آشنایی با راهکارهای ترک عادت های بد

روانشناسی و موفقیت ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

آشنایی با راهکارهای ترک عادت های بد

انسان ها هم دارای عادت های خوب هستند و هم عادت های بد. افراد موفق لزوما قوی ترین و یا با استعدادترین افراد نیستند. بلکه غالبا کسانی هستند که توانسته اند عادت های بدشان را ترک کرده و آنها را به عادت های مفید و سازنده تبدیل کنند. گفتن ترک یک عادت بسیار آسان است اما انجام آن بسیار سخت است چرا که بشر اساساً یک مقاومت ذاتی و طبیعی در برابر تغییرات دارد.
اما چه باید کرد تا عادت های مفید (عاداتی که شما را به سوی خواسته هایتان می برند مثل تحقق یک رویا، رسیدن به یک هدف، داشتن سلامتی کامل، یک زندگی خانوادگی درست، بهره بردن از مال و ثروت) جایگزین عادت ها و خلق و خوهای مضر شوند؟

ترک عادت های بد

در اینجا ما راهکارهایی را برای ترک عادت های بد و تغییر آنها به عادت های مفید و سازنده برمی شماریم:

ایجاد آگاهی

ایجاد آگاهی شامل به دست آوردن اطلاعات در مورد خود شخص و عادتی است که سعی دارد آن را تغییر دهد.

قبول کنید عادت نامناسبی دارید

اولین قدم برای مقابله با یک عادت نامناسب این است که بپذیرید عادت منفی و نامناسبی دارید چراکه بدون پذیرش، اقدام برای کنار گذاشتن آن امکان پذیر نیست.

نظارت داشته باشید

نظارت به شما کمک می کند. متوجه شوید روزانه چندبار، کجا و چه زمانی عادتی را انجام می دهید. خود نظارتی کمک می کند تا با شناسایی عوامل مرتبط با رفتارهای عادتی نا مناسب بتوانید برای کنار گذاشتن آنها برنامه ریزی کنید.

خود ارزشیابی مجدد

تعریف این که فرد از این تغییر چه می خواهد به دست آورد در این مرحله انجام می شود.

تعهد داشتن

متعهد ساختن خود به عمل و باور توانایی تغییر در این مرحله است.

کمک خواستن از دیگران

این مرحله بخش مهمی از تغییر است. راحت بودن با کسی که می توان به او اعتماد کرد و گفت و گو کردن در مورد مشکل یا عادتی که سعی در تغییر آن است؛ می تواند کمک کننده باشد.

از تجسم استفاده کنید

از نیروی تجسم می توان برای کنار گذاشتن عادت های نامناسب استفاده کرد. مثلا می توانید شب ها قبل از خواب خودتان را در شرایطی تجسم کنید که عادت نامناسب تان را کنار گذاشته اید.

ترک عادت

به خودتان پاداش دهید

در صورتی که توانستید برای مدت زمانی عادت یا رفتار نامناسب تان را کنار بگذارید، خودتان را تشویق کنید. تشویق می تواند شامل پذیرایی از خود در یک رستوران یا خرید کردن هدیه ای برای خودتان باشد.

بازگشت را بپذیرید

اگر مدتی پس از کنار گذاشتن عادتی خاص، مجددا آن را انجام دادید، خودتان را سرزنش نکنید و روحیه تان را نبازید. این را به عنوان یک اتفاق طبیعی در فرآیند کنار گذاشتن عادت ها بدانید و سعی کنید بپذیرید بازگشت پدیده ای طبیعی در درمان ترک رفتارهای عادتی نا مناسب است.

پورتال رنگی _ آشنایی با راهکارهای ترک عادت های بد
منبع: alamto.com، niksalehi.com

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !