آتشکده ری و یا آتشکده بهرام

گردشگری و تاریخ تمدن ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

تپه میل که از آن آتشکده بهرام و آتشکده ری نیز نام برده می‌ شود از آثار دوره ساسانیان در شهر ری است. گمان می‌ رود که این بنا آتشگاه بهرام گور بوده باشد .

در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه‌ ای پهناور در روستای قلعه‌ نو -چال طرخان بقایای کاخ یا آتشکده‌ ای واقع است که به تپه میل مشهور گردیده و آن به سبب دو پایه بزرگ بنا می‌ باشد که از دور شبیه به میل است .

آتشکده ری و یا آتشکده بهرام

جهت بنا به صورت شرقی و غربی است. در جبهه شرقی ایوانی با چهار ستون مدور بوده. بخشی از بنای آتشکده ری در زمان حمله اسکندر به ایران خراب شد و تنها قسمتی از بنای چهار طاقی و زیبای این آتشکده به صورت دو میل باقی‌ ماند.بیشتر قسمت‌ های غربی بنا از میان رفته، در بخش زیرین مجموعه یک راهروی کم پهنا وجود دارد که سراسر طول بنا را طی می‌ کند. بقایای معماری تپه معماری میل دارای ساختاری، تشکل از گل، خشت، لاشه سنگ، گچ و از نظر دیرینگی متعلق به دوره ساسانیان (حدود ۱۸۰۰ سال پیش) است و به آتشکده بهرام گور نیز معروف است .

آنچه از پوشش بنا در زمان حاضر بر جاست، یک جفت قوس هلالی با نقطه بیضی است، در راستای محور اصلی تالار، راهروی کم عرض تونل مانندی سراسر طول تالار را از زیر طی می‌ کند که از منتهی‌ الیه غربی، راهروی هم عرض دیگری بر آن عمود می‌ شود و ورودی اصلی راهروی زیرین در جبهه شرقی، زیر ایوان اصلی است .

آتشکده ری و یا آتشکده بهرام

نخستین بار در سال ۱۹۱۳میلادی «ژاک دومورگان» فرانسوی این آتشکده و سازه‌ های پیرامون آن را مرمت کرد. این بنا در سال ۱۹۳۳توسط باستان‌ شناس آمریکایی به نام (اریک اشمیت) مورد کاوش و حفاری قرار گرفت و اخیراً (دکتر فیروزه شیبانی از ایران) کار حفاری آن را پی‌گیری کرده‌ است .

تپه میل با سنگ، ساروج، خشت و گل ساخته شده‌ است. نیزار های اطراف تپه از وجود دریاچه‌ ای حکایت دارد که در گذشته در این محل وجود داشته، ولی خشک شده‌ است .

آتشکده ری و یا آتشکده بهرام

بلندی تپه میل از سطح دشت اطراف ۱۸ متر است و حدود ۲۵ متر پهنا و ۲۰ متر درازا دارد. پیرامون این تپه بلند تپه‌ های کم ارتفاع کوچکتر پراکنده شده که مشرف بر آنها قرار گرفته است. این مجموعه منطقه‌ ای به وسعت ۸۰۰ در ۹۰۰ متر را شامل می‌ شود.بر بالای تپه، بنای اصلی آتشکده در راستای شرقی غربی بر پاست، طرح کلی بنا، تالار ستون داری بوده با دو ردیف ستون چهار گوشه سه تایی که عملاً به ۳ بخش تقسیم شده است .

یک بخش مرکزی عریض تر و دو بخش جانبی کم عرض تر، ورودی اصلی تالار آتشکده در جبهه شرقی از طریق یک ایوان چهار ستونی مدور که پایه‌ های سر ستون‌ های آنها در گوشه‌ های شمال شرقی و جنوب به شرق ایوان برپاست.تپه میل حدود ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) و در ۲ کیلومتری جنوب قلعه نو بخش کهریزک روستای چال طرخان در شهرستان ری بر فراز تپه‌ ای بلند قرار دارد .

آتشکده ری و یا آتشکده بهرام

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !