آموزش نحوه رفتار با افراد بی ادب

روانشناسی , روانشناسی و موفقیت ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ یک دیدگاه

آموزش نحوه رفتار با افراد بی ادب

ما در بخش روانشناسی و موفقیت پورتال رنگی برای شما همرهان عزیز مطالب مورد نیاز در زندگی روزمره که شاید نسبت به آنها حساسیت کمتری داریم، را گردآوری و منتشر می کنیم. در این مقاله برای شما در مورد معذرت خواهی صحبت کرده ایم.

با افراد بی ادب چطور برخورد کنیم؟

اگر کسی بخواهد بی ادب باشد شما نمی توانید او را مجبور به مودب بودن کنید. درواقع، اینکه سعی کنید در رفتار او تغییر ایجاد کنید باعث بدتر شدن رفتارش خواهد شد.افراد بی ادب

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم با آدم های بی ادب برخورد داریم. ممکن است این بی ادب ها کاملا غریبه باشند، مثلا کسی که پشت سر شما در صف سینما ایستاده و یا متصدی امور بانکی. شاید هم مجبور باشید به طور مرتب با افراد بی ادب برخورد داشته باشید، مثلا یک همکار یا کسی در اقوام.

رفتار با افراد بی ادب

در بسیاری از موارد، مورد بی ادبی و بی احترامی واقع شده باعث برانگیخته شدن خشم می شود. اما جواب بی ادبی را با بی ادبی دادن، واکنش درست و مفیدی نیست. وقتی شما با کسی روبرو می شوید که مرتکب بی ادبی در مورد شما می شود، می توانید با واکنشی مودبانه، دفاعی و جسورانه برخورد کنید تا بتوانید تا جایی که امکان دارد، پیامدهای منفی این بی ادبی را به حداقل برسانید.

آموزش نحوه رفتار با افراد بی ادب

حد و حدود تعیین کنید

هر چند کنترل رفتار دیگران برای شما مقدور نیست ولی می توانید حد و حدودی تعیین کنید که مشخص باشد دیگران باید با شما چه رفتاری داشته باشند. مثلا وقتی شما به عنوان فروشنده، مورد گله و شکایت مشتری قرار می گیرید و او سرتان فریاد می زند یا با بی ادبی خطاب تان می کند، شما باید گفتگو با او را همانجا تمام کنید.

تعیین حدود مشخص باعث می شود دیگران به شما احترام بگذارند. ضمنا این حد و مرزها دیگران را در شرایطی قرار می دهد که متوجه رفتار یا کلام بی ادبانه ی خود بشوند. شما به این طریق با مسئول قرار دادن فرد ِ بی ادب، تشویقش می کنید که رفتارش را تغییر دهد.

مشکل را پیدا کنید

رفتاری گستاخانه معمولا پوششی برای یک یا چند مشکل پنهان است. مثلا، اگر همسایه ی شما ناگهان رفتارش تغییر کرده و از ملاقات و تماس رودرو با شما اجتناب می کند، حتما دلیلی برای این کار وجود دارد. به جای فرضیه پردازی و غرق شدن در این سوال ها که چرا چنین شده، دست به اقدام بزنید، کافیست از او بپرسید مشکل چیست. مطمئن باشید با مکالمه ی مستقیم و ارتباط بدون واسطه، انگیزه و دلیل بدرفتاری همسایه تان، برطرف خواهد شد.

از درگیری پرهیز کنید

شاید وسوسه شوید جواب رفتار ناخوشایند و بی ادبی را با واکنشی مشابه بدهید، اما این گونه نمی توانید از تنش کم کنید، بلکه احتمالا بیشتر هم می شود. جواب یک فرد بی ادب را دوستان بدهید، حتی می توانید لبخند بزنید، شاید با لبخند شما او وادار شود رفتارش را بررسی کند. ضمنا جواب بی ادبی را با مهربانی و ملاطفت دادن، قدرت شما را نشان می دهد. پس به جای شریک شدن در یک رفتار بد، با مهر و ادب، خاتمه اش دهید.

به خودتان نگیرید

این احتمال وجود دارد که دلیل رفتار ناپسند افراد با شما، هیچ ارتباطی با شخص شما نداشته باشد. رفتارهای ناخوشایند معمولا ریشه در یک درد یا ناراحتی دارند. ممکن است کسی تحت استرس و فشارهای زیاد زندگی و عدم توانایی اش در کنترل موثر امور، دست به رفتارهای ناپسند بزند یا کلامش با تلخی و بی ادبی همراه شود. هر چند دلایل بی ادبی، توجیه کننده نیستند اما می توانند روی نگاه و واکنش شما اثر بگذارند. درست است که مورد بی ادبی واقع شدن به هر صورت نامطلوب است، اما قبل از اینکه نگران شوید چه کاری ممکن است کرده باشید که چنین واکنشی در بر داشته یا اینکه دفاع عجولانه و تهاجمی از خود بکنید، زمینه و شرایط را بررسی کنید.

آموزش نحوه رفتار با افراد بی ادب

بیست ویژگی بیشعورها !

۱_ مراقبت خواهی؛ همیشه باید عده ای مثل نوکران دست به سینه از آنها مراقبت کنند.
۲_ اعتماد به نفس؛ از آنجایی که مسئولیت پذیر نیستند و هرگز خود را مقصر نمی دانند، از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند.

۳_ سرکوبی؛ بیشعورها به خود حق می دهند دیگران را سرکوب کنند اما کسی نمی تواند آنها را سرکوب کند.

۴_ تهاجم؛ نسبت به همه چیز حالت تهاجمی دارند؛ هنگام بیدار شدن، زمانی که از آنها انتقاد می شود…

۵_ تعصب فکری؛ نسبت به بیشعوری خود تعصب دارند و با توجیه و دلیل تراشی در بیشعوری شان ثابت قدم اند.

۶_ وقاحت؛ هرگز در صف نمی ایستند. هرگز خواهش نمی کنند. همواره دستور می دهند. هرگز تحقیق نمی کنند. نیشدار و یا با دادزدن صحبت می کنند. دوست دارند کار دیگران را به اسم خودشان تمام کنند.

۷_ تسلط بر دیگران؛ اکثر بیشعوران به دنبال حداکثر بهره کشی از دیگران و تغییر دائم قوانین بر اساس منافع خودشان هستند.

۸_ عدم شادی و شوخ طبعی؛ به هیچ وجه ظرفیت ندارند که با آنان شوخی کنید. به دنبال شاد کردن شما هم نیستند. به جای آن، تمسخر کردن، پوزحند زدن و به بدبختی دیگران خندیدن را دوست دارند.

۹_ انکار؛ بیشعورها انکار را نوعی هنر می دانند. معتقدند هرگز اشتباه نمی کنند و منکِر تمام مشکلاتی می شوند که آنها به وجود آورده اند.

۱۰_ ارعاب؛ سعی می کنند با ترساندن و اسارت فکری دیگران، آنان را برده ی خود کنند.

۱۱_ عشق صرفا به خود؛ یک بیشعور صرفا عاشق موقعیت، مقام، ثروت و نظرات خودش است. تنها عاشق خود است و بس.

۱۲_ بی معنی بودن فداکاری؛ در قاموس بیشعور فداکاری معنایی ندارد.

۱۳_ در ارتباط با دیگران؛ عیب جو و به شدت دروغگو هستند.

۱۴_ شنونده های خوب؛ بیشعورها خوب به شما گوش میدهند تا نقاط ضعف شما را شناسایی و در زمان مناسب از آن سوء استفاده کنند.

۱۵_ غیر قابل اعتماد بودن؛ دروغگویی و دسیسه کار آنهاست و هرگز نمیتوان به آنان اعتماد کرد.

۱۶_ خشم؛ بیشعورها پُر از خشم اند. اعتقاد دارند خشم بهترین ابزار برای پیشبرد اهدافشان است. هنگام بیدار شدن، وقتی از آنان طلب وام میکنید یا طلبتان را تقاضا می کنید، هوا بارانی باشد، قهوه شان سرد شود ….در بسیاری از این مواقع خشم خود را نشان می دهند.

۱۷_ غُر زدن؛ در بسیاری از موارد حتی اگر چیزی به نظر همه بدون اشکال و پسندیده باشد، باز غر میزنند.

۱۸_ شراکت؛فقط شما را در بدبختی و تقصیر هایشان شریک می کنند نه در موفقیت و پول و مقام شان.

۱۹ استهلاک؛ گذر زمان آنان را خسته و فرسوده می کند و رفته رفته متقاعد می شوند شاید راه بهتری برای ادامه زندگی شان وجود داشته باشد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

1

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
مهشید

پوری جوووون
یعنی دمت گرم.
منم همیشه گفتم ومیگم بایدبااین طورکسایی درست وباسیاست برخوردکنیم.