بارداری باعث افزایش قشر خاکستری مغز در مادران می شود

بارداری و زایمان ۱۴ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

با بارداری قشر خاکستری مغز در مادران افزایش می یابد !

اغلب خانم های باردار از فراموشی دوران بارداری شاکی هستند. گاهی قرار ملاقات با دکتر را فراموش می کنند و یا حتی شماره تلفن خودشان را بخاطر نمی آورند. البته این فراموشی ها همه جزئی از فضای روانی دوران بارداری تلقی می شود. اغلب تصور می شود که بروز فراموشی بخاطر کمبود خواب و خستگی های این دوران است.

اما واقعا چه اتفاقی در بدن یک مادر باردار می گذرد؟

در ویدئویی از Discovery News، گوینده، از تغییرات نورولوژیکی که در مغز مادر از ابتدای دوران بارداری تا پایان آن رخ می دهد، سخن می گوید. برای مشاهده ویدئو لطفا بر روی دکمه پلی در بالای نوشته کلیک کنید.

در تحقیق دیگری که با استفاده از MRI، بر روی مادران در ۴ هفته پس از زایمان و سپس ۳ ماه بعد انجام شد مشخص شد که قشر خاکستری مغز بخصوص در لوب پسین و پیشین افزایش یافته است. در قسمت های دیگری نیز این تغییر بوجود آمده بود که مسئول تنظیم هیجانات، حفظ بقا و تنظیم هورمون ها هستند. این مورد آخر باعث می شود که مادر دید خوبی نسبت به بچه داشته باشد و بتواند بدون پریشان شدن ۵-۶ بار شب ها بخاطر بچه بیدار شود.

در پی کنجکاوی دانشمندان دانشگاهی در تورونتو، تحقیقی برروی مادران انجام شد که نشان می داد در پی  این تغییرات در قشر آمیگدال مغز،  آنها نسبت به بچه های خود در مقایسه با بچه های غریبه واکنش مثبت تری نشان می دهند که در مجموع باعث حس رضایت خاطر مادر بودن می شود.

در این بین، مادرانی که تغییرات در این قشر مغز آنها رخ نداده بود واکنش منفی تری به عکس بچه های خود نشان می دادند و استرس بیشتری داشتند و با وظایف مادری مشکل داشتند.

در واقع افسردگی پس از زایمان بسیار با اتصال گیرنده های حسی که بر روی قشر آمیگدال تاثیر می گذارند و جزوی از سیستم پاداش دهی دوپامین هستند مرتبط است. همان سیستمی که موجب عاشق شدن می شود، موجب می شود مادر عاشق فرزندش هم بشود. هورمون اکسی توکسین  بسیار در مسائل  عاطفی موثر است و اکثر واکنش های قشر آمیگدال مغز مادران بخاطر فوران این هورمون در آن است.

این هورمون با تولد نوزاد آزاد می شود و در دوران شیردهی هم به سازگاری مادر با نوزاد کمک می کند. در واقع مناطق با گیرنده های بالای اکسی توکسین در مادران موجب می شوند که مادر به عکس بچه  و رفتارهایش واکنش نشان دهد. بنابراین در واقعیت ، رشد مغز و افزایش هورمون موجب می شود که بتوان از کودک مراقبت کرد.

منبع: Medical Daily

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !