آزمایشات به منظور افزایش جوانی در انسان - پورتال رنگی

اجتماعی , پزشکی و سلامت5 , خبری , علمی ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

از تابستان گذشته که سگ خانم جمل مورد آزمایش داروی جدیدی – که عمر موش های آزمایشگاهی را بطور قابل توجهی افزایش داده- قرار گرفته است ، مدام در پارک ها مورد توجه قرار می گیرد.

خانم جمل گاهی مجبور است گفته های دیگران را نشنیده بگیرد. مثلا اینکه بعضی اعتقاد دارند که سگش خیلی بهتر از قبل می دود و توپ را می گیرد، انگار به یک توله کوچک تبدیل شده است. اما ممکن است به این سگ دارونما داده شده باشد. خانم جمل به آنها گفته است: ” البته راپامیسین که برای عملکرد قلب خوب است و از بروز برخی بیماریها در موش های آزمایشگاهی جلوگیری کرده اما ممکن است به همین خوبی در سگ ها عمل نکند. حتی ممکن است تاثیر منفی روی سلامتشان داشته باشد. درواقع در حال بررسی عوارض این دارو در سگ ها هستند.”

اما این تحقیق راهی برای بررسی بیولوژی بدن انسان در بروز افزایش سن می گشاید که قبلا تنها بایستی برای آن منتظر بیماران داوطلب بدحال و پیر می بودند.

یک اپیدمیولوژیست می گوید: ” درواقع گرچه بیماری های امروزی کشنده در جوامع مدرن – مثل دیابت، آلزایمر،سرطان و مشکلات قلبی و سکته- دلایل مختلفی دارند اما در تمام آنها سن فرد بسیار تاثیر گذار است. در واقع حتی با وجود پیشرفتهای جدید در درمان، بازهم نهایتا 4 الی 5 سال به عمر بیمار افزوده می شود.”

منطقی به نظر می رسد که دارویی که سرعت پیرشدن را کاهش دهد، بتواند بروز بیماری ها را به تاخیر بیندازد. برخی داروها توسط موسساتی که از دولت بودجه دریافت می کنند بدین منظور آزمایش شده اند و بهترین نتیجه مربوط به راپاسیمین و مشتقاتش بوده است که توسط سازمان غذا و دارو تایید شده و در درمان بیماران پیوند عضو و همچنین درمان برخی سرطانها مفید شناخته شده است.

همچنین بخوانید:  بهترین راه درمان افتادگی پوست صورت

یک بیولوژیست از دانشگاه واشنگتون که به همراه همکارش تحقیقی را در این مورد انجام می دهد بیان کرد: ” در تحقیقی در سال 2014 مشخص شد که این دارو برای تقویت سیستم ایمنی افراد سالمند موثر است و همچنین توانسته در به تاخیر انداختن شروع روند پیری در سگ های مسن کمک کند.”

البته دانشمندان این عرصه جدید می گویند که زمینه کاری آنها از طرف جامعه پزشکی مورد توجه کمی قرار گرفته است. بردانشمندان دانشگاه واشنگتن پوشیده نیست که دادن ایده کاهش روند پیری به دوستداران سگ ها، موجب حمایت مردمی و اطلاعات بیشتر می شود.

یکی از پزشکان – که هدیه مالی که دانشگاه بخاطر رد کردن یک پیشنهاد کاری رقیب به او داده بود را به این تحقیق اهدا کرده است- میگوید: ” خیلی از ما که در این زمینه کار می کنیم معنقدیم که نسبت به کمکی که این تحقیقات به سلامت بشر می کند، به آن توجه نشده است. اگر حداقل نصف صاحبان سگ ها از مسئله افزایش جوانی خبردار شوند ، روی سیاست های جامعه پزشکی تاثیر خواهد گذاشت.”

ایده صرف بودجه برای تحقیقات در راستای به تاخیر انداختن شروع پیری بجای درمان بیماری ها، در برابر برخی طرح ها مثل طرح اختصاص 1 میلیارد دلار برای “حذف سرطان” که توسط اوباما ارائهشده قرار می گیرد. خیلی ها معتقدند هنوز فواید این تحقیقات درباره سن به حد کافی مشخص نشده که بودجه بیشتری به آن اختصاص دهند.

مدیر “مرکز سلامت ملی” گفت : ” مرکز سلامت ملی مدتها است که دور محور درمان برخی بیماری های خاص می چرخد. مثلا مرکز ملی سرطان و مرکز ملی دیابت و دستگاه های هاضمه وجود دارد. البته مرکز ملی افزایش سن هم وجود دارد اما بیش از 1/3 بودجه سال گذشته آن صرف تحقیقات روی آلزایمر شد.

همچنین بخوانید:  بر اثر حواس پرتی، پایانی تراژدی رقم خورد: مادری 60 ساله فلج شد و یک چشم خورد را در اثر سانحه تصادف جاده ای از دست داد.

در واقع بخش مطالعه روی به تاخیرانداختن پیری، بخش خردسالی است و به همین دلیل ، بخش بسیار کوچکی از بودجه 30 میلیارد دلاری مرکز ملی سلامت به آن اختصاص داده شده است.  من در مقابل ایده انتقال بودجه از بخش های سرطان و دیابت به این سمت ایستادگی می کنم زیرا در این بخش ها هدف ها ی دارویی مشخصی وجود دارد. اگر این بخش نوپا هم اکنون بودجه زیادی هم داشته باشد ، تحقیقات معتبر علمی را در نظر ندارد و نمی داند با این بودجه چه باید بکند.”

در مقابل ، محققین این حوزه معتقدند اگر بتوانند بخوبی برای کنگره و مردم اهمیت این فیلد را مشخص کنند بهتر می توانند حوزه کاری خود را توجیه کنند.

دکتر کیرکلند – یک محقق- می گوید: ” مردم متوجه خواهند شد !  یکی از افراد خانواده من بخاطر بیماری قلبی فوت کرد و من تصمیم گرفتم که به این بخش کمک مالی کنم. برایم سخت است که درک کنم چون او مسن تر بود احتمال ابتلا به حمله قلبی بیشتری داشت پس به تحقیق حوزه اهمیت سن کمک می کنم.”

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x