آموزش صفر تا صد تهیه زولبیا و بامیه

اخبار و حوادث ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

آموزش صفر تا صد تهیه زولبیا و بامیه

تهیه زولبیا و بامیه : با فرا رسیدن ماه رمضان و روزه داری، استفاده از زولبیا و بامیه متداول است و در اکثر شیرینی فروشی ها هم به راحتی می توان این شیرینی مخصوص ماه رمضان را تهیه کرد. واقعیت آن است که بنا به توصیه متخصصان تغذیه باید در ماه رمضان از مصرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کرد و زولبیا و بامیه ای که در بیرون و در فروشگاههای شیرینی فروشی وجود دارند از این نظر سالم نیستند و بهتر آن است که در منزل این شیرینی پر طرفدار را تهیه کرد. در این مطلب به صورت کامل روش درست کردن زولبیا و بامیه را برای شما در نظر گرفته ایم و مطمئن باشید هر کسی حتی افراد مبتدی هم می توانند مطابق این آموزش برای افطاری خانواده این شیرینی را درست کنند که هم سالم است و هم با هزینه کمتری نسبت به بیرون آماده می شود.

درست کردن زولبیا به روش حرفه ای

آموزش زولبیا و بامیه

مواد لازم زولبیا و بامیه:

  • نشاسته گل ۱۱۰ گرم
  • ماست ۲٫۵% ۱۵۰ گرم
  • آرد۱ قاشق غذاخوری پر۱۵ گرم
  • روغن جامد نصف قاشق مرباخوری
  • بکینگ‌پودر نصف قاشق مرباخوری
  • گلاب ۱ قاشق مرباخوری
  • شربت بار۱ قاشق مرباخوری

آموزش شربت بار در آدرس زیر:

طرز تهیه شربت بار

نکته: درست‌ کردن زولبیا قلق‌های خاص خودش را دارد، سعی کنید دراندازه‌گیری‌تان دقیق باشید تا نتیجه بهتری بگیرید. درضمن اگر یک بار درست کردید و به نتیجه مورد نظر نرسیدید ناامید نشوید و دوباره سعی کنید. مطمئن باشید اگرشکل زولبیای شما شبیه زولبیای بیرون نشد اصلاً و ابداً اشکال ندارد در عوض خیلی خیلی بهداشتی‌تراست.
آموزش صفر تا صد تهیه زولبیا و بامیه
نشاسته گل (همان طوری که درتصویرمی‌بینید این همان نشاسته معمولی خودمان است که همه شما می‌شناسید و به نشاسته گل معروف است ) و ماست را با هم مخلوط ‌کنید تا دانه‌های نشاسته حل بشود.
بعد روغن و بکینگ ‌پودر و گلاب و شربت بار را اضافه کرده و مخلوط‌کنید.
در نهایت آرد را افزوده و یک ساعت استراحت بدهید.
برای اینکه حلقه‌های زولبیا را درست کنید می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید ما در این مطلب پورتال رنگی دو روش را خدمت‌تان عرض می‌کنیم:
زولبیا و بامیه

روش اول:

این اصولی‌ترین روش درست کردن زولبیا هست: بدین ترتیب که مایه را داخل قیف مخصوص ریخته و دریک ظرفی که روغن را حسابی داغ کردیم حلقه زولبیا را قرار می‌دهیم و دایره‌هایی که همدیگر را قطع کنند را می‌کشیم .
موقع انتقال قیف برای اینکه مایه از ته قیف بیرون نریزد، می‌توانیم از چوبه‌ای مخصوص این کاراستفاده کنیم و آن را داخل روزنه قیف فشاردهیم تا درمواقعی که نیاز نداریم مایه از قیف بیرون نریزد. همچنین از این چوب‌ها برای هم زدن مایه نیز استفاده می‌شود.
واما درقنادی‌ها ازچه روشی استفاده می‌کنند؟ توی قنادی‌ها، این حلقه‌ها درتعداد زیاد و گاهی به هم چسبیده هستند. مواد را داخل قیف بزرگی ریخته و شکل‌های دایره‌ای را ایجاد می‌کنند.یا این ‌که ماشین‌هایی مخصوص این کار وجود دارد که روی دستگاه مخزنی برای مایه در نظر گرفتند و به صورت خودکار این دایره‌ها توسط دستگاه ایجاد می‌شود و داخل روغن غوطه‌ور می‌شود.

روش دوم:

قیف یک‌بار مصرف رو به قطر تقریبی ۷ میلی‌متر برش بدهید.
نکته: در صورتی که سوراخ قیف فلزی مخصوص زولبیا هم کوچیک بود با میخ یا پیچ آن را به اندازه تقریبی ۷ میلی‌متر باز کنید.
بعد مایه را داخل آن ریخته و در روغن داغ اشکال دایره‌ای درست کنید.
نکته: سعی کنید درست کردن دایره‌ها سرعت عمل داشته باشید. در اول ممکن است کمی سخت باشد ولی به مرور یاد می‌گیرید.
آموزش صفر تا صد تهیه زولبیا و بامیه
اجازه بدهید یک طرف زولبیا کمی طلایی شود بعد برگردانید تا طرف دیگر هم طلایی شود.بعد به همان صورت که داغ هست داخل شربت بار ولرم می‌اندازیم و ترجیحاً با پشت قاشق فشار می‌دهیم تا غوطه‌ورشود. بعد موقعی که زولبیا شفاف شد از داخل شربت در می‌آوریم. معمولاً بیشتر از ۵-۳ دقیقه طول نمی‌کشد.
نکته: بهتراست در شربت بار زولبیا از گلوکز استفاده شود.
نکته: زولبیا را سریع داخل شربت بار بیندازید وگرنه شهد به خورد زولبیا نمی‌رود. شربت اگر رقیق باشد زولبیا خمیر می‌شود و اگر خیلی غلیظ باشد شهد داخل زولبیا کمتر نفوذ می‌کند.
پس اگر دیدید زولبیا حالت شفاف ندارد یا اینکه بعضی جاهای آن مات است؛ یکی از دلایل مهمش به خاطر نفوذ نکردن شهد (به دلیل غلظت زیاد) داخل زولبیا هست. و در نهایت داخل یک آبکش قرار می‌دهیم تا شهد اضافی آن گرفته شود.

این نکات را هم در نظر بگیرید

  • برای این مقدار می‌توانید از نصف شربت باری که دردستورآمده استفاده کنید ولی بهتراست شربت بار به طور کامل تهیه شود تا زولبیا داخل آن غوطه‌ورشود.
  • زیر شعله‌ای که زولبیا سرخ می‌شود بین کم و ملایم هست تا درعین‌حال که زولبیا سریع بالا می‌آید باعث نشود که زولبیا سریع بسوزد.

پورتال رنگی _ حتما ببینید: آموزش صفر تا صد تهیه زولبیا و بامیه
منبع: مدآنلاین

برچسب ها

Be the First to Comment!