آیا غذای شما طبیعی است؟ F.D.A بررسی می کند.

خبری , علمی ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

آیا می توانید تعریف دقیقی از غذای طبیعی ارائه کنید؟

(F.D.A ) در تلاش است. از سال ۲۰۱۴ آژانس از عموم  مردم خواست تا در مورد نحوه تعیین و استفاده ار برچسب مواد غذایی پیشنهاد و راهکار ارائه دهند. برای F.D.A استفاده از کلمات مقرر مناسبتر می باشد. در حال حاضر آژانس دوره ارائه پیشنهادات عمومی را تا ۱۰ ماه می بسته است، بطوریکه حدود ۷۶۰۰ پیشنهاد از خریداران، شرکتها، کارشناسان مواد غذایی و سلامت و مراجع قانونی دریافت شده است .

سخنگوی سازمان گفت آژانس در حال بررسی تمام پیشنهادات می باشد. این فرایند چند ماه طول می کشد، کارشناسان می گویند حس بزرگی از اضطرار وجود دارد. آمریکایی ها بیش از ۴۰ بیلیون دلار در سال خرج غلات، حبوبات، نان، ماست، نوشابه و سایر موادی می کنند که از آنها به عنوان تمام طبیعی یاد می شود. نظرسنجی ها نشان می دهد مصرف کنندگان به دنبال برچسب  تمام طبیعی هستند زیرا (به اشتباه) معتقدند این برچسب به معنای تولید غذا بدون اصلاح ژنتیکی موجودات، هورمونها، آفت کش ها و مواد تشکیل دهنده مصنوعی می باشد.

در واقع بیش از ۱۰۰ پرونده حقوقی اتهام علیه شرکتها بخاطر گمراه کردن مصرف کننده با استفاده از کلمات تماما طبیعی بر روی محصولات خود شامل مصنوعات، مواد تشکیل دهنده مصنوعی و مهندسی ژنتیک موجود می باشد.

تعدادی از قضات فدرال از F.D.A خواستند بررسی کند و به شرکتها اعلام کند تا زمانی که این سازمان معنا  و مفهوم دقیقی از طبیعی را عنوان نکرده است حق برچسب طبیعی زدن بر محصولات خود را ندارند.

اما آیا می تواند ؟

تا به حال، F.D.A با احترام درخواست قضات را رد کرده است. تقریبا آن را به صورت مشاوره غیررسمی به عموم واگذار کرده است که بیش از دو دهه نیز آن را نشر کرده و معنایی برای طبیعی تعریف کرده : هرچیزی غیرمصنوعی یا ترکیبی مانند رنگ افزودنی که به غذا اضافه شود و معمولا انتظار نمی رود غذا حاوی آن باشد.

اما این مشورت  و در واقع پیشنهاد بطور قانونی قابل اجرا نیست و برای رسیدگی نیز روش توسعه یافته ای مانند پاستوریزه کردن و تابش برای ماده یا مهندسی ژنتیک، نیاز می باشد.

موضوع اینکه آیا غذا با اصلاح ژنتیکی می تواند برچسب طبیعی داشته باشد یا نه، بیش از ۵۰ نمونه قانونی به ثبت رسیده دارد و از جمله ماموریت ها،  پرونده علیه سازندگان چیپس ترتیلا در دست اقدام می باشد. مطابق دادخواست، ماموریت چیپس ترتیلا که برچسب تمام طبیعی خورده است ، که طبق مستندات از ذرت اصلاح شده ژنتیکی استفاده کرده و این دادخواست شرکت را در مسیری گمراه کننده می داند.

در میان کسانی که F.D.A نامیده می شوند، تصمیم گیرندگان قوی تری در تعیین معنای کلمات دخیل هستند که می توان به اریک .تی. اشنایدرمن، دادستان کل ایالت نیویورک اشاره کرد. وی این ماه نامه ای نوشت و از آژانس خواست معانی در باب ترکیبات، مواد تشکیل دهنده مصنوعی و ارگانیسم های اصلاح ژنتیکی شده  تعیین و ابلاغ کند.

وی از آژانس خواست معانی کلمات را به فرایندهای غذایی مانند آجیل فراوری شده، سالاد شسته شده  یا غذاهایی که با استفاده از تکنیک های سنتی مثل خشک کردن، دودی کردن، تخمیر و زغالی  تهیه می شوند، محدود کند .

منع غذا با اصلاح ژنتیکی طبیعی نامیده می شود که مشابه استانداردسازی برچسب مواد آلی است که شدیدا توسط وزارت کشاورزی آمریکا تعدیل می شود و غذاهای اصلاح ژنتیکی از تایید مواد آلی حذف می شوند.

طبق تعریف آقای اشنایدرمن طبیعی الزاما می تواند ساخته بشر نباشد و در معرض پردازش کم یا حتی بدون پردازش به عمل آید.

اما سایر متخصصین می گویند این کار ساده نیست. میکائیل جاکوبسون از مرکز علوم در خدمات منافع عمومی و گروه حمایت از مصرف کنندگان واشنگتن گفت: ده ها سال انواع بی شماری از محصولات زراعی که در نهایت جز کالاهای اساسی سوپرمارکت ها شدند، از طریق شیوه های پرورش شامل تابش برای دست یابی به جهش ژنتیکی مطلوب بطور مثال در یاقوت و گریپ فروت قرمز بکار گرفته می شدند.

دکتر جاکوبسان گفت فکر میکنم اگر از مردم سوال کنید، بطور میانگین می گویند گریپ فروت قرمز طبیعی می باشد. اما در واقع از دهه ها پیش دانه های آن با تابش بدست آمده است. بسیاری معتقدند انسان در آن دخالت دارد و طبیعی نیست. دلایل زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه مشکل طبیعی بودن مواد غذایی جدی است و به همین خاطر F.D.A به دنبال جستن راهی برای حل این مشکل است.

جهت جلوگیری از مشکلات، بعضی بحث ها درباره تعیین معانی و تعاریف باید تنها به دوره برداشت محصول ارجاع داده شوند، مواد غذایی از زمین توسط کشاورزان برداشت می شود و بصورت طبیعی به سوپرمارکت ها عرضه می شود در حالی که عده ای در این میان سعی در گسترش پردازش های غیر طبیعی دارند.

با موافقت همه، بطور مثال یک هلو ارگانیک در بازار یک کشاورز طبیعی است.اما وقتی همین هلو تکه تکه می شود، خشک شده و با حفظ سیتریک اسید، ترکیبی آلی است که از لیمو می تواند جدا شود یا در کارخانه تولید شده است؟ حال اگر هلو را تکه تکه کنیم و آن را با شکر حفظ کنیم، می توان آن را  در یک قوطی فروخت؟ و چه خواهد شد اگر  ذرت نیشکر، فروکتوز بالا داشته باشد و از ذرت با اصلاح ژنتیکی فراهم شده باشد؟

مارشا کوهن  استاد حقوق و کارشناس قانون مواد غذایی دانشگاه کالیفرنیا، کالج حقوق هیستینگز می گوید: هرکس هرروز در حال بررسی اصول خود از درک طبیعی بودن را خواهد داشت. قانونی وجود دارد که می گوید یک کلمه آنقدر با معنا نخواهد بود که سبب گمراهی مردم نشود.

با توجه به بسیاری از تفاوت ها در هدف، F.D.A می تواند ممنوعیت استفاده از کلمه طبیعی را از برچسب ها اعلام کند. مارگات پولانز کارشناس قانونی مواد غذایی در دانشکده حقوق الیزابت هاب، در دانشگاه حقوق پیس می گوید برچسب غذاها با آماج اطلاعات پر شده اند مثل  حقایق تغذیه ای، گواهی نامه آلی، ادعاهایی درباره هورمون، گلوتن، غلات و دانه های اصلاح ژنتیکی و این برای مردم سخت است که بر کدام یک از این موارد تمرکز کنند.

بعد از مدتی، تمام برچسب ها ادعا میکنند می توانند مانند صدای سفید بنظر آیند. اما تمام موارد طبیعی بنظر هدف گمراهی مصرف کننده را دارند که این سواستفاده را آژانس F.D.A کنترل خواهد کرد.

مشکل این است که F.D.A بعدا با متمم اول قانون اساسی روبرو می شود. این را کوهن در بیانی آزاد اعلام کرد. F.D.A مسیر طولانی برای ممنوعیت کامل کلمه مورد نظر خواهد داشت.

جیسون کرانزکی مدیر اجرایی  برنامه قانونی محیط زیست در دانشگاه پیس گفت: در انتها ممکن است لازم هم نباشد.ترس از دادخواهی سبب شده تا صنایع غذایی بزرگ مثل PEPSI CO،Frito-lay،Campbell soup و سایر شرکتها از استفاده کلمه در محصولات خود  خودداری کنند. در سراسر صنایع تعداد محصولاتی که ادعا میکنند محصولات طبیعی هستند از ۳۰% در سال ۲۰۱۰ به ۲۲% در سال ۲۰۱۳ کاهش یافت.

آقای کزارنزکی گفت: فکر میکنم شرکتها در حال دور زدن کلمات برای فریب مردم از راههای دگیر هستند.  F.D.A باید با مشکل تعیین معنای طبیعی دقیق برآید .چیزی که نه تنها شامل مواد مصنوعی، ترکیبی و دستکاری مهندسی گونه ژنتیکی نشده باشد، بلکه ردپای بزرگی از کربن نیز در غذا وجود نداشته باشد. وی خاطر نشان کرد این کار باید با هدف خارج شدن از سردرگمی برای مشتریان توسط آژانس صورت گیرد.  وی در پایان گفت بسیاری از مصرف کنندگان تحصیل کرده نیز معنای دقیق کلمه را نمی دانند.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !