اعتیاد به گوشی های هوشمند بر ۵۰% نوجوانان اثر می گذارد !

تکنولوژی , خبری , علمی , موبایل ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

اعتیاد به گوشی های هوشمند بر ۵۰% نوجوانان اثر می گذارد؛ بطوریکه نوجوانان معتاد به آنها را باید از راه سم زدایی دیجیتالی دور کرد.

اعتیاد به گوشی های هوشمند و دردسر های زندگی مدرن

نوجوانان گردن خود را کج می کنند و به سمت پایین خم کرده، چشم های خود را از دنیای اطراف خود به پنجره ای باز برای دریافت و مشاهده برنامه ها، پیامها و تصاویر اجتماعی دوخته اند. آنها اعتیاد به گوشی های هوشمند دارند. امروزه انگشتهای آنها بر صفحات گوشی های هوشمندشان با فرکانس بی سابقه ای به حرکت در می آید که منجر به تشکیل گروهی جستجوگر از رسانه ها با هدفی مشترک برای مطالعه تاثیر این رفتار بر رشد نوجوانان شده است.

محققان بر ۱۲۴۰ والدین و نوجوان ۱۲ تا ۱۸ سال بررسی هایی را انجام داده اند که بدانند گوشی های هوشمند چگونه بر زندگی و روابط آنها با سایرین تاثیر می گذارد.  نیمی از نوجوانان احساس می کنند به دستگاههای موبایل خود معتاد شده اند و حدود ۶۰% والدین نیز این را تصدیق کردند.

متخصص ارتباطات، هلند هایس در کتاب خودآگاهی ارتباط که خود نوشته، می گوید: اعتیاد به تکنولوژی می تواند برای هرکس اتفاق بیافتد؛ فرایندی ساده برای ارتباط مجدد در دنیای بدون ارتباط است. اگر نوجوان شما تمایل دارد بجای بیرون رفتن و ملاقات با دوستان، فیلم دیدن، شام خوردن یا هر راه دیگر که به دوستی های مختلف منجر شود، به تنهایی و در درون خود بازی کند، شما  مشکل خواهید داشت.

علی رغم اینکه والدین تصور می کنند فرزندانشان معتاد شده اند، ۶۶% آنها اینگونه برداشت می کنند که فرزندشان زمان بیش از حدی را با گوشی خود صرف می کند و ۵۲% نوجوانان نیز موافق می باشند. حدود ۷۷% والدین احساس می کنند فرزند آنها در اثر گوشی حداقل سه بار در هفته مضطرب و آشفته می شود و ۳۶% آنها می گویند روزانه بحث و مشاجره بر سر این تکنولوژی با فرزندشان خواهند داشت. ۸۰% نوجوانان معتقدند هر یک ساعت گوشی خود را چک می کنند و ۷۲% آنها می گویند بشدت نیاز به پاسخگویی به پیامهای متن و رسانه ای دارند.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات پیو ، یافته های بررسی ها منحصر به فرد نمی باشد. زیرا هرکس می تواند هر زمان و در هر مکان به دنیای آنلاین دسترسی داشته باشد. امروزه باید نوجوانان را تحت فیلتر بیشتری نسبت به گذشته قرار داد. در سال ۲۰۱۵ این مرکز ۹۲% نوجوانان را یافت که اعتراف کردند روزانه به فضای مجازی آنلاین می روند و ۲۴% آنها نیز گفتند تقریبا بطور پیوسته در فضای آنلاین حضور دارند.

چه موقع زمان توقف تکنولوژی است ؟

هیچ تشخیص رسمی وجود ندارد که چه اتفاقی می افتد وقتی اعتیاد به دستگاه موبایل از زمان روی کار آمدن گوشی های هوشمند که پدیده ای جدید نیز می باشد، افزایش یافته است، اما این اتفاق می تواند تغییر کند . برای امتحان فرزند خود، سعی کنید گوشی آنها را چند ساعتی از وی دور نگه دارید. نتیجه ای که بدست آمد این بود که ۳۷% نوجوانان سعی کردند از گوشی خود حتی بدون حمایت والدین دور بمانند. اما برای آنهایی که هنگام ترک گوشی احساس اضطراب داشتند، ذهن آنها درگیر مداخله های والدین بوده است. اما والدینی که گوشی را از فرزند خود به عنوان تنبیه گرفته اند، تجربه ای از خشم خوهند داشت.

دکتر بت پیتر روانشناس بالینی در وستمینستر کلورادو که متخصص بخش نوجوانان و خانواده است می گوید: برای نوجوانان، شبکه های اجتماعی و ارتبط با دوستان بهترین تمرکز و وظیفه پیشرفته است. وقتی شما ارتباط فرزند با دوستانش را قطع می کنید، یک واکنش تند عاطفی و شکست در رابطه فرزند – والدین ایجاد خواهد شد.

بجای اینکار و محدودیت فرزند، امکان حضور و دنباله روی از خانواده را فراهم کنید. قوانین سخت بسته به شرایط تغییری ایجاد نخواهد کرد اما بجای این می توان وحدت را در میان اعضای خانواده القا کرد. والدین می توانند با شامی خوب بدون تلفن همراه آغاز کنند. این کار فرصت را به هرکس می دهد که از دیجیتال جدا شده و به خودش بیاید.

اجازه ارتباطات آنلاین می تواند به نیروی غالب در زندگی فرزند ایجاد شود که فرد را با مشکلاتی در ایجاد ارتباط با سایرین به صورت یک به یک، مواجه خواهد کرد. مغز نوجوانان هنوز در حال رشد و توسعه است و تقویت رشد شناخت آنها همراه با توانایی مجموعه ای سالم و اجتماعی همراه خواهد بود. وقتی نوجوان دارای گوشی می باشد، در معرض خطر سواستفاده از آن قرار میگیرد. والدین مسئولیت دارند تا محدودیتهای مناسبی را بر زمان استفاده از حضور آنلاین در فضای مجازی مقرر کنند.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !