آتشفشان های زامبی به آرامی در نیوزیلند تشکیل می شوند!

بین الملل , خبری , علمی ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

سنگ های گداخته در حوضی از مواد معدنی در شمال جزیره و بیرون آتشفشان های اصلی انباشته می شوند.

زمین شناسان نیوزیلند متوجه تشکیل حوضچه ای از مواد مذاب دریک منطقه غیرعادی و خارج از محل اتشفشان های اصلی شدند. تحقیقات مشخص کردند که توده های مذاب در زیر زمین در حال جمع شدن هستند اما چیزی راجع به فوران قریب الوقوع ذکر نکردند.
“هات” ژئوفیزیکدان موسسه “لوورهات” در نیوزیلند که به همراه همکارانش تحقیقات خود را در ۳ جون به مجله “پیشرفت های علمی” عرضه کرده می گوید:” فعلا وضعیت نگران کننده نیست اما احتمال وقوع فوران هست زیرا مواد مذاب آتشفشانی در سطح دیده می شود.”
این گروه از داده های رادار ماهواره های اروپایی مثل ماهواره “انوی ست” که اکنون غیرفعال است برای بررسی حرکات زمین در منطقه آتشفشانی” تائوپو” استفاده کردند.

آتشفشان های زامبی در نیوزیلند

این منطقه که بالای مرکز جزیره شمالی نیوزیلند قرار دارد در ۱٫۶ میلیون سال گذشته، ۲۵ فوران بزرگ داشته است. هم اکنون در این منطقه فعالیت های آتشفشانی متعددی از جمله حوضچه های جوشان “روتوروآ” و یا فوران های گاه و بیگاه در “وکورا” یا در جزیره سفید ( در خلیج پلنتی نزدیک به جزیره شمالی) رخ می دهد.

مطالعات سال ۲۰۱۵ نشان می دهند که بیشتر منطقه آتشفشانی ” تائوپو” در حال فرو رفتن در زمین است و در حوضچه های زیر زمینی مشاهده شده است. اما در منطقه مذکور در بالا، ظاهرا مواد در حال آمدن به سطح هستند. هملینگ (همکار هات) می گوید : ” من در ابتدا چون روی منطقه آتشفشانی تمرکز بیشتری داشتم به این منطقه نزدیک آن اهمیت زیادی ندادم.”

اما سپس دقت بیشتری کردند و با توجه به داده های بدست آمده و خطوط نقشه برداری که به سال ۱۹۵۰ برمیگشت متوجه شدند که این منطقه ۵ میلیمتر در سال قطورتر شده است اما نرخ رشد در اواسط ۲۰۰۰ به ۱۲ میلیمتر رسیده و سپس دوباره به همان عدد برگشته است.
محاسبات نشان داد که هر سال در زمان رشد قله، ۹ میلیون متر مکعب ( به اندازه حجم ۳۶۰۰ استخر المپیک) مواد مذاب به زیر پوسته قله بالا می آیند. ظاهرا صخره مذاب شده حدود ۱۰ کیلومتر زیر زمین قرار دارد. در مقایسه با منطقه ای مثل “یلو استون” اینجا کوچکتر است اما باز هم منطقه مهمی به حساب می آید.
شهر Tauranga در ۵۰ کیلومتری غرب دهانه فوران جدید قرار دارد و بنظر دانشمندان دانشگاه آوکلند مردم این شهر که حدود ۱۰۰ هزار نفر هستند هم اکنون در معرض خطرات آتشفشانی وبخصوص بخارات آشتفشانی منطقه تائویو هستند.
هنوز معلوم نیست آیا این حوضچه های جدید هم خطری را ایجاد می کنند یا خیر.برخی محققین منطقه معتقدند که در فعالیت های آتشفشانی این منطقه چندان تغییری ایجاد نشده و این دهانه های جدید هم ممکن است دارای مواد مذاب نباشند.
ممکن است تحقیقات دیگری هم در جریان باشد.
براساس گفته “پریچارد” یک ژئوفیزیکدان از دانشگاه کورنل در نیوریورک ، این تنها موردی نیست که نشان می دهد مواد مذاب در حال برآمدن در خارج از مناطق آتشفشانی هستند. بلکه شواهد نشان از بروز مورد مشابهی در مرکز رشته کوه آند ( در آمریکای لاتین) می دهد. وی نام آنها را “مناطق آتشفشانی زامبی” گذاشته زیرا در جایی که باید مرده باشد اثری از حیات دیده می شود.
وی می افزاید : ” البته نباید خیلی هم موضوع را شلوغ کنیم. احتمال بروز فوران خیلی کم است زیرا در واقع دقت خیلی زیاد ماهواره ها باعث افزایش دقت دید دانشمندان نسبت به زمین شده است.”
تیم “هملینگ” قرار است تحقیق جدیدی را درباره سنجش سایز و شکل توده های آتشفشانی در محدوده خلیج پلنتی آغاز کنند.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !