آلودگی هوا خطرناک است اما از فواید پیاده روی و دوچرخه سواری کم نمی کند .

خبری , علمی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

آلودگی هوا خطرناک است اما از فواید پیاده روی و دوچرخه سواری کم نمی کند.

آلودگی هوا و ورزش

زندگی در شهر با میزان آلودگی بالا می تواند سلامتی فرد را ویران کند. آلودگی هوا در چین منجر به گسترش تشخیص سرطان ریه شده است و میزان آلودگی هوای بیشتر به افزایش سکته مغزی و نرخ زایمان زودتر ارتباط دارد. علی رغم این خطرات، آیا آلودگی می تواند افراد را از بیرون رفتن و انجام فعالیتهای فیزیکی بازدارد؟

محققان دانشگاه کمبریج اخیرا مطالعاتی با عنوان بررسی خطرات مرتبط با آلودگی هوا و فواید فعالیتهای فیزیکی خارج از خانه، انجام داده اند. فعالیتهایی مثل دوچرخه سواری و پیاده روی به رغم خطرات آلودگی هوا، برای ما مفید می باشد و آنها دریافتند می توانند مضرات ناشی از استفاده خودروها را نیز کاهش دهند.

دکتر مارکو تینیو از واحد MRC دانشگاه کمبریج می گوید مدل ما نشان می دهد در لندن، فواید سلامتی ناشی از فعالیت و سفر بر خطرات آلودگی هوا غلبه می کند. حتی در دهلی، یکی از پرجمعیت ترین شهرهای دنیا با میزان آلودگی  ۱۰ برابر لندن، مردم نیاز دارند  ۵ ساعت در هفته قبل از اینکه خطرات آلودگی به سلامت آنها غلبه کند، دوچرخه سواری کنند.

تینیو و همکارانش از اطلاعات بررسی های بین المللی در مقایسه آلودگی هوا در مناطق مختلف جهان هستند که این در نتیجه میزان و شدت آلودگی، فعالیتها و سفرهای مردم می باشد، استفاده کردند. فعالیتهای تفریحی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری راهی بزرگ برای تقویت فعالیتهای فیزیکی روزانه هستند اما نگرانی ها بابت آلودگی هوا رو به افزایش است .

در میان شهرهای پایگاه اطلاعات آلودگی هوای سازمان جهانی بهداشت، تنها یک درصد آنها دارای میزان آلودگی هوای بسیار زیادی هستند بطوریکه با فعالیتهای ورزشی بعد از نیم ساعت در هر روز، آلودگی هوا بر سلامت فرد نیز غلبه می کند و آسیب می رساند. تیم تحقیقات توجه ویژه ای به این نکته دارد که مردم با استفاده بیشتر از دوچرخه، منجر به انتشار گازهای گلخانه ای کمتری از جانب وسایل نقلیه می شوند.

تینیو گفت ما باید به یاد بیاوریم تعداد اندکی از کارگران در شهرهای آلوده همانند پیک دوچرخه در حال رفت و آمدند و آنقدر در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند که می توان از فواید سلامتی در اثر فعالیتهای فیزیکی صرف نظر کرد.

شواهد نشان می دهد آلودگی هوا منجر به مرگ حدود ۴۰۰۰۰ نفر ساکن انگلستان در هرسال می شود. در حال حاضر که میزان آلودگی بالا است، کارشناسان از افزایش آلودگی در آینده هراسانند. محققان مهندسی و علوم  مدرسه مهندسی هاروارد گزارشی ارائه دادند که انتظار دارند آلودگی هوا تا سال ۲۰۵۰ موشک وار افزایش یابد.

دکتر جیمز وودکوک ، نویسنده برجسته شرح داد: در حالی که تحقیقات نشان می دهد فعالیتهای فیزیکی در مقایسه با خطرات آلودی هوا  فوایدی دارد، این یک حرکت انفعالی در مقابله با آلوگی هوا نمی باشد . این کار نازمند حمایت بیشتر برای سرمایه گذاری در زیرساختهایی است که مردم از خودروها استفاده نکنند و پیاده روی و دوچرخه سواری را رواج دهند ، که می تواند میزان آلودگی را همراه با انجام فعالیتهای فیزیکی همزمان کاهش دهد .

گرچه نمی توان منکر ضررهایی که آلودگی هوا بر سلامتی انسان دارد شد، اما اگر شروع به اصلاح شرایط کنیم جای امیدواری خواهد بود. محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بر بیش از ۴۶۰۰ کودک در رده سنی ۵-۱۸ سال و در سالهای ۱۹۹۳-۲۰۱۲ آزمایش انجام دادند. در این بازه زمانی، مناطق خاصی از کالیفرنیا تجربه ۴۷% کاهش آلودگی هوا را داشتند که همزمان با کاهش ۳۲% در علائم برودتی و ابتلا به آسم در میان کودکان ۱۰ساله بوده است. همچنین کودکان بدون آسم حدود ۲۱% نسبت به مشکلات تنفسی که گزارش داده شده بود، کمتر شده اند.

Please Login to comment