آداب معاشرت در تاکسی و وسایل نقلیه عمومی

روانشناسی و موفقیت ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

آداب معاشرت در تاکسی و وسایل نقلیه عمومی

در زندگی روزمره اکثر ما از وسایل نقلیه عمومی و تاکسی ها استفاده می کنیم. حال اگر قرار باشد آداب حضور در این مکان ها را رعایت نکنیم باعث آزار راننده و دیگر مسافران خواهیم شد. رعایت آداب معاشرت در تاکسی و کلیه وسایل نقلیه عمومی نشان از شخصیت فرد دارد. در این مطلب به مهمترین مسائل در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

به اندازه یک نفر فضا اشغال کنید

تاکسی‌ ها، اتومبیل شخصی‌ ما نیستند، پس هر جور که دلمان خواست نمی‌ توانیم بنشینیم. جمع‌ و جور نشستن و جمع کردن پاها، شاید مهم‌ ترین کاری است که مسافران باید در تاکسی‌ ها رعایت کنند، مخصوصا وقتی یک خانم مسافر تاکسی است. دقت کنید که درصورتی که خانمی در کنار آقایان نشسته است، بهتر است برای راحتی ایشان، آقایان خودشان را جمع و جور کنند.

آداب نشستن در تاکسی

چه کسی کجا بنشیند

آقایان سعی ‌کنند صندلی جلو را به خانم‌ ها بدهند و خانم ها سعی کنند اگر در صندلی عقب دو خانم نشسته اند خودخواهی نکرده و جلو ننشینند. چرا که سه خانم عقب اتومبیل به مراتب راحت تر هستند تا دو خانم و یک آقا. لطفا خودتان را جای بقیه مسافران گذاشته و تنها به فکر راحتی خود نباشید!

با تلفن همراه صحبت نکنید

یکی از موارد آزار‌دهنده در تاکسی‌ ها، صحبت کردن با موبایل است. غیر از اینکه استفاده از تلفن همراه در تاکسی‌ ها نماد بی‌ فرهنگی به‌ حساب می‌ آید، ممکن است باعث شود حواس تاکسیران پرت شود. اگر تماس خیلی ضروری است و نمی‌شود بعدا به آن پاسخ داد سعی کنید در حداقل زمان ممکن و با حداقل حجم صدا این کار را انجام دهید تا باعث آزار و اذیت دیگران نشوید.

در زمان و جای مناسب پیاده شوید

  • ۲۰ ثانیه به قرمز شدن چراغ قرمز در پشت یک چهارراه شلوغ باقی‌ مانده که یکدفعه یکی از مسافران تقاضای پیاده شدن در همین طرف چهارراه را می‌ کند.
  • مسافری پیاده شده و تاکسی بعد از توقف دوباره شروع به حرکت می‌کند که ۲۰ قدم آن طرف‌تر یکدفعه یک مسافر تقاضای پیاده‌شدن می‌کند.
  • کرایه یک مسافر ۲ هزار تومان می‌شود و طرف یک تراول ۵۰هزار تومانی به تاکسیران می‌دهد.
  • مسافر از تاکسی پیاده شده و تازه دارد در جیبش دنبال پول خرد می‌گردد تا کرایه را حساب کند و…؛

اینها دقیقا کارهایی هستند که باعث می‌شوند هم وقت مسافران دیگر تلف شود و هم ترافیک شهر افزایش یابد.

آداب معاشرت در تاکسی

نشست کارشناسی برگزار نکنید

معمولا برخی مسافران همین که روی صندلی تاکسی‌ می‌نشینند خودشان را موظف می‌دانند که تمام شنیده‌ های روزمره‌ شان را به دیگران انتقال دهند. خیلی هم اهمیت نمی‌دهند که دیگران واکنشی نسبت به حرف‌هایشان نشان می‌دهند یا نه، آنها تا هنگامی که به مقصد برسند با بهانه و بی‌ بهانه حرف می‌زنند. در این میان مسافران دیگر هم مجبورند شنونده اجباری صحبت‌های کارشناسی آنها باشند. سعی کنید در طول مسیر کمتر درباره مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… صحبت کنید تا با این کار حواس راننده را هم پرت نکنید.

نکات فرهنگی دیگر

برخی نکات فرهنگی هم هست که نیاز به توضیح زیاد ندارند، مثل اینکه:

  • کشیدن سیگار در فضای داخل تاکسی ممنوع است. این نکته را خود رانندگان هم باید رعایت کنند.
  • بسیاری از رانندگان روی در اتومبیل شان حساس هستند، پس لطفا در را به آرامی باز و بسته کنید.
  • اینکه دستگیره شیشه هم روی در برخی تاکسی‌ ها نیست، یک مصداق بی‌ فرهنگی است. اگر دائم این شیشه را بالا و پایین نکنید، رانندگان هم دست به این کار نمی‌زنند.
  • استفاده از تاکسی‌های خطی که کرایه مشخصی دارند نسبت به تاکسی‌ های گردشی توصیه می‌شود.

پورتال رنگی _ آداب معاشرت در تاکسی و وسایل نقلیه عمومی
منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها
loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !