آیا مرزبندی متفاوت می توانست خاورمیانه را نجات بدهد؟

بین الملل , سیاسی ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

مرزبندی متفاوت در خاورمیانه

چیزی که تمام ممالک اسلامی عربی خاورمیانه به آن معتقدند اینست که پیمان بین انگلیس و فرانسه به نام سایکس پیکو (تقسیم امپراطوری عثمانی بعد از جنگ جهانی اول) که ۱۰۰ سال پیش در همین روزها انجام شد برای این منطقه واقعا مهلک بود.

عاقلانه بنظر می رسد که بگوییم ریشه مشکلات این منطقه بخاطر مرزهای ساختگی است که ترسیم شده، مرزهایی که قومیت ها و فرهنگ های خاص را در خود جای داده است.

نفوذ امپریالیسم غربی قطعا در این منطقه بسیار مخرب بوده است اما آیا مهمترین قسمت این نفوذ همین توافقنامه است؟

مرزهای امروزی این منطقه در ۱۹۲۰ بوجود آمد و در طول دهه ها تغییر کرده است. این تغییرات نه بخاطر یکی، بلکه بخاطر چندین طرح فرصت طلبانه لندن و پاریس و البته سران دولت های منطقه، رخ داده است. اما به هر دلیلی، ایده تقسیم ممالک به قسمت های مختلف یک طرح تهاجمی و پر از اشتباه است.

ایجاد طرح تقسیم سایکس و پیکات هتچ

سایکس که یک دیپلمات انگلیسی بود در می ۱۹۱۶ به همراه پیکو همتای فرانسویش طرح تقسیم عادلانه غنایم پس از شکست عثمانی را رقم زدند. هر دو دولت، برای خود حق دخالت و سلطه کامل در مناطقی که صرفه استراتژیکی و اقتصادی داشتند قائل شده بودند.

فرانسه به مناطق شرقی دید اقتصادی داشت و مسیحیان را از مدتها پیش ساکن آنجا کرده بود. بریتانیا میخواست از طریق کانال سوئز و خلیج فارس با هند ارتباط تجاری مخفی داشته باشد.

درنهایت قرار شد چند منطقه عربی البته تحت سلطه کامل انگلیس و فرانسه بوجود بیاید.

رویای “فیصل” برای ایجاد دولت متحد عربی

در مارچ ۱۹۲۰، فیصل، که رهبر شورش انگلیسی عربها در برابر عثمانی در جنگ جهانی اول بود بعنوان رهبر پادشاهی مستقل سوری در دمشق برگزیده شد. او در رویای لبنان ، سوریه و بخشی از ترکیه و بدون عراق بود.

نمی دانیم که آیا طرح مرزهای او بهتر از وضعیت فعلی بود چون طرح او با مخالفت فرانسوی ها مواجه شد و ارتشش در جولای شکست خورد. البته اگر از فرانسه شکست نمی خورد قطعا دچار درگیری با مسیحیان استقلال طلب لبنان، پروژه تازه شروع شده صهیونیسم و همچنین ترک های علاقه مند به اتحاد آناتولی می شد.

فرانسه سوریه را تقسیم می کند!

زمانی که فرانسه کنترل سوریه را بدست گرفت ، تلاش داشت تا چندین منطقه کوچکتر با قومیت های مختلف ترک، شیعه و سنی و … در حوالی شهرهای بزرگ مثل دمشق بوجود بیاورد.

این تئوری “تفرقه بنداز و حکومت کن” قرار بود تا اتحاد گرایان عرب را شکست دهد اما ساکنین مناطق سوریه فعلی در آن زمان تحت تاثیر ملی گرایان سوری یا اتحادگرایان عرب آن چنان مقاومت کردند تا درنهایت فرانسه این طرح را رها کرد.  البته اکنون که ۵ سال از جنگ در سوریه می گذرد طرحی مشابه ولی بهتر از طرح ۱۰۰ سال پیش مجددا مطرح شده است.

دخالت آمریکا چه نتیجه ای داشت؟

در ۱۹۱۹، رئییس جمهور آمریکا ،ویلسون ، هیئتی را برای ارائه طرح بهتری برای تقسیم منطقه فرستاد. یک استاد الهیات و یک کارخانه دار صدها برگه مصاحبه را بررسی کردند تا بتوانند نقشه ای موافق با ایده حفظ خودمختاری اقوام ترسیم کنند.

البته احتمالا آنها هم نمی توانستد بطور کامل و واقعی مرزها را ترسیم کنند. بعد از مدتی، این دونفر متوجه شدند که این طرح چه کار مشکلی است. آنها طرحی به نام “استقلال محدود” ارائه کردند که درآن تفاوت بین مستقل کردن لبنان و تعیین آن بعنوان بخشی از سوریه شرح داده شده بود.  معتقد بودند کردها باید به عراق رفته یا در بخشی از ترکیه بمانند و همچنین شیعه و سنی باید در کنارهم در عراق زندگی کنند.

البته انگلیس و فرانسه به پیشنهادات آنها توجهی نکردند. گرچه اگر اینکار را می کردند درنهایت وضعیت مرزبندی چیزی شبیه به وضعیت کنونی می شد.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !