آشنایی با راه های جلوگیری از شکستن ناخن ها

پوست و مو ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

آشنایی با راه های جلوگیری از شکستن ناخن ها

حتما شما هم دوست دارید ناخن های زیبا و محکمی داشته باشید. میزان استحکام ناخن ها، فرم و حالت آنها، بستگی به میزان مصرف مواد غذایی گوناگون دارند. اگر شما هم مشکل شکستن ناخن ها را دارید، این مطلب را دنبال کنید.

راه های جلوگیری از شکستن ناخن ها

مرطوب نگه داشتن ناخن ها

برای جلوگیری از شکستن ناخن ها سعی کنید همه روزه ناخن ها و پوست اطراف آنها را با کرم های مرطوب کننده و یا تقویت کننده های ناخن مرطوب نگه دارید. انجام این کار در هوای سرد و خشک به مراتب بسیار مهمتر است.

نوشیدن آب را فراموش نکنید

یکی از دلایل شکستن ناخن ها کمبود آب بدن است. یک آزمایش ساده برای تشخیص کمبود آب بدنتان این است که سطح ناخن را محکم فشار دهید تا ناخن از صورتی به سفید تغییر رنگ دهد. سپس ناخن را رها کنید و ببینید در چه زمانی به رنگ اولیه خود برمی گردد. اگر ناخن کمتر از دو ثانیه به رنگ اصلی اش باز نگردد، یعنی بستر ناخن دچار کمبود آب است. بنابراین برای حفظ سلامتی ناخن هایتان به مقدار کافی آب بنوشید.

جلوگیری از شکستن ناخن ها

دستکش را فراموش نکنید

در صورتی که زیاد کار خانه انجام می دهید و دستتان با آب تماس دارد، حتما از دستکش استفاده کنید. هنگام شستن ظرف ها و کارهای منزل دستکش دست تان کنید.

کمبود آهن از دلایل شکستن ناخن ها

کمبود آهن که در خانم ها رایج است سبب شکنندگی ناخن ها می شود؛ بنابراین کسانی که این مشکل را دارند باید غذاهای پرآهن مصرف کنند. منابع حیوانی آهن عبارت است از گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ. منابع گیاهی آهن سویا، عدس، لوبیا و سبوس است. با مصرف ویتامین C می توانید به جذب آهن حیوانی در بدن کمک کنید؛ البته سعی کنید مواد غذایی غنی از آهن، روی، ویتامین B و گوگرد مصرف کنید، چون مواد غذایی پروتئینی که غنی از اسیدهای آمینه، ویتامین B و گوگرد هستند، سبب سخت و زیبا شدن ناخن هایتان می شوند.

کمتر لاک بزنید

استفاده مداوم از لاک، باعث خشکی و شکننده شدن ناخن ها می شود. لاک موجب می شود که سوراخ های سطح ناخن بسته شوند و ناخن با مشکل کمبود اکسیژن مواجه شود. بنابراین نزدن لاک در طولانی مدت همراه با رعایت بقیه اصول گفته شده می تواند باعث بهتر شدن وضعیت ناخن شود.

بعد از حمام ناخن های تان را بگیرید

بهترین وقت برای گرفتن ناخن ها بعد از حمام است چرا که آسیب کمتری به آنها می رسد. در بقیه مواقع ناخن بیشتر حالت شکنندگی دارد و به سطح آن آسیب می رسد، ولی بعد از حمام، ناخن نرم است و نمی شکند.

از پروتئین استفاده کنید.

کمبود پروتئین در بدن، خود را به صورت یک نوار سفید رنگ در عرض ناخن نشان می دهد. ناخن ها بیشتر از پروتئین ساخته شده اند، بنابراین برای اینکه ناخن هایی بلند، قوی و جذاب داشته باشید باید روزانه به مقدار مناسب پروتئین مصرف کنید. پروتئین به میزان قابل توجهی در ماهی قزل آلا، ماست و گردو وجود دارد. منابع دیگر پروتئین شامل ماهی، میگو، بوقلمون، مرغ، گوشت، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.

شکستن ناخن

راهکارهای طب سنتی برای جلوگیری از شکستن ناخن و استحکام آنها

  • به مقدار مساوی عسل، روغن بادام ، زرده تخم مرغ و نمک دریا را مخلوط کنید و ناخن ها را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید.
  • دو قاشق سوپخوری آب آناناس تازه را با دو قاشق غذاخوری زرده تخم مرغ و نصف قاشق چایخوری سرکه انگور مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت ناخن ها را در آن قرار دهید.
  • ۱ درمانگران طب سنتی هند، از شیره دانه های ذرت شیرین مرهمی می سازند که در مدت زمانی حدود ۲۰ روز سستی و شکنندگی ناخن ها را درمان می کند. برای تهیه این مرهم یا کرم گیاهی نیاز به یک فنجان دانه ذرت تازه و نصف فنجان شیر دارید.
    پیش از هر چیز دانه های ذرت را با کمک گوشت کوب بکوبید و کاملا له کنید. سپس آن را با شیر آغشته کرده و اجازه دهید به مدت یک ساعت در همین حال بماند تا به خوبی شیره دانه های ذرت با شیر مخلوط شود. سپس این مخلوط را از یک صافی رد کنید تا آماده استفاده شود. ماساژ ناخن ها با این مخلوط و نگه داشتن سرانگشتان درون این مخلوط به مدت ۲۰ دقیقه می تواند علاوه بر تامین ویتامین B مورد نیاز ناخن ها، آهن، گوگرد و کلسیم مورد نیاز آنها را تامین کرده و احتمال شکنندگی ناخن ها را به صفر برساند.

پورتال رنگی _ آشنایی با راه های جلوگیری از شکستن ناخن ها
منبع: آفتاب، مجله زندگی ایدآل

Please Login to comment