. آیا به اندازه کافی آب می نوشید ؟ - پورتال رنگی

آیا به اندازه کافی آب می نوشید ؟

مقدار کافی نوشیدن آب برای جبران کمبود آب بدن

کارشناسان توصیه می کنند مراقب میزان آبی که روزانه می نوشید باشید که دچار کمبود آب بدن نشوید.

کمبود آب در بدن می تواند کشنده باشد. براساس مطالعه جدید چاپ شده در نشریه تغذیه آمریکا، اکثر مردم در تعیین میزان آب لازم بدنشان مشکل دارند. بنابراین محققان از دانشگاه همشایر ، وسیله جدیدی ساخته اند که افراد فعال و سالم بتوانند میزان آب بدن خود را تعیین کنند.

مقدار کافی نوشیدن آب برای جبران کمبود آب بدن

کمبود آب بدن

میزان آبی که یک بدن نیاز دارد بسته به تغییرات مداوم دما و وزن بدن، شدت و مدت ورزش کردن و غذایی که در روز خورده می شود دارد. ۶۶ درصد بدن را آب تشکیل داده است، البته در شرایط مختلف می تواند تغییر کند. این مسئله گیج کننده است البته دانشمندان معتقدند دو راه برای جلوگیری از بی آب شدن بدن یافته اند.

در این مطالعه، محققان میزان آب درون بدن فرد را اندازه گرفتند که بین ۳۰۰ تا ۹۰۰ میلی لیتر می تواند باشد، و میزان آب اضافه ای را که بدن نیاز دارد ار نیز اندازه گرفتند. سپس میزان آبی که فرد از نوشیدن مایعات مختلف و غذا بدست می آورد و میزان دفع آب از طریق ادرار و مدفوع را بررسی کردند. درواقع کسب آب را از طریق نوشیدن مایعات و هدررفت آن را از طریق دفع تعیین کردند.

میزان مایع لازم برای نوشیدن برای هر فرد

دانشمندان اظهار کردند: ” میزان مایع لازم برای نوشیدن برای هر فرد نسبت به دیگران متفاوت است و بستگی به فاکتورهایی که روی میزان هدررفت آب از بدن و تعادل مایعی خون تاثیر دارند ، دارد. پس این میزان از طریق نوشیدن مقدار مختلفی از مایعات متفاوت  می تواند تامین شود و بهتر است از روشهای سنجش هیدراته تعیین شود.”

حفظ تعادل در بدن ، کلید حفظ وضعیت مناسب هیدراته بودن بدن است. افراد می توانند به سادگی از میزان متعادل عبور کنند و بیش از حد بنوشند. بنابراین لازم است در روز از خودمان بپرسیم آیا میزان آبی که می نوشیم کافی است که حدود ۲٫۵ تا ۴ لیوان ۸ اونسی باید باشد.

کمبود آب می تواند بعد از ورزش های سنگین موجب گرفتگی عضلات ناشی از گرما و یا گرمازدگی کشنده شود. همچنین می تواند موجب تورم مغزی شود که در آن رگ های مغز متورم یا پاره می شوند.

افرادی که کم آب می نوشند ممکن است دچار تشنج شوند. الکترولیت هایی مانند پتاسیم وظزفه انتقال سیگنال های الکتریکی را به عضلات دارند و چنانچه بخاطر کمبود آب دچار مشکل شوند، ممکن است عظلات دچار تکانه های غیرعادی شوند و درنهایت تشنج رخ دهد.

از آنطرف نوشیدن زیاد آب هم می تواند موجب مرگ شود. اگر بیش از حد آب نوشیده شود، مجددا تعادل الکترولیتهای بدن بهم می خورد و کلیه ها که وطیفه برقراری این تعادل را دارند نمی توانند کار خود را انجام دهند. پس خون از آب پر می شود و نمک از بدن دفع می شود. آب اضافی خون به سلول های بدن نشت می کند و باعث مرگ می شود. پس تنها نوشیدن میزان مناسب آب باعث حفظ سلامتی می شود.

منبع: Medical Daily

loading...
اگه دوست داشتین این مطلبو واسه دوستاتونم بفرستید - زندگی رنگی با پورتال رنگی :)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !

اطلاع از
wpDiscuz