. آموزش حبس تنفس به مدت 5 دقیقه می تواند به بیماران سرطانی در درمان توسط رادیوتراپی کمک کند! - پورتال رنگی

آموزش حبس تنفس به مدت ۵ دقیقه می تواند به بیماران سرطانی در درمان توسط رادیوتراپی کمک کند!

مهارت حبس کردن نفس می تواند برای برخی ورزش ها مثل سقوط آزاد و شنا بسیار مهم است. به نقل از مجله رادیوتراپی انگلیس، این مهارت همچنین به درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه توسط رادیوتراپی کمک می کند.

براساس سازمان ملی سرطان سینه، یکی از بهترین روش های درمان برای بیماران مبتلا به این سرطان که تازه عمل کرده اند، روش رادیوتراپی است که به هدف برداشتن سلول های باقیمانده در سینه یا زیربغل انجام می شود.

در طول این جلسات درمانی ۲ دقیقه ای، اشعه از جهات مختلف برروی بدن تابیده می شود تا غده سرطانی را کاملا از بین ببرد، در این حین معمولا بیمار باید نفس خود را نگاه دارد تا بافت های سالم اطراف آسیب نبینند. اما اکثرا به دلیل عدم توانایی افراد، اکثر درمان در زمان تنفس صورت می پذیرد.

حبس تنفس به مدت 5 دقیقه می تواند به بیماران سرطانی در درمان توسط رادیوتراپی کمک کند

دانشمندان دانشگاه بیرمنگام تلاش کردند تا بیماران را اموزش دهند تا ۲ دقیقه نفس خود را حبس کنند. در این تلاش البته توانستند بیماران را آموزش دهند تا یک نفس عمیق را به مدت ۵ دقیقه نگاه دارند.

محققین می گویند افراد برای اولین بار می توانند در پروسه درمان پویا باشند و شاهد نتایج بهتر باشند. آنها روی ۱۵ بیمار تحقیق کردند که هیچ کدام سابقه بیماری قلبی عروقی، تنفسی دیابت یا چاقی را نداشتند و همچنین سابقه حبس نفس طولانی را نداشتند. به بیماران آموزش داده شد تا سطح اکسیژن خون را افزایش و سطح دی اکسید کربن را کاهش دهند و بتوانند عمل دم و بازدم را کامل و در آرامش انجام دهند.

بیماران ماسک به صورت داشتند تا محققین بتوانند نفس کشیدن آنها را تشخیص دهند. در پایان مشاهده شد که میانگین زمان حبس نفس ۵٫۳دقیقه بود که از حد هدف تعیین شده بالاتر بود.

پارکر (یکی از محققین) گفت: ” براساس افراد سالمی که تست شده بودند میدانستیم که حدود ۷ دقیقه حبس نفس عملی است . اما چون آنها بیمار بودند و چون سن شان هم بالاتر بود نتیجه ۲ دقیقه برای ما کافی بود. اما درست یکروز بعد از شروع تمرینات، یکی از بیماران بیش از ۳ دقیقه نفس خود را حبس کرد. و در روزهای بعدی دیگران توانستند به نتایج بهتری دست یابند و این باعث شگفتی ما شد.”

وی بیان کرد چون اعضای شکمی با تنفس تکان می خورند ، این روش می تواند به بیمارانی که در این اعضا تومور دارند نیز کمک کند.

چون براساس گفته انجمن قلب امریکا، حبس نفس می تواند باعث افزایش فشار خون و گرفتگی عضلات شود، محققین در این تحقیق فشار خون و سطح اکسیژن خون بیماران را تحت نظر گرفتند.

این یافته ها به افراد مبتلا به سرطان می کند که زندگی با کیفیت تری داشته باشند گرچه تحقیقات بیشتری برای بیماران مضطرب یا دارای مشکل ریوی لازم است.

 

loading...
اگه دوست داشتین این مطلبو واسه دوستاتونم بفرستید - زندگی رنگی با پورتال رنگی :)

منبع نوشته: MedicaDaily

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !

اطلاع از
wpDiscuz