پیشی گرفتن آزاده صمدی از نیکی کریمی در جشنواره مد و لباس

فرهنگ و هنر ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

پیشی گرفتن آزاده صمدی از نیکی کریمی در جشنواره مد و لباس

پنجمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با رقابت لباس‌های آزاده صمدی، شقایق فراهانی، شبنم مقدمی و نیکی کریمی به کار خود پایان داد که در نهایت آنا ثانی با طراحی لباس آزاده صمدی موفق شد بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد. در این مراسم وزیر ارشاد هم خواستار توقف ورود لباس‌های ترک به کشور شد.
به گزارش جام‌جم، مراسم پایانی پنجمین جشنواره مد و لباس فجر چهارشنبه شب با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد و حمید قبادی رئیس پنجمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، جمعی از طراحان، تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان این حوزه و چهره‌هایی مانند صبا کمالی، شبنم مقدمی و آزاده صمدی برگزار شد.

رقابت ستاره‌های سینما در مد

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های مراسم پایانی جشنواره آنجایی بود که چهار تصویر از بازیگران سینما پخش شد که هر کدام لباس یکی از طراحان لباس را بر تن داشتند. آزاده صمدی با لباسی از آنا ثانی، شقایق فراهانی با لباسی از سارا جعفریه، شبنم مقدمی با لباسی از فرامرز فرمانی و نیکی کریمی با لباسی از رعنا مدبر و غزل ترکی در این تصاویر دیده شدند و از حاضران در سالن خواسته شد که تا پایان برنامه رأی خود را برای انتخاب لباس برتر اعلام کنند.
در پایان برنامه نتیجه مسابقه پیامکی انتخاب مردمی لباس برتر اعلام شد و آنا ثانی توانست بیشترین رأی حاضران را به خود اختصاص دهد. او همراه آزاده صمدی روی صحنه آمد و پس از دریافت جایزه خود گفت: بهترین قسمت جشنواره از نظر من انتخاب مردمی است و انتخاب شدن از طرف مردم بسیار جای خوشحالی دارد. اما به نظرم روند فعالیت‌های مد و لباس بسیار کند است و توقع ما از مسئولان بسیار بیشتر است.

پیشی گرفتن آزاده صمدی از نیکی کریمی در جشنواره مد و لباس

تولیدات منطبق با اسلام باشد

از دیگر بخش‌های جالب مراسم پایانی، صحبت‌های وزیر ارشاد بود. علی جنتی در این مراسم تصریح کرد: هر جایی که زیباشناختی در میان باشد، مد هم حضور دارد.
جنتی نیاز به امروزی شدن و نوگرایی را از مهم‌ترین نیازهای مردم توصیف کرد و گفت: باید به این مساله نیز توجه داشته باشیم که امروزی شدن باعث قطع شدن ما با سابقه فرهنگی‌مان نشود که در این صورت امری نکوهیده است.
وزیر ارشاد در این مراسم تاکیدی هم به مساله اسراف و فخرفروشی در زمینه مد داشت. او افزود: شیوه درست لباس پوشیدن باعث آرامش روحی در انسان می‌شود، اما اگر مدگرایی به مرحله افراطی برسد بر روح انسان اثری نامطلوب می‌گذارد.
جنتی با بیان این‌که خوشبختانه در بخش خصوصی با اتکا به جوانان و دانش آنان توانسته‌ایم به تولید لباس‌هایی برگرفته از فرهنگ و آیین ایرانی برسیم، گفت: نوآوری‌های هنرمندان خوش‌سلیقه در البسه ایرانی باید مورد توجه قرار گیرد و با بهره‌گیری از هنرمندان جوان تحصیلکرده می‌توان به صادرات و ارزش افزوده کمک کرد.
او با اشاره به این‌که نمونه‌های زیبا و باکیفیت در تولید لباس‌های ایرانی مورد استقبال قرار گرفته است، ادامه داد: بخش قابل توجهی از جامعه ما را افرادی مذهبی تشکیل می‌دهند و به همین دلیل تولیدات ما باید منطبق با اسلام باشد.

اظهار تاسف وزیر ارشاد

توجه به مصرف‌کننده، محور دیگر سخنرانی وزیر ارشاد بود که در این باره تصریح کرد: تولیدکننده باید از خواست مشتری آگاه باشد که متاسفانه در حال حاضر ما شاهد چنین امری در بازار پوشاک نیستیم؛ زیرا در دنیا هیچ تولیدکننده حرفه‌ای بدون توجه به نیاز مصرف‌کننده تولید نمی‌کند.
وزیر ارشاد ادامه داد: جای تاسف است که کشور ۸۰ میلیونی ما با این همه استعداد در کشور، تولیدات نه‌چندان مرغوب کشورهای دیگر را عرضه می‌کند. جای تاسف است کسانی به کشورهای همسایه همچون ترکیه مسافرت می‌کنند و لباس‌هایی را با قیمت و کیفیت نازل به بازار ایران می‌آورند که هم ما و هم مردم باید جلوی این اقدام منفی را بگیریم.
جنتی تاکید کرد: در دولت تمهیداتی اندیشیده شده است تا حمایت بیشتری از تولیدات داخلی صورت گیرد و جلوی ورود بی‌رویه قاچاق از خارج به داخل کشور را بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنان خود را با این جمله به پایان برد که جشنواره مد و لباس فجر به جشنواره هنر صنعت مد تبدیل شود.
در مراسم اختتامیه جشنواره مد و لباس از حدود ۶۰ نفر برگزیدگان در ۳۴ گروه رقابتی حوزه مد و لباس قدردانی شد. همچنین از ۲۰ نفر پیشکسوتان مد و لباس نیز در این مراسم تجلیل شد.
در ابتدای این مراسم هم کلیپی از سخنرانی حمید قبادی پخش شد که رئیس جشنواره پنجم درباره این دوره از جشنواره و وضعیت توجه به مد و لباس سخنانی ایراد کرد.

جام جم آنلاین/سیمرغ :منبع

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !