آموزش مراقبت از پوست در دوران بارداری

بارداری و زایمان , کودکان و والدین ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

آموزش مراقبت از پوست در دوران بارداری

توصیه های برای مراقبت از پوست در دوران بارداری

فشار جسمی تغییر یافته در دوران بارداری اغلب برای خانم های باردار دشوار است. اما با چند ترفند کوچک می توان این ناراحتی را کاهش داد. خانم هایی که آگاهانه با این وضعیت تغییریافته کنار می آیند، احساس خوشایندی با شرایط ایجادشده خواهند داشت و بعد از تولد کودک آسان تر به وضعیت اولیه خود برمی گردند. در دوران بارداری بدن خانم ها تغییر می کند.

نه تنها شکم به طور پیوسته رشد می کند، بلکه کل ارگانیسم خود را با وضعیت تغییریافته و نیازهای کودک سازگار خواهد کرد. برای بدن مادر این یک فشار بزرگ است. با وجود تنش خانم باردار می تواند احساس خوشایندی داشته باشد، البته اگر حس جدید بدنش را بپذیرد و از چند توصیه تبعیت کند.

۱٫ ماساژ شکم با روغن

شکم در راس بارداری قرار دارد. گرچه پوست از طریق استروژن الاستیک تر می شود، اما مراقبت های ویژه برای پیشگیری از ترک و علائم کشش ضروری است. روزانه پس از دوش گرفتن روغن نرم و لطیف استفاده کنید و به آرامی روی پوست شکم ماساژ دهید. ماساژ را محتاطانه با نوک انگشت انجام دهید. برای اینکه پوست انعطاف پذیرتر شود، روغن را به شکل دورانی پخش کنید.دوران بارداری

۲٫ مراقبت محتاطانه از پوست صورت

پوست صورت خانم های باردار در دوران بارداری حساس تر می شود. اغلب تاثیرات مثبت است؛ لکه های پوستی ناپدید می شوند و چهره ای تازه به فرد می دهند، اما در مقابل این مورد ممکن است پوست بی نهایت خشک شود. در دوران بارداری تنها از لوسیون شستشو با pH خنثی بسیار ملایم استفاده کنید و هرگز از لوسیون صورت الکلی استفاده نکنید زیرا پوست را خشک می کند.

۳٫ استفاده از شامپوی ملایم

موها نیز از طریق تغییرات هورمونی در طول دوره بارداری در معرض فشار قرار می گیرند. بسیاری اوقات خانم های باردار به دلیل داشتن موهای بسیار چرب، شکننده و بدحالت در این دوران رنج می برند. از طرفی، ممکن است موها انعطاف پذیرتر و پرپشت تر از قبل به نظر برسند. در هر صورت، برای مراقبت از موها تنها باید از شامپوی ملایم استفاده کنید. از آب داغ برای آبکشی موها یا حتی باد گرم سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید.

۴٫ استفاده از پاک کننده مناسب صورت

جوش دوران بارداری، حتی با بهترین ماده ضدجوش روی پوست صورت تمیز نشده نمی تواند موثرباشد بنابراین، پاکسازی کامل صورت صبح ها و شب ها ضروری است.

از آنجا که صابون معمولی به لایه محافظ پوست آسیب می رساند، بهتر است استفاده نشود. در غیر این صورت باکتری ها به راحتی می توانند مستقر شوند و مشکل لکه های پوستی در دوره بارداری را تشدید کنند. پاک کننده آرایشی و بهداشتی طبیعی و خوب عوامل مصنوعی ندارد، در عوض سورفاکتانت(ترکیباتی آلی) که مشتق شده از مواد گیاهی است در آن وجود دارد. اگر چه این فوم ها کف نمی کنند، اما با محیط زیست سازگار و برای پوست مناسب اند.

۵٫ حمام بخار صورت

حمام بخار صورت آماده سازی بسیار خوب برای رطوبت رسانی یا ماسک صورت ضدآکنه پس از آن است.

بخار منافذ پوست را باز و تمیز می کند و به عنوان درمان خانگی به شیوه طبیعی در برابر آکنه و جوش موثر است. حمام بخار بهترین روش برای پاکسازی عمقی و مراقبت از پوست است.

• مواد لازم:۲-۱ لیتر آب داغ، یک کاسه بزرگ، ۳ کیسه چای بابونه و یک حوله آماده کنید.

• روش کار:کیسه های چای را داخل کاسه آب جوش قرار دهید. سر خود را به سمت کاسه خم کنید و با یک حوله طوری که هیچ بخاری نتواند بیرون رود روی سر و کاسه را بپوشانید. اگر برای اولین بار در حمام از بخار صورت استفاده می کنید یا پوست حساسی دارید، ۱۰دقیقه زمان کافی است.

به احساس خود توجه کنید. اگر احساس می کنید بخار بیش از حد گرم است می توانید حوله را بلند کنید و تهویه کوتاهی انجام دهید.

اگر به طور منظم حمام بخار بگیرید، متوجه خواهید شد هیچ چیز پوست شما را عمقی تر و موثرتر تمیز نخواهد کرد.

۶٫ استفاده از ماسک روغن درخت چای برای لکه های بارداری

به راحتی و به صورت انتخابی می توانید روغن درخت چای را برای درمان جوش در دوران بارداری استفاده کنید. ماسک جوش خاک رس و روغن درخت چای به سرعت ساخته می شود.

• مواد لازم:۲-۱ قطره روغن درخت چای ارگانیک، ۱ قاشق غذاخوری خاک رس و آب.

• طرزتهیه:برای تهیه این ماسک تمام مواد را با هم ترکیب کنید و خمیر حاصل را روی پوست تمیز به جز اطراف چشم قرار دهید.۲۰-۱۵ دقیقه زمان برای تاثیرگذاری لازم است. صورت را با آب ولرم بشویید و از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

آموزش مراقبت از پوست در دوران بارداری

 

۷٫ استفاده از ماسک مخمر جوش

مخمر تاثیر ضد باکتری و ضدالتهابی دارد بنابراین از روند درمان طبیعی پوست پشتیبانی می کند.

برای تهیه ماسک مخمر ابتدا داخل یک کاسه مخمر تازه را با ۴ قاشق غذاخوری شیر ولرم ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را روی صورت قرار دهید (به جز اطراف چشم ولب) تا خشک شود سپس با آب بشویید و پوست را با مرطوب کننده مناسب پوشش دهید.

۸٫ استفاده از ماسک خاک رس برای رفع لکه های پوستی

خاک رس چربی باقیمانده را می گیرد و تاثیر ضدالتهابی دارد و تا حدودی تاثیر خشکی روی پوست می گذارد. پوست با تاثیر گرمای تشکیل شده گردش خون پیدا می کند و با اکسیژن تامین می شود.

خاک رس را با آب به میزانی مخلوط کنید که خمیر منسجمی به دست آید. خمیر را ۳۰-۱۵دقیقه روی صورت قرار دهید تا خشک شود سپس با آب ولرم بشویید.

۹٫ لایه بردار برای خانم های بارداری که پوست حساس دارند

خانم هایی که با وجود جوش یا آکنه پوست حساس تری دارند باید هنگام انتخاب لایه بردار مکانیکی بدن مراقب باشند.

برای پوست های حساس مواد ساینده طبیعی مانند بلغور جو دوسر مناسب تر است.

برای اسکراب بلغور جو دوسر، ۴ قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر و آب نیاز دارید.

مواد تشکیل دهنده را در یک کاسه بریزید و با چنگال هم بزنید تا به شکل خمیر کرمی درآید و با حرکات دایره ای روی صورت پخش کنید.

۷ مشکل پوستی در دوران بارداری

۱- ماسک بارداری

طی سه ماهه دوم بارداری، ممکن است تغییرات رنگ پوست صورت در گروهی از زنان باردار اتفاق بیفتد. این تغییر رنگ به شکل لکه های پوستی بروز می کند که آن را ملاسما یا کلواسما یا ماسک بارداری می‌نامند.

علت بروز این پدیده هورمون‌هایی است که در دوران بارداری در بدن مادر ترشح می‌شوند و هورمون ملانین را تحریک می‌کنند و این هورمون هم باعث می‌شود رنگدانه‌های بیشتری از سلول‌های پوستی ترشح شود.

البته تغییرات پوستی گاهی آنقدر خفیف است که خود فرد یا اطرافیانش متوجه آن نمی‌شوند. گاهی هم تغییرات به گونه‌ای است که حالت آفتاب‌سوختگی را تداعی می‌کند. البته در این موارد تنها پوست صورت این حالت را داشته و پوست باقی بدن حالت طبیعی دارد.

درست است که نمی‌توان جلوی ترشح هورمون‌های بارداری را گرفت، اما هر چه کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، احتمال بروز کلواسما در شما کاهش می‌یابد.

زنانی که از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده می‌کنند و در خارج از خانه کلاه بر سرشان می‌گذارند، به میزان کمتری این تغییر رنگ پوست را در صورت خود خواهند داشت.

۲- خطوط بارداری (stretch mark)

بر اساس تحقیقات موسسه ملی بارداری آمریکا، بیش از ۹۰ درصد زنان باردار طی ۹ ماه بارداری خود خطوط بارداری را روی پوست بخشی از بدن خود خواهند دید. این خطوط به رنگ‌های صورتی یا قرمز هستند و به صورت عموما افقی روی ناحیه شکم، ران‌ها یا سینه‌ها ظاهر می‌شوند و حالت آنها به گونه‌ای است که انگار پوست در آن نواحی تا‌خورده است.
طی دوران بارداری میزان جریان خون مادر افزایش می‌یابد و به دلیل افزایش وزن شکم، میزان فشار روی وریدهای قسمت تحتانی بدن افزایش می‌یابد و این به معنای افزایش احتمال ابتلا به واریس پا است

هنوز راه‌های مشخص و قاطعی برای پیشگیری از بروز این خطوط یافت نشده است، اما برخی مطالعات محدود نشان داده که شاید استفاده از بعضی کرم‌های پوستی بتواند میزان بروز این خطوط را کاهش دهد.

در مطالعه‌ای در سوئد مشخص شد زنانی که از ماه‌های اولیه بارداری، روی پوست ناحیه شکم خود کرم‌های پوستی حاوی ویتامین E و اسید آلفاهیدروکسی می‌مالیدند، با تعداد و شدت کمتر شاهد بروز خطوط بارداری بودند.

۳- خارش پوستی

طی دوران بارداری پوست شکم کشیده و سفت می‌شود و در اواخر بارداری ممکن است به این علت، خارش شدید در ناحیه شکم ایجاد شود. افزایش تعریق و بالا رفتن گرمای بدن می‌تواند باعث بروز جوش‌های حساسیتی و چرکی در ناحیه شکم شود.

در بعضی موارد دوش گرفتن با آب خالی، حتی چند بار در روز می‌تواند تمام این مشکلات را برطرف کند.

پوشیدن لباس‌های نخی نازک و به حداقل رساندن تماس پوست شکم با لایه‌های مختلف لباس و جلوگیری از تعریق هم می‌تواند شدت علائم را کاهش دهد.

استفاده از یک مرطوب‌کننده مناسب برای جلوگیری از خشکی پوست هم می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما اگر با تمام این توصیه‌ها، جوش‌های شکمی شما بهبود نیافت، حتما با یک پزشک متخصص پوست در این باره مشورت کنید.

واریس

۴- وریدهای واریسی

طی دوران بارداری میزان جریان خون مادر افزایش می‌یابد و به دلیل افزایش وزن شکم، میزان فشار روی وریدهای قسمت تحتانی بدن افزایش می‌یابد و این به معنای افزایش احتمال ابتلا به واریس پا است.

رگ‌های واریسی رنگ‌های آبی یا سبز تیره‌ای هستند که ضخیم شده و سفت به نظر می‌رسند و ظاهری زشت به پاها می‌دهند. بخشی از احتمال ابتلا به واریس ناشی از ژنتیک است، اما شما می‌توانید با برخی اقدامات ساده از احتمال ابتلا به این حالت بکاهید.

مهم‌ترین نکته این است که از ایستادن یا نشستن در یک حالت ثابت برای مدت طولانی پرهیز کنید. در صورتی که باید بایستید، هر چند دقیقه یک‌بار برای مدتی کوتاه بنشینید یا راه بروید.

پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس هم در این مورد کمک‌کننده است. در زمان نشستن هم پای خود را بالا بگذارید و ویتامین C کافی به بدن‌تان برسانید تا احتمال واریس در شما کمتر شود.

۵- تیرگی هاله سینه‌ها

ناحیه سینه‌ها در بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری تغییر رنگ می‌یابد و تیره‌تر می‌شود که این تیرگی پس از زایمان خودبه‌خود برطرف می‌شود. ضمنا این تغییرات رنگی و تیره شدن ممکن است در خال‌ها و دانه‌های گوشتی پوست هم دیده شود.

اما این نکته را در نظر بگیرید که هر تغییر در خال‌هایتان (مثلا اندازه، شکل، پیدا شدن حاشیه‌های نامنظم و ایجاد خونریزی‌ در آنها) را حتما باید به پزشک متخصص پوست اطلاع دهید تا در مورد احتمال سرطانی بودن این خال‌ها تحقیق کند.
بسیاری از داروهای رایج ضدجوش، حتی آنهایی که بدون نسخه در داروخانه به فروش می‌رسند، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند

۶- جوش و آکنه

افزایش برخی هورمون‌ها طی بارداری باعث افزایش ترشح چربی از سلول‌های پوست می‌شود و این حالت همان‌طور که می‌دانید باعث افزایش احتمال بروز آکنه می‌‌شود.

اگر می‌خواهید طی بارداری پوستی پر از جوش پیدا نکنید، روزی دو بار صورت‌تان را با یک شوینده بدون بوی مناسب پوست‌تان بشویید.

این را هم بدانید که بسیاری از داروهای رایج ضدجوش، حتی آنهایی که بدون نسخه در داروخانه به فروش می‌رسند، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند و برای مصرف آنها حتما باید بروشور و نکات احتیاط دارو را مطالعه کنید.

اگر نگران زیاد شدن جوش‌ها روی صورت یا بدن‌تان هستید حتما با یک متخصص پوست در این مورد مشورت کنید.

۷- خط سیاه (Linea nigra)

خیلی از زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری، شاهد بروز خطی در ناحیه زیرناف خود به صورت مستقیم به سمت پایین هستند. این خط در آغاز معمولا کمرنگ است، اما به مرور شروع به سیاه شدن می‌کند و به همین دلیل به خط سیاه شهرت دارد.

به طور معمول پس از زایمان، تیره‌تر شدن این خط برای چند روز ادامه می‌یابد، اما طی ماه‌های پس از بارداری، این خط بدون هیچ درمان و به صورت خود به خود محو خواهد شد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !