آب پز کردن کلم بروکلی ممنوع!

خواص خوراکی ها 29 خرداد 1396 بدون دیدگاه

آب پز کردن کلم بروکلی ممنوع!

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد چگونگی مصرف کلم بروکلی را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

کلم بروکلی را آب پز نکنید چون خواص آن را فراری می دهید

کلم بروکلی به عنوان یکی از سبزیجات پر خاصیت در لیست توصیه های مهم متخصصان تغذیه قرار دارد این نوع کلم منبع غنی ویتامین های گروه A,B است و برای دارا بودن آنتی اکسیدان بالا بایستی در پخت آن دقت بیشتری داشته باشیم.

آب پز کردن کلم بروکلی ممنوع!
بهترین روش پخت کلم بروکلی آب پز کردن نیست

اگر توجه کرده باشید هنگام آبپز کردن کلم بروکلی آب داخل ظرف سبز رنگ می شود که این تغییر رنگ در حقیقت به دلیل آزاد شدن و یا بهتر است بگوییم از بین رفتن خواص بروکلی است که به واسطه آن ویتامین ها و خواص موجود در بروکلی را به طور شناور در آب مشاهده می کنید.

به دلیل خاصیت فوق العاده و آنتی اکسیدان بالای کلم بروکلی کارشناسان با امتحان روش های مختلف بهترین راه را برای پخت و استفاده از کلمه بروکلی معرفی و بارها تاکیید شد که این سبزی پرخاصیت را آب پز مصرف نکنید چرا که بهترین روش پخت و استفاده از کلم بروکلی روش بخارپز است.

زمان پخت این سبزی حتی به حالت بخارپز نیز نباید بیش از چند دقیقه باشد چار که آنتی اکسیدان موجود در آن تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.

بروکلی از سبزیهایی است که بهترین فصل آن پاییز و زمستان است. این سبزی پرخاصیت منبع خوب ویتامین سی و فیبر است. بوکلی را می توانید 3 روز یا بیشتر در یخچال نگهداری کنید. قبل استفاده از بوکلی را خوب با آب بشویید و برگها و ساقه های سفت آن را جدا کنید و ساقه های نازک و گلهای کوچک آن را خرد کرده و استفاده کنید.
فواید کلم بروکلی را می دانید؟
مواد مغذی و سایر موادی را که در بروکلی وجود دارند و اثرات زیادی در پیشگیری از بیماری ها دارند، به ترتیب زیر برای شما بیان می کنم :

1- بروکلی دارای ماده ای بنام سولفورافان ( SULFORAPHANE ) است که تعداد ،اندازه و تکثیر تومورهای سرطانی را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. در نتیجه از ابتلا به سرطان به خصوص سرطان سینه ، معده ، روده بزرگ ، رکتوم و ریه ها در انسان پیشگیری می کند.

2- بروکلی دارای مقادیر زیادی فیبر، کاروتنوئید ، ویتامین A ، ویتامین C و ویتامین K می باشد که باعث پیشگیری از سرطان معده و روده می شوند.

خواص شگفت انگیز کلم بروکلی

3- بروکلی به دلیل دارا بودن مقادیر بالای ویتامین C ، فیبر و بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A) یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود که از اثرات مخرب رادیکال های آزاد در بدن پیشگیری می کند، در نتیجه از بروز بیماری هایی مثل انواع سرطان ، آلزایمر ( فراموشی دوران پیری )، بیماری های قلبی ، آرتریت ( التهاب مفاصل ) پیشگیری کرده و فرآیند پیری را به تاخیر می اندازد.

4- مقدار بالای فیبر غذایی موجود در بروکلی برای افراد دیابتی بسیار مفید است و افراد دیابتی برای کنترل بیماری خود بایستی این سبزی با ارزش را در وعده های غذایی خود قرار دهند.

5- کلسیم موجود در بروکلی ، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است. ولی چون شیر علاوه بر کلسیم ، دارای ویتامین D نیز می باشد ، به عنوان منبع بهتری برای پوکی استخوان مطرح می شود زیرا ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می کند.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of