آموزش روش بند آوردن گریه نوزاد + دلایل - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت کودک , کودکان و والدین ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

آموزش روش بند آوردن گریه نوزاد + دلایل

به نوزادتان شیر داده اید، پوشکش را عوض کرده اید و در ظاهر خوب استراحت کرده است. پس برای چه گریه می کند؟ اگر چه گریه او در ظاهر بی دلیل است اما یادتان باشد که گریهٔ نوزادان هیچ گاه بی دلیل نیست.گریه نوزاد

مهم نیست که چقدر خوب از نوزادتان مراقبت می کنید، گریه یکی از واقعیت های زندگی اوست که آن را خواهید شنید. همیشه نمی توانید گریه او را قطع کنید، اما باید مطمئن شوید که کودک تا حد امکان راحت است؛ در این صورت به او کمک کرده اید که احساس امنیت کند. باید هر کاری که از دست تان بر می آید انجام دهید تا آرام شود و گریه نکند.

آموزش روش بند آوردن گریه نوزاد + دلایل

روش های برطرف کردن گریه نوزاد

1. اطمینان حاصل کنید که نیازهای ابتدایی و فیزیکی نوزادتان رفع شده است. غذایش را خورده است، پوشکش خشک و تمیز است و لباس هایش باعث ناراحتی او نمی شود.

2. نوزادتان را لمس کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد گرم یا سردش نیست، یعنی به پیشانی اش دست بزنید و ببینید تب نداشته باشد یا اینکه به شکمش دست بزنید یا چک کنید که او را بیش از حد یا کم در قنداق نپیچیده باشید.

3. کودک تان را در قنداق بپیچید. هنگامی که کودک تان در رحم مادر بود، جایش گرم و نرم بود. قنداق کردن نوزاد باعث می شود که –حتی وسط گریه- همان حس به او دست بدهد و آرام شود. برای بی خطر بودن قنداق مطمئن شوید که پاهای نوزاد بیش از حد محدود نشده باشد و او را به پشت بخوابانید نه روی شکم یا به پهلو.

همچنین بخوانید:  بیماریهای چشم کودکان + نکات مراقبتی

4. نوزادتان را بلند کنید. نوزادان به طور طبیعی دوست دارند که آنها را بغل کنید. گذاشتن نوزاد در آغوشی هم می تواند به آرام کردن گریه اش کمک کند.

5. برای کودکتان کمی نویز سفید ( نویز سفید به ترکیبی از صداهایی با فرکانس های مختلف که به صورت همزمان به گوش ما برسند گفته می شود) ایجاد کنید. این حالت هم برای او یاد آور رحم مادر است که در آن خون مادر پیوسته و با صدای بلند پمپاژ می شد. می توانید از یک دستگاه تولید کننده نویز سفید استفاده کنید یا اینکه از جارو برقی یا دهان خود استفاده کنید و با صدای بلند بگوید:هیس!”

6. چیزی برای مکیدن به نوزادتان بدهید. بچه ها با میل به مکیدن به دنیا می آیند و حتی نوزادان کوچک هم می توانند با مکیدن پستانک یا انگشت شست والدین شان آرام شوند.

7. به آرامی شکم نوزاد را فشار دهید. اغلب نوزادان به دلیل دل درد –ناشی از گاز یا هضم نشدن درست غذا- گریه می کنند. شکم کودک را کمی فشار دهید یا او را روی شانه یا زانویتان قرار دهید یا اینکه او را به پشت بخوابانید و به آرامی با یکی یا هر دو پایش حرکت “دوچرخه” انجام دهید.

نکات و هشدارها

اگر انگشتان دست یا پای نوزاد سرد بود فکر نکنید سردش است. سیستم گردش خون کودک هنوز کامل نشده و طبیعی است که بعضی قسمت های بدنش از قسمت های دیگر سردتر باشد.

اگر همه این راه ها به شکست انجامید، می توانید نوزادتان را بیرون ببرید تا مناظر بیرون را ببیند یا اینکه کودکتان را برای سواری روی صندلی ماشین (کارسیت) قرار دهید یا او را در کالسکه بگذارید.

همچنین بخوانید:  ضرورت عینک زدن کودکان + روشهای رفع مشکلات

سایر موراد در مورد گریه نوزاد

خونسرد باشيد

كودكان در اين سن ياد مي‌گيرند با گريه كردن  مي‌‌توانند شما را متوجه خود كنند و به خيلي از خواسته‌هاي‌شان برسند بنابراين گاهي اين كار را با اشتياق انجام مي‌دهند. شما نبايد به گريه كودكان در اين سن بيش از حد اهميت بدهيد چرا كه اين كار او را تشويق به گريه بيشتر مي‌كند. خونسرد باشيد.

حواس‌تان به كودك‌تان باشد

هيچ‌چيز خجالت‌آورتر از اين نيست كه يك فسقلي جيغ‌جيغو در وسط جمع نگاه همه را به طرف شما جلب كند اما در چنين مواقعي شما نبايد به اطرافيان توجه كنيد؛ آن‌ها با نگاه ملامت‌بارشان يا پيشنهادهاي غير مفيدشان به شما هيچ كمكي نمي‌كنند. فقط ممكن است حواس شما را از توجه به فرزندتان پرت كنند و باعث شوند شما براي ساكت كردن فرزندتان كاري انجام دهيد كه در درازمدت به ضررتان است. سعي كنيد با كودك‌تان به يك گوشه خلوت برويد و مشكل را در آرامش و فقط بين خودتان حل كنيد.

كلمات را به او ياد بدهيد

در چند سال آينده مجبور خواهيد بود حدود يك ميليون بار به كودك‌تان يادآوري كنيد كه با شما «حرف بزند»! سعي كنيد به او ياد بدهيد به جاي گريه كردن احساسات و خواسته‌هايش را با كلمات بيان كند. اين كار هر چند خيلي سخت است ولي به كودك ياد مي‌‌دهد كه احساساتش را با كلمات پيوند دهد.سعي كنيد براي كودك‌تان مدل خوبي باشيد. مثلا مي‌توانيد بگوييد: «من امروز بي‌حوصله‌ام چون دلم درد مي‌كند.» مادري تعريف مي‌كرد كه به دخترنوپايش ياد داده بود بگويد: «من كمك مي‌خواهم!» اين كار باعث مي‌شود شما بفهميد كه كودك‌تان به چه چيزي نياز دارد.

همچنین بخوانید:  قوانین مهم برای انتخاب نام فرزند

زندگی رنگی با پورتال رنگی

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x