اخبار بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس دهم

اخبار و حوادث ۱۵ دی ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

در بازار داغ انتخابات هستیم و همه پیگیر اخبار آن هستند؛ دلنگاره هم شما را تنها نمی گذارد و جدیدترین ها را در این خصوص برای شما در نظر گرفته است.

بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس دهم

 

امسال ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر در سراسر کشور برای کاندیداتوری انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند که برخی از ایشان بر اساس قانون از سوی فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه نسبت به ردصلاحیت خود از سوی هیات اجرایی انتخابات مطلع شده‌اند.

همه چیز درباره انتخابات دوره دهم مجلس

امسال ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر در سراسر کشور برای کاندیداتوری انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند که برخی از ایشان بر اساس قانون از سوی فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه نسبت به ردصلاحیت خود از سوی هیات اجرایی انتخابات مطلع شده‌اند.فرایند استعلام مراجع چهارگانه که شامل اداره اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و اداره ثبت احوال است، ۱۰ روز به طول انجامید و پس از آن هیأت‌های اجرایی هفت روز فرصت رسیدگی به جواب ها و ارجاع تصمیمات خود به هیأت نظارت را دارند.

داوطلبانی که صلاحیت شان در هیات‌های اجرایی احراز نشده چهار روز مهلت دارند تا شکایات خود را به هیات نظارت استان تحویل داده و پس از آن هیات نظارت استان با همکاری هیات نظارت مرکزی به شکایات این دواطلبان رسیدگی خواهد کرد.

در بین برخی از رد صلاحیت شدگان از سوی هیات‌های اجرایی اسامی افرادی از جمله حمیدرضا رسایی و …. به چشم می‌خورد.

آمار تایید صلاحیت در حوزه‌های مختلف کشورمان نیز به این شرح است:

– ۱۴۰ نفر از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه قم طبق مستندات و استعلام از مراجع ۴گانه تائید صلاحیت شدند.

– ۳۴ نفر از افراد ثبت نام کننده برای انتخابات مجلس دوره دهم ازحوزه بویراحمد و دنا بعد از استعلام از مراجع چهارگانه تأیید صلاحیت شدند.

– ۱۱۶ نفر درشهرستان کرمانشاه داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی شده بودند که دو نفر از آن ها انصراف داده و صلاحیت ۱۳ نفر نیز در هیات های اجرایی احراز نشد.

– فرماندار شهرستان کهگیلویه از تایید صلاحیت ۵۰داوطلب انتخابات مجلس دهم در این حوزه انتخابیه خبر داد.

– از مجموع ۸۵۴ داوطلب ثبت نامی در ۱۲ مرکز حوزه انتخابیه خراسان رضوی فقط صلاحیت ۳۱ نفر در بررسی های هیاتهای اجرایی تایید نشد.

– ۲۹۵ نفر در استان کرمانشاه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده بودند که پس از پایان بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی شهرستان‌های استان ۲۳۸ نفر تایید صلاحیت شدند و صلاحیت ۴۸ نفر نیز احراز نشد. همچنین تاکنون ۹ داوطلب انصراف داده‌اند.

– طی روز گذشته جلسه هیات اجرایی انتخابات درشهرستان بجنورد تشکیل شده و صلاحیت ۵۹ کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی تائید شده است. دو کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز رد صلاحیت شده‌اند.

– در دوره دهم ۳۰۵ کاندیدا ازمازندران برای انتخابات نام‌نویسی کردند که از این تعداد ۱۱ نفر انصراف دادند و ۴۵ نفر رد صلاحیت شدند.
چه کسانی از سوی هیات‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند؟

خبرگزاری ایلنا:  اسامی چهره‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب و اصولگرایی که در گفت‌وگو با ایلنا از تایید یا عدم تایید خود در هیات‌های اجرایی خبر دار شده بودند٬ به شرح ذیل است:

اسامی تایید صلاحیت شده‌ها

الیاس حضرتی٬ جواد اطاعت و ابوالفضل شکوری از سوی هیات‌های اجرایی تایید صلاحیت شدند و این سه فعال سیاسی اصلاح‌طلب به ایلنا گفته‌اند که منابع اولیه از تایید صلاحیت آنها خبر داده‌اند.

محمدجواد حق‌شناس که برای ورود به مجلس دهم شورای اسلامی ثبت نام کرده بود٬ از تایید صلاحیت خود از سوی هیات اجرایی خبر داد. این عضو حزب اعتمادملی گفت که در تماسی تلفنی به او گفته‌اند که تایید صلاحیت شده است.

سیدحسن رسولی از چهره‌های اصلاح‌طلبی است که خبر تایید صلاحیت خود را به ایلنا داد.

نام محمدرضا عارف٬ معاون اول دولت سیدمحمد خاتمی نیز در میان تایید صلاحیت‌شده‌ها از سوی هیات‌های اجرایی دیده می‌شود.

مهدی نادمی عضو شورای عالی اصلاح طلبان با اعلام اینکه نام او در میان تایید صلاحیت شده‌های انتخابات قرار دارد٬ گفت: برخلاف اخبار منتشر شده در فضای مجازی خوشبختانه تاکنون نوعا اخباری که از رد صلاحیت‌ها منتشر شده است، صحت نداشته است و بطور مثال آقایان حجج اسلام منتجب نیا، رهامی و جناب آقایان مهندس رسولی و مهندس حمید عارف تأیید صلاحیت شده‌اند

همچنین از شیراز خبر می‌رسد هیچ چهره شاخصی بین رد صلاحیت شده‌ها نیست و به این ترتیب احتمالا می‌توان مصطفی معین و فریدون عباسی را در میان تایید شده‌های انتخابات قرار داد هر چند این افراد هنوز این خبر را تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

غلامرضا انصاری عضو کنونی شورای شهر که برای ورود به مجلس دهم ثبت‌نام کرده است٬ نیز از تایید صلاحیت شده‌ها در مرحله نخست است.

اسامی احتمالی رد صلاحیت‌ شده‌ها

یدالله طاهر‌نژاد از سوی هیات‌های اجرایی رد صلاحیت شد وی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است که از حوزه چالوس ثبت‌نام کرده بود.

حمید رسایی از چهره‌هایی است که خبر رد صلاحیت وی شنیده می‌شود. خود او در سایت شخصی‌اش نوشته که علی‌رغم این‌که استعلام‌های او از مراکز چهار گانه مثبت بوده٬ او را ردصلاحیت کرده‌اند.

افرادی که هنوز به آنها خبر داده نشده است

فاطمه هاشمی عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه از عدم اطلاع خود نسبت به نظر هیات‌های اجرایی خبر داد و گفت: چیزی تاکنون به من ابلاغ نشده است و از کانال‌های غیر رسمی هم مطلبی در این‌باره نشنیده‌ام و پیگیری هم نمی‌کنم.

نصرت‌الله تاجیک سفیر پیشین کشورمان در اردن گفت که هنوز خبری در مورد وضعیت صلاحیتش به وی نداده‌اند.

در مورد وضعیت بررسی صلاحیت فیاض زاهد٬ به گفته خودش٬ هنوز خبری به او نداده‌اند.
آمار تایید صلاحیت در حوزه‌های مختلف

خبرگزاری ایسنا: دراستان لرستان ۷ نفر از کاندیداها قبل از اعلام نتایج رسیدگی هیات‎های اجرایی به صلاحیت‎ها از کاندیداتوری انصراف دادند. از ۳۰۰ کاندیدای این دوره از مجلس شورای اسلامی، تعداد بسیار اندکی توسط هیئت‎های اجرایی رد صلاحیت شده‏‎اند.

– در مجموع ۱۲ داوطلب از حضور در انتخابات مجلس دهم درهرمزگان انصراف داده‌اند. براساس نتایج اعلام شده در خصوص ۱۰۱ داوطلب، صلاحیت ۷۲ داوطلب تایید و ۱۷ نفر رد شده است.

– فرماندار کرج از تایید صلاحیت ۲۱۱ نفر ، رد صلاحیت ۱۷نفر و انصراف سه نفر از داوطلبان شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه خبر داد.

– براساس نتایج اعلام شده در خصوص ۶۴۵ داوطلب استان فارس ، صلاحیت ۵۷۹ داوطلب تایید و ۴۱ نفر رد شده است.

Please Login to comment