اثر امگا ۳ در کنترل رفتارهای نامناسب کودکان

تغذیه کودک , روانشناسی کودک ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

امگا ۳ که در رشد مغز تاثیر مثبتی دارد می تواند به کنترل خشونت کودکان کمک کند.

رژیم غذایی غنی شده از  امگا ۳ توانسته است در کاهش التهاب در بدن، کاهش علائم ADHD و بهبود افسردگی های خفیف موثر باشد ، اما آیا می تواند رفتارهای خشن کودکان را نیز کنترل کند؟

بدین منظور دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقی را انجام داده اند که نتیجه آن در ژورنال تخصصی انجمن روانشناسی و روانپزشکی آمریکا چاپ شده است. در این تحقیق، نشان داده شده است که چطور در کوتاه مدت و نیز طولانی مدت، رفتار کودکان در اثر تغذیه با مواد شامل امگا ۳( مثل ماهی سالمون، تن و آووکادو) تغییر کرده است. در واقع می خواستند بدانند آیا ممکن است رفتار انسان با تغییرات مغزی تغییر کند.

رهبر این گروه تحقیقات گفت: ” مسئله اینست که میخواهیم بدانیم آیا افزودن تغذیه برپایه امگا۳ ، به روش درمانی که فرد استفاده می کند، کمکی به بهبود درمان می شود؟ نمیتوان مسئله رفتارهای خشونت آمیز کودکان را خیلی ساده گرفت. واضح است که بجز مغز عوامل دیگری هم تاثیرگذارند. درواقع این مسئله مثل یک پازل است.”

امگا 3

جهت درک این پازل، این گروه ۲۹۰ کودک بین ۱۱ تا ۱۲ سال را استخدام کردند و آنها را بطور تصادفی به سه گروه تقسیم کردند. به گروه اول امگا ۳ از طریق آب میوه و مکملهایی مثل کلسیم و مولتی ویتامین داده شد، گروه دوم تنها در جلسات شناخت-درمانی شرکت کردند و گروه سوم هم در جلسات شناخت-درمانی شرکت کرده و هم با امگا ۳ تغذیه شدند. اما  به گروه سوم در جلسات شناخت-درمانی تنها روش های کنترل رفتارهای خشن آموخته شد.

از هرسه گروه در ابتدا و انتهای تحقیق ، آزمایش خون برای تعیین سطح امگا ۳ گرفته شد.  جلسات شناخت- درمانی بصورت هفتگی و با حضور خود کودک، خانواده یا هر دو با هم برگزار می شد.

خانم ریچموند ، مدیر گروه تحقیقات دانشگاه پزشکی پنسیلوانیا (همکار در این تحقیق) گفت: ” در این جلسات تاکید بر یافتن ارتباط بین افکار، احساسات و رفتار کودک بود. ضمن اینکه کارهایی که کودک برای کنترل خشم خود می توانست انجام دهد بررسی می شد. در واقع وی مجهز به جعبه ابزاری برای رفتار با دیگران می شد تا مثلا وقتی خشمگین شد از خود بپرسد بجای برخورد فیزیکی چکار دیگری می تواند انجام دهد؟”

وی افزود: ” بلافاصله بعد از ۳ ماه تغذیه با امگا ۳، گروه اول و سوم رفتارهایشان بسیار بهتر از گروه دوم که امگا ۳ دریافت نکرده بودند شد. البته در پایان تحقیق رفتار آن دو گروه هم مثل گروه سوم شده بود و نشان می داد که اثر امگا ۳ از بین رفته است. این موضوع برای محققین تعجب برانگیز بوده است و باید تحقیقات بیشتری برای یافتن عوامل نورولوژیکی مداخله گر در این مورد انجام شود.”

بنا به گفته انجمن شناخت-درمانی آمریکا ، شناخت-درمانی روشی هدف محور است که هدفش یافتن ارتباطات بین احساسات و افکار و رفتارهای کودک است. روان درمانگران در این روش تلاش می کنند تا مشکلات رفتاری و الگوهای آن را در کودک بیابند تا بتوانند به کودک در کنار آمدن با آن کمک کنند و او را به محدوده روانی سالمتری هدایت کنند.

محققین از کودکان خواستند تا درمان های عادی برای مشکلات رفتاری (مثل رفتارهای خشن و ضداجتماعی) را امتحان کنند تا بتوانند تفاوت آن را با روش تغذیه با امگا ۳ دریابند.

این اولین باری نیست که تاثیر امگا ۳ در کنترل خشونت اثبات می شود. محققین در سال ۲۰۱۵ روی کودکان ۸، ۱۱ و ۱۷ سال بررسی هایی را انجام داده بودند و متوجه شده بودند که امگا ۳ انتقال دهنده های عصبی را تنظیم می کند و عمر نورون ها را افزایش می دهد. اما چون مغز ،خود ، این ماده را تولید نمی کند باید از طریق غذا یا مکمل ها آن را دریافت کند.

همکار این تحقیق از دانشکده پرستاری پنسیلوانیا معتقد بود که تغذیه بعنوان روشی کنترل کننده در درمان رفتارهای خشونت آمیز، امیدبخش است. وی افزود: “این روش نسبتا کم هزینه است و به راحتی مدیریت می شود.”

 

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !