از ارتباط کاهش اسپرم مردان با خمیر ریش چه می دانید؟ - پورتال رنگی

پوست و مو ۱۵ مهر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

از ارتباط کاهش اسپرم مردان با خمیر ریش چه می دانید؟

آیا خمیر اصلاح Shaving Cream تعداد اسپرم هایتان را کاهش می دهد؟

اکثر مردان خطر تراشیدن ریش را می دانند – ممکن است به دست خودتان صورتتان را زخمی کنید و مجبور شوید با یک چسب زخم یا بانداژ از خانه خارج شوید. ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که اصلاح کردن صورت با محصولات خاص می تواند یک خطر غیر قابل مشاهده و نامطلوب داشته باشد: کاهش تعداد اسپرم ها.

مطالعه ای که در دانشگاه ماساچوست Massachusetts منتشر شد نشان داد که *فتالات phthalate، یک ماده شیمیایی که معمولا در خمیر ریش ها و سایر محصولات بهداشت شخصی و خانگی وجود دارد می تواند تاثیرات مضری روی توانایی مردان برای تولید مثل داشته باشد.

*فتالات phthalate: آنها استرها اسید فتالیک هستند و عمدتا به عنوان مواد افزودنی به پلاستیک برای افزایش انعطاف پذیری، شفافیت، دوام و طول عمر آنها می شود.

این گروه محققان روی 48 زوج که به تازگی به یک کلینیک محلی *IVF مراجعه نموده بودند، مطالعه کردند. از آن ها نمونه ادرار گرفته شد و در همان روز از مردان نمونه اسپرم گرفته شد و سطوح فتالات را در آن ها بررسی نمودند.

*In vitro fertilisation ( IVF) لقاح در خارج از بدن یا آی‌وی‌اف: روشی است که در آن سلول‌های تخمک را در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می‌کنند و یک یا چند سلول تخم به دست آمده را پس از گذشت چند مرحله تقسیم سلولی در رحم قرار می‌دهند تا روند رشد جنین به طور طبیعی ادامه پیدا کند.

از ارتباط کاهش اسپرم مردان با خمیر ریش چه می دانید؟

آنچه محققان دریافتند این بود که فتالات می تواند با اتصال به اصلاح کننده های شیمیایی به پروتئین هایی که مواد ژنتیکی را تشکیل می دهند می توانند DNA اسپرم را تغییر دهد. این می تواند اثر نامطلوب روی اسپرم و در نتیجه فرزندی که قرار است از آن بوجود بیاید، می گذارد.

به گفته ریچارد پیلسنرRichard Pilsner، دانشمند بهداشت که سرپرست مطالعه بود، خطر زمانی است که اسپرم تولید شده و در بیضه ها به بلوغ می رسد. اگر مردی در حین این زمان، سطح فتالات بالایی داشته باشد، شانس بیشتری برای تاثیر روی اسپرم هایش وجود دارد که به معنای احتمال کاهش تعداد اسپرم است.

پیلسنر در بیانیه ای اعلام کرد، ” در گذشته برای مراقبت از جنین تنها مراقب مادران باردار بودند تا آنها سیگار نکشند و نوشیدنی الکی مصرف نکنند .بلوغ اسپرم 72 روز طول می کشد با این حال می دانیم که مردان در مواجهه با مواد شیمیای موجود در محیط زیست مانند فتالات، آسیب پذیر هستند. بنابراین به همان اندازه که مادران باید مراقب باشند ، پدران هم باید از خود مراقبت کنند. ”

به گفته پیلسنر، تیمش هنوز کاملا مطمئن نیست که آیا فتالات واقعا روی DNA اسپرم تاثیر می گذارد یا نه. آنها 131 منطقه ژنتیکی مختلف را شناسایی کردند که فتالات رویشان تاثیر داشت و بسیاری از «ن ها ژن هایی بودند که بر رشد، تکامل و عملکرد یا نگهداری سلول ها مرتبط بودند، ولی تیم برای یافتن نقطه اتصال نهایی به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

همچنین بخوانید:  ماسک های طبیعی برای درمان چین و چروک دور چشم

اگر تحقیق پیلسنر به خوبی بررسی شده باشد، بهتر است که پدران آینده نگر برای پاکسازی بدنشان از مصرف محصولات سنگین فتالات سه ماه یا بیشتر قبل از این که تصمیم به بچه دار شدن بگیرند، اجتناب نمایند.

بایدها و نبایدها در اصلاح صورت آقایان

بهترین موقع را برای اصلاح صورت در نظر بگیرید

از اصلاح صورت به عنوان اولین کاری که از خواب بیدار میشوید اجتناب کنید. به پوست خود این فرصت را بدهید تا از خواب بیدار شود. در این مدت پفی صورت شما که به علت جمع شدن آب زیر پوست به وجود آمده است پایین میاید و شما میتوانید اصلاح تمیز تری داشته باشید.

از ارتباط کاهش اسپرم مردان با خمیر ریش چه می دانید؟

صورت خود را اکسفولیت کنید

پوست های مرده صورت خود را با موادی مانند دیلی فشیال اسکراب یا کلینزر Real Shaving Company بردارید. این مواد پیلینگ صورت انجام میدهند و پوست را نرم و کاملا تمیز میکنند و منافذ پوست را باز و گرد و خاک و کثافت صورت را تمیز میکنند. این به شما کمک میکند تا اصلاح بهتری انجام دهید. و همچنین کثافت های خوابیده روی صورت را به داخل منافذ پوست نمیریزد به همین دلیل جوش های احتمالی بعد از تیغ زدن صورت را کاهش میدهد. هفته ای یکبار اسکراب کردن صورت را پیشنهاد میشود .

بهترین محل را برای اصلاح صورت انتخاب کنید

بهترین محل برای اصلاح صورت حمام است. به خاطر اینکه هوای گرم و مرطوب داخل حمام پوست صورت شما را نرم ومرطوب می نماید . به همین منظور اصلاح صورت بلافاصله بعد از استحمام و داخل حمام حس خوبی را برای پوست صورت شما به ارمغان می آورد.

صورت را تر کنید.

ته ریش خود را با آب ولرم و گرم تر کنید که کمک میکند ساقه مو بلند شود و مو رابدون بریدن پوست صورت اصلاح کنید.

استفاده از خمیر ریش

خمیر ریش ر ا روی ته ریش خود با حرکت ماساز وار بمالید. چنانچه خمیر ریش دارای ویتامین E و الوورا باشد برای پوست شما بهتر است برای اینکه سوزش بوجود امده از جای تیغ را تسکین میدهد , به پوست شما آرامش میدهد و آن را بهبود میبخشد. برای تراشیدن صورت خود فقط کمی خمیر ریش نیاز دارید.

از تیغ های تیز و یکبار مصرف استفاده کنید

برای تراشیدن صورت خود از تیغ های تیز استفاده کنید. تیغ های کند در هنگام تراشیدن پوست شما را هم در موازای مو میکشد و میتواند به آن صدمه بزند.

شستن

تیغ خود را در هنگام تراشیدن صورت خود بشورید و آن را از مو بری کنید. توجه داشته باشید که از حرکت ها ی کوتاه و آهسته استفاده کنید. در این کار اصلا عجله نکنید.

در جهت رویش بتراشید

سعی کنید مو ها را در جهت رویش بتراشید. تراشیدن مو در غیر جهت رویش میتواند ناراحت کننده و باعث قرمزی پوست شود. اینکار روی پوست خط تیغ را بجا میگذارد و همچنین باعث رویش موی های زیر پوستی می شود.

یعنی در زمان اصلاح کردن دستگاه ریش تراش را در جهت رویش موی صورت که اغلب در جهت پایین است بکشید. و برای زدودن موهای گردن دستگاه را در جهت بالا بگیرید.

همچنین بخوانید:  رابطه نوشیدن کلاژن خوراکی و زیبایی پوست

نکته: هنگام تراشیدن ریش (هم تر و هم خشک) با دست دیگر اندکی پوست صورت را بکشید.

نکته:چنانچه میخواهید صورت خود را کاملا از ته بتراشید قبل ازخمیر ریش زدن روغنهای قبل از اصلاح به پوست صورت خود بزنید تا پوست صورتتان نرم و لغزنده گردد.

صورت خود را از ته نتراشید

هر چه قدر در تراشیدن و اصلاح صورت حساسیت به خرج دهید و بخواهید موی صورت را از ته بتراشید درد و سوزش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

از دستگاه های ریش ترا ش سه تیغه و یا دو تیغه استفاده نکیند

از نظر متخصصان پوست استفاده از دستگاه های ریش تراش دو تیغه و یا سه تیغه بیشتر از اینکه برای پوست صورت مفید باشد دردناک و آسیب رسان است. زیرا بعد از اینکه اولین تیغ سلولهای پوستی اطراف رستنگاه مو را می زداید تیغه دوم باعث خراش پوست و بریدن برآمادگی های پوست می گردد. لذا بهتر است که از دستگاه های یک تیغه استفاده شود.
از دستگاه های ریش تراش برقی استفاده کنید

این دستگاه ها برخلاف مدل های دستی با دوتیغ یا بیشتر صورت را از ته نمی تراشد و آسیب کمتری به پوست می رساند و لذا بعد از استفاده سوزش و آسیب کمتری را تجربه خواهید کرد.

خمیر ریش کف دار ممنوع

از مواد و خمیر ریش های که کف میکنند اجتناب کنید.این خمیر ریش ها دارای سودیوم و سولفور و برگ بو هستند که کف میکنند و این مواد باعث تحریک پوست میشوند.

نکته: اگر پوست صورتتان زیاد جوش میزند بهتر است از ماشین ریش تراشی بجای تیغ خود تراش استفاده کنید.

توجه : بر خلاف تصور تعداد دفعات تراشیدن موهای صورت در سرعت و ضخامت موهای تازه روییده تاثیری ندارد.
نکات مهم سلامت پوست بعد از اصلاح:

پوست خود را مرطوب کنید

بعد از تراشیدن ریش خود از کرمهای غیر چرب استفاده کنید. که اینکار پوست شما را محافظت میکند و تسکین میدهد. میتوانید از افتر شیو هم استفاده کنید ولی دقت کنید بیشتر افتر شیو ها دارای الکل هستند که باعث سوزش میشود و برای خیلی از پوست ها خوب نیست و باعث تحریک پوست های حساس میشود.

پوست خود را تحریک نکنید

از استفاده کردن مواد نعنایی و الکل دار که باعث سوزش و تحریک پوست میشوند اجتناب کنید. از دست مالیدن و تحریک کردن پوست خود به هر نحوی اجتناب کنید.

از افتر شیو با کیفیت استفاده کنید:

الکل ماده ترکیبی اصلی در افتر شیو های ارزان قیمت است. به همین خاطر بعد از پاشیدن آن روی صورت سوزش عذاب آوری را تجربه خواهید کرد. یک افتر شیو با کیفیت باید باعث طراوت پوست و پاک کردن آن از باکتری ها شود. و حتی پوست را بعد از تراشیدن التیام بخشد. لذا در هنگام خرید افترشیو ، بر روی برچسب خرید آن نگاه کنید تا از وجود تسکین دهنده های طبیعی مثل گیاه آلوئه ورا و غیره مطمئن شوید..متن کامل در ادامه مطلب.

همچنین بخوانید:  همه چیز درباره بیماری پروانه ای

از داروهای تسکین دهنده استفاده کنید:

اگر بعد از اصلاح دچا ر سوزش پوست می شوید بهتر از لوسیون های غیر تجویزی هیدروکورتیزون به عنوان افترشیو استفاده کنید. این لوسیون پوست شما را سریع تر التیام می بخشد.

در فاصله زمانی کم اصلاح نکنید:

بهتر است زمان اصلاح صورت خود را به آخر هفته موکول کنید در این فاصله زمانی ضمن رویش مجدد موهای صورت فرصتی برای التیام و بهبود التهاب پوست فراهم می شود و در زمان اصلاح بر تراشیدن مو از ته اصرار نورزید. زیرا سوزش و تحریک پوست مجددا عود خواهد کرد.

از داروهای قابض یا خون بند استفاده کنید:

این دارو را در خانه و در دسترس خود قرار دهید که در صورت بریدن پوست بلافاصله از آن استفاده کنید. این دارو به دو صورت قلمی و پودر وجود دارد. که اگر در زمان استفاده مکررا آن را روی خراش قرار دهید از خونریزی جلوگیری می کند. زاج موجود در این دارو باعث قطع خون ریزی میشود. سپس صورت خود را شست و شو دهید.

عوارض جانبی اصلاح صورت:

۱- بریدگی ها ممکن است تا ۱۵ دقیقه خونریزی آنها ادامه داشته باشد، بیشتر در استفاده از تیغ استفاده می شود.
۲- خراشیدگی و ساییدگی
۳- تحریک پوست صورت
۴- سوزش خودتراش razor burn قرمزی، التهاب، احساس سوزش و تحریک پذیری پس از اصلاح اطلاق می شود.

علت آن فشار بیش از حد تیغ و ماشین ریش تراش بر روی پوست هنگام اصلاح است.
علت دیگر آن اصلاح با تیغ کند، اصلاح خشک، خیلی سریع تراشیدن موهای صورت، تراشیدن مکرر یک ناحیه از صورت هستند. در قسمت های از صورت و گردن که دارای پوست حساس تر و موهای زبرتر هستند، احتمال این عارضه بیشتر است. برای پیشگیری از آن قبل و پس از اصلاح از لوسیونهای مخصوص اصلاح استفاده کنید. برای درمان آن نیز از ژل Aloevera یا محلول رقیق سالیسیک اسید بزنید و روی پوست آزرده ادکلن یا الکل نزنید.
۵- جوش های اصلاح (shaving Rash/Razar burnps):

علت آن ingrain hair است (فرو رفتن سر موها درون پوست) و علایم آن برآمدگی قرمز، ملتهب، دردناک و گاهی چرکی است. موهای درون روییده اغلب در افرادی که موهای مجعد دارند، بروز می کند. علل آن از ته تراشیدن زیاد موها، تراشیدن موها خلاف جهت رویششان و کشیدن زیاد پوست صورت حین اصلاح است. پوست را حین اصلاح بیش از اندازه نکشید، چرا که احتمال رویش موهای درون روییده افزایش می یابد.
لوسیونهای حاوی Glycolic acid می تواند در موضع فولیکولیت ایجاد شده مفید باشد بطوریکه سلولهای مرده پوست را بر می دارد و سپس با خارج کردن مو می توان در بهبود آن موثر باشد.
معمولاً در کاربرد خود تراش (تراشیدن مرطوب» wet) امکان بریدگی و خونریزی بهتر است ولی در تراشیدن خشک (ماشین ریش ترای Dry) گفته شده که اثرات ویبراتور آن می تواند در پیشگیری از چروک صورت مفید باشد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x