آیا چای لاغری برای کاهش وزن موثر است ؟ - پورتال رنگی

چاقی و لاغری 27 آذر 1396 بدون دیدگاه

چای گیاهی روشی جدید برای کاهش وزن

احتمالا تاکنون تبلیغات چای لاغری (طب سنتی) را در اینترنت و سایر رسانه‌ها دیده‌اید و بدتان نمی‌آید آنها را امتحان کنید اما آیا می‌دانید بعضی از چای‌های لاغری که برای کاهش وزن توصیه می‌شوند آنقدرها هم موثر نیستند و ممکن است حتی استفاده طولانی مدت از آنها برای بدن شما مضر باشد. اما ما در اینجا 10 نوع از بهترین این نوع چای را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند به عنوان یک روش جنبی برای لاغری به شما کمک کند. در ضمن نحوه عملکرد و مواد موثر در آنها را به شما خواهیم گفت.

چای سفید: سلولهای چربی را خرد می‌کند

چای سفید: سلولهای چربی را خرد می‌کند

این چای ممکن است طعم ملایمی داشته باشد اما مطمئنا وقتی که به چربی شما می‌رسد، این گونه رفتار نمی‌کند. در مطالعه‌ای که در نشریه تغذیه و متابولیسم در سال 2009 منتشر شد، مشخص شد عصاره چای سفید برای کمک به تجزیه سلولهای چربی و جلوگیری از انباشت بافت چربی مفید است. دلیل آن چیست؟ دانشمندان می‌گویند این چای محتوی آنتی اکسیدان بالایی است به ویژه ECGC.

چای سبز: کاهش وزن با کافئین

چای سبز: کاهش وزن با کافئین

یکی دیگر از مواد سرشار از ECGC چای سبز است. بر اساس یک پژوهش تحلیلی که با مطالعه 11 تحقیق در مجله بین المللی چاقی انجام شد نشان داد که ترکیبی از کافئین و ECGC موجود در این چای به کاهش وزن و حفظ لاغری به شما کمک می‌کند. چای سبز کافئین کمتری نسبت به چای سیاه دارد و هر روز نوشیدن آن هیچ تاثیری روی خواب شما ندارد.

چای ماته: کمک به کاهش قند خون

چای ماته: کمک به کاهش قند خون

این چای آمریکای جنوبی از برگها و شاخه‌های نازک گیاهان ماته یربا به دست آمده است که دارای مواد تحریک کننده مانند کافئین، تئوفیلین و تئوبرومین است. در یک تحقیق بر روی حیواناتی که رژیم با چربی بالا داشتند، مشخص شد آنهایی که یربا ماته مصرف می‌کردند سطح قند خون پایین‌تری داشتند و وزن آنها نیز به همان میزان کاهش داشت. علاوه بر این در تحقیق انجام شده در سال 2015 در مجله BMC مکمل و جایگزین پزشکی، مشخص شد که افرادی که چاق هستند در مقایسه با گروه شاهد که دارونما مصرف کرده بودند، در طی 12 هفته بیشتر وزن کمتر کرده بودند. یربا ماته یک جایگزین بدون تلخی برای قهوه در نظر گرفته می‌شود بنابراین آن را جایگزین قهوه فردا صبح خود کنید.

چای ایلانگ: کمک به متابولیسم چربی‌ها

چای ایلانگ: کمک به متابولیسم چربی‌ها

این برگها به طور جزئی اکسید شده‌اند (به عنوان مثال چای سیاه به طور کامل اکسید شده است)، طعم لطیف اما جسورانه‌ای به دمنوش می‌دهد. خوشبختانه آنها همچنین طبق گزارشات تحقیقی از محققان چینی، به افزایش توانایی بدن برای سوختن چربی کمک می‌کنند. هنگامی که شرکت کنندگان چاق و دارای اضافه وزن برای 6 هفته چای ایلانگ مصرف کردند، حدود دو سوم آنها بیش از یک کیلوگرم وزن و 12 درصد چربی شکم را از دست دادند. مزایای بیشتر: این افراد در انتهای تحقیق درصد کلسترول و تری گلیسرید سالمتری داشتند.

چای سیاه: ممکن است چربی‌ها را بلوکه کند

چای سیاه: ممکن است چربی‌ها را بلوکه کند

احتمالا چای سیاه برای شما آشناتر از سایر چای‌ها باشد و بخشی از سبک زندگی شما برای آغاز روز و رفع خستگی. این چای را اغلب شما به عنوان یک محافظت کننده در برابر دیابت می‌شناسید. وقتی دانشمندان عصاره چای سیاه را روی حیوانات آزمایش کردند، دریافتند که چای سیاه به هنگام داشتن رژیم غذایی با چربی بالا می‌تواند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند که احتمالا به  این دلیل است که جذب چربی را در طول هضم مسدود می‌کند. البته این یک تحقیق اولیه است اما چای سیاه حاوی ترکیبات گیاهی به نام پلی فنلها یعنی تئافلاوین‌ها و تیروبیگان‌ها است که ممکن است مسئول مسدود کردن چربی‌ها باشند.

چای لاغری نعناع: رفع گرسنگی با بوی نعناع

چای نعناع: رفع گرسنگی با بوی نعناع

وقتی شما این دمنوش را بنوشید، بهتر است محکم بینی خود را بالا بکشید. تحقیقات مقدماتی از دانشگاه ویلینگ نشان داده که کسانی که هر دو ساعت یکبار اسانس نعناع را تنفس کردند به مدت 5 روز کالری و شکر کمتری مصرف کردند. به نظر می رسد که یک روش مفید و جالب برای غلبه بر گرسنگی است. خوشبخانه بر خلاف شکلاتهای نعنایی، چای نعناع یک ماده‌ای است که حتی مقدار زیاد آن نیز بدون کالری است.

چای ماچا: همراه با ECGC فراوان

چای ماچا: همراه با ECGC فراوان

این چای از برگهای پودر شده چای سبز در آب گرم درست می‌شود. بنابراین شما کل چای را مصرف می‌کنید. به همین دلیل شما ECGC بیشتری مصرف می‌کنید. یک مطالعه در دانشگاه کلرادو این دو را مقایسه کرد و پی بردند که نوشیدن چای ماچا 137 برابر ECGC ماده بالابرنده متابولیسم را نسبت به چای سبز به بدن می رساند. یک نکته: اگر شما چای ماچا را خیلی تلخ مزه می‌دانید، مقداری شیر در آن بریزید و با مقداری عسل شیرین کنید تا یک چای لاته ماچا خوشمزه داشته باشید.

چای زنجبیل: کاهش گرسنگی و افزایش سیری

چای زنجبیل: کاهش گرسنگی و افزایش سیری

وقتی می‌خواهید با سرعت روحیه خود را بالا ببرید، چای زنجبیل بخورید. خوردن رنده شده ریشه زنجبیل به خودی خود برای کاهش التهاب و فشار خون خوب است. در یک مطالعه کوچک در مجله متابولیسم نشان داد که افرادی که نوشیدنی زنجبیل را با صبحانه نوشیدند، گرسنگی کمتر و سیری بیشتری را گزارش دادند.

چای رازیانه: لاغری هنگام خواب

چای رازیانه: لاغری هنگام خواب

بعضی از غذاها همچون رازیانه، سطوح ملاتونین را در بدن شما افزایش می‌دهند، هورمونی که کمک می‌کند بدن شما در طول شب سوخت و ساز را انجام دهد و در تحقیق دانشگاه گرانادا گفته شده که ممکن است باعث جلوگیری از افزایش وزن شده و به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در افراد سالم کمک کند. حقیقت این است که شما ممکن است چای رازیانه را به تنهایی دوست نداشته باشید، مخصوصا اگر طرفدار شیرین کننده نیستید. شما می‌توانید انواع چای‌های مخلوط با رازیانه مثل رازیانه و نعناع را استفاده کنید.

چای بابونه: رفع اضطراب

چای بابونه: رفع اضطراب

دلایل متعددی وجود دارد که کارشناسان خواب به شما بگویند که قبل از خواب چای بابونه مصرف کنید. یکی از آن دلایل، می‌تواند این باشد که بخاطر خاصیت تسکین دهنده بخشی از زمانی که مغز شما در حال کار است این چای مغز و بدن شما را به حالت آماده به خواب ببرد. دومین دلیل اینکه این گیاه بدون کافئین است، بنابراین شما را بیدار نگه نخواهد داشت. سومین دلیل آن این است که دارای خواص دارویی است و دارای فلاونوئیدهایی است که آپی‌ژنین نامیده می شود که فعالیت سیستم عصبی شما را آرام می‌کند تا نگرانی شما را از بین ببرد. با توجه به اینکه یک خواب کامل شبانه داشتن وزن مناسب را تقویت می‌کند، این یک عادت خوب برای لاغر شدن است که باید به آن توجه کنید.

ما در اینجا 10 نوع از بهترین چای‌های لاغری را با توجه به تحقیقات انجام شده به شما معرفی کردیم. در اینجا از چای‌های مدر و یا ملین که تنها با کاهش حجم آب بدن باعث کاهش سایز می‌شوند نام نبرده‌ایم چون این مواد باعث بروز عوارضی برای بدن می‌شوند که مدتی طول می‌کشد که بدن به وضع قبلی خود برگردد. بعضی از این چای‌های معرفی شده با کاهش اضطراب باعث کاهش هورمون کورتیزول که مسئول گرسنگی و پرخوری است، می‌شوند.

 

چای لاغری چگونه کار می‌کند، نکات مثبت و منفی آن چیست ؟

چای لاغری اغلب به عنوان راهی برای کاهش وزن و پاکسازی بدن تبلیغ شده‌است. تئوری پشت آن این است که این چای گوارش را تحریک می کند، به متابولیسم کمک می‌کند و در بعضی موارد ناخالصی‌های بدن را خارج می‌کند. انواع مختلف چای لاغری برای انتخاب وجود دارد. همه آنها سعی در برآوردن خواسته شخص برای از دست دادن وزن دارند.

نکاتی در مورد چای لاغری:

 • بسیاری از چای‌های لاغری ادعا می‌کنند که به سم زدایی بدن کمک می‌کنند.
 • بدن به طور طبیعی خودش مواد سمی را خارج می‌کند، درست کردن یک چای که چنین ادعایی می‌کند، غیر ضروری است.
 • چای‌هایی مانند چای سیاه، سفید، سبز، ایلانگ و پوره همگی حاوی آنتی اکسیدانهایی هستند که ممکن است به کاهش خطر سرطان و بیماری‌های دیگر را به هنگامی که به طور منظم نوشیده می‌شوند، کمک کنند.
 • چای لاغری حاوی مواد افزودنی است که ممکن است مضر باشند.
 • اسناد معتبری وجود دارد که نشان می‌دهد هیچ چای لاغری برای تامین کاهش وزن اثر طولانی مدت ندارد.

انواع چای لاغری

انواع چای لاغر کننده شامل:

 • مهار کننده‌های اشتها
 • مسدود کننده چربی
 • تقویت کننده‌های متابولیسم

آیا ثابت شده است که چای لاغری موثر است؟

شواهد بسیار کمی وجود دارد که چای لاغری موثر است

در حقیقت، پرونده‌های دعوی علیه شرکت‌هایی که چای‌های خود را به عنوان مکمل‌های کاهش وزن فروخته‌اند، صادر شده است. حداقل دو مورد پرونده درگیر شرکت‌هایی بوده‌اند که تبلیغاتی با ادعاهای دروغین درباره اثر بخشی چای خود در کمک به کاهش وزن داشتند.

اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) چای لاغری را موثر تشخیص نمی‌دهد.

بعضی از مواد تشکیل دهنده مانند کافئین و سِنا، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به دلایل مختلف به رسمیت شناخته شده‌اند.

کافئین به عنوان یک محرک بدون اثر بر کاهش وزن شناخته شده است. همانطور هم گیاه سِنا به عنوان یک ماده ای که باعث تحریک روده بزرگ می‌شود و می‌تواند یک اثر ملین ملایم داشته باشد، شناخته شده است.

مثبت ترین بررسی‌های چای لاغری را می توان روی سایتهایی یافت که این محصول را به فروش می‌رسانند یا سبک زندگی طبیعت گرا را توسعه می‌دهند. برخی به تحقیقات کوچک انجام شده اشاره دارند.

کاهش وزن سریع

نظریه پشت آن چیست؟

 • کمک به سرکوب اشتها
 • کمک به دفع سموم بدن
 • کمک به سوزاندن کالری بیشتر

تبلیغ کنندگان بر کاهش وزن سریع تمرکز می‌کنند و در بعضی موارد، کاهش وزن صورت می‌گیرد. با این حال، بیشتر کاهش وزنی که افراد تجربه می‌کنند، از دست دادن آب یا از دست ضایعات جامد است.

ملاحظات بهداشتی

نگرانی‌هایی در مورد سلامتی وجود دارد که مردمی که در حال استفاده از چای لاغری هستند، باید بدانند. گر چه اکثر مواد تشکیل دهنده خوش خیم هستند، برخی از آنها ممکن است عوارض جانبی شدید در برخی افراد ایجاد کند.

برخی از ترکیبات بالقوه مضر یا عوارض جانبی ممکن عبارتند از:

ملین‌ها

چای لاغری ممکن است حاوی ملین و دیورتیک باشد که ممکن است عوارض بهداشتی ایجاد کند. برخی از چای‌های لاغری شامل سنا، ملین طبیعی است. FDA گزارشاتی از مشکلات مربوط به نوشیدن چای لاغری، حاوی سنا عنوان کرده است.

FDA نشان می‌دهد که استفاده کنندگان چای لاغری علائمی شبیه به کسانی که در افراد مبتلا به اختلال سوء ملین هستند، دیده می‌شوند، گزارش کرده‌اند که شامل:

 • گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • تشدید یبوست
 • وابستگی به ماده ملین
 • کولون ضعیف
 • کاهش سطح پتاسیم که برای افرادی دارای مشکلات قلبی، خطرناک است.

مدرها

FDA همچنین عباراتی هشدار دهنده در مورد اینکه چقدر چای لاغری حاوی مواد مدر است، بیان کرده است. مواد مدر می‌توانند منجر به این موارد شود:

 • کمبود آب
 • از دست دادن الکترولیت‌ها یا نوسانات، باعث آریتمی قلبی و مرگ می‌شود
 • گرفتگی عضلات
 • اسهال
 • از دست دادن مایعات پس از جذب مایعات

افزایش متابولیسم

بسیاری از چای‌های لاغری ادعا می‌کنند که متابولیسم را افزایش می‌دهند اما تحقیق در مورد مواد افزودنی موجود در چای لاغری بسیار محدود است.

گفته شده که پلی فنلهای موجود طبیعی در چای سبز و سیاه وعده‌هایی در ارتباط با کاهش وزن و ارتقا متابولیسم در تحقیقات حیوانی و انسانی نشان داده است.

هر گونه مزیتی که از چای لاغری دیده می‌شود، بیشتر ناشی از خود چای است نه مواد افزودنی لاغری.

چرا چای لاغری برای شما بد است؟

علاوه بر عوارض جانبی بالقوه ذکر شده در بالا، مواد تشکیل دهنده‌ موجود در چای‌های لاغری:

 • متفاوت هستند و ممکن است حاوی مواد فوق العاده مشکل زا باشند
 • توسط یک سازمان نظارتی مانند FDA کنترل نمی‌شود
 • ممکن است با داروی شخص تداخل داشته باشد
 • FDA در مورد استفاده از اکثر مکمل‌های غذایی از جمله چای لاغری هشدار می‌دهد که عمدتا به دلیل فقدان مطالعات قابل اعتماد و شواهدی در مورد اثرات ایمن و اثر بخشی آنها است.
 • FDA همچنین شکایات رو به افزایشی از مشتریانی که از چای لاغری و دیگر مکمل‌های طبیعی کاهش وزن استفاده کرده‌اند، گزارش می‌دهد.

جایگزین‌های مطمئن برای کاهش وزن

جایگزین‌های مطمئن برای کاهش وزن

اکثر متخصصان تغذیه و سلامت معتقدند که ورزش و رژیم غذایی کلید کاهش وزن هستند. شرکت‌هایی که چای لاغری را تولید می‌کنند، اغلب افرادی را که برای یافتن یک راه حل عملی ناامید هستند و یا می‌خواهند سریع وزن را کاهش دهند، هدف قرار می‌دهند.

در اغلب موارد احتمال اینکه چای لاغری چیزی بیش از ایجاد اثر دارونما یا کاهش وزن خفیف پس از ایجاد کاهش وزن سریع، نباشد. در موارد دیگر چای لاغری ممکن است واقعا مضر باشد.

با این حال، چای بدون مواد افزودنی «لاغری» یک راه حل عالی برای دوستداران چای است و ممکن است برخی از مزایای سلامتی عالی را ارائه می‌دهد.

قبل از شروع به مصرف چای لاغری و یا هر گونه تغییر رژیم غذایی یا ورزش، مردم باید با دکتر خود مشورت کنند. از دست دادن وزن ممکن است با ترکیبی مناسب از ورزش و تغییرات رژیم غذایی انجام شود که لزوما نیازی به مکمل نیست انجام می‌شود.

ورزش

اکثر مردم می‌توانند با خیال راحت چندین بار در هفته ورزش کنند. اگر چه بسیاری بر روی قلب تمرکز می‌کنند اما قدرت ساختاری بخشی ضروری از کاهش چربی است.

هر فرد باید قبل از شروع هر برنامه تمرینی محدودیت‌های فیزیکی خودش را بداند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی اغلب برای یک رژیم غذایی غلط است. یک رژیم غذایی متعادل که بر میوه ها و سبزی‌ها و اجتناب از غذاهای فرایند شده حاوی قندهای اضافی، می‌تواند به شخص کمک کند تا در طول زمان، وزن از دست بدهد.

نکات نهایی

افراد بدون کاهش مصرف مکمل می‌توانند کاهش چربی بدن را از طریق تغییرات در رژیم غذایی خود ببینند.

تحقیقات اخیر مزایای مختلف سلامتی چای سیاه یا سبز را تایید می‌کنند. با این حال، چای لاغری باید با احتیاط استفاده شود.

پیش از استفاده از هر محصول، مشاوره با پزشک یا سایر مسئولان درمانی که هیچ ارتباطی با فروش چای لاغری نداشته باشند، توصیه می‌شود.

فرد باید تا جای ممکن تحقیقات را انجام دهد تا در مورد میزان موفقیت، شکایات و عوارض جانبی احتمالی محصول مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of