استفاده از فیبر در سلامتی دوران میانسالی بسیار مفید است!

خواص خوراکی ها 16 خرداد 1395 بدون دیدگاه

استفاده از فیبر در غذا برای درمان افسردگی، جنون و همچنین جلوگیری از افزایش فشار خون موثر است.

بدن ما قادر به هضم فیبر نیست بنابراین فیبرها به راحتی وارد روده می شوند و  موجب افزایش حرکات  روده بزرگ می شوند. اما بغیر از مزایایی که این مواد برای هضم غذا دارند ، اکنون ثابت شده که با افزایش سن ، بدن ما را سالم نگاه می دارند.

براساس این مطالعه که در نسخه ای از مجله ” پیری شناسی” چاپ شده است، نشان می دهد که افرادیکه از فیبر موجود در غلات و میوه ها و نان استفاده می کنند احتمال کمتری برای ابتلا به بیماری های ناشی از افزایش سن از جمله فشار خون و حتی مشکلات شناختی دارند.

محققین میزان تاثیر “مقدار فیبر دریافتی “در ایجاد یک روند پیری سالم را در مقایسه با دیگر فاکتورهایی از جمله نمایه و بار گلاسیمی، میزان قند خون و میزان کربوهیدرات بررسی کردند و دریافتند که “میزان فیبر” موثرترین عامل است.

پروفسور همکار ” گوپینات” در بیانیه ای اظهار کرد که : ” میزان فیبر دریافتی (که خود نوعی کربوهیدارت است) موثرترین فاکتور در میان فاکتورهای آزمایش شده است. در واقع افرادی که میزان فیبر بالایی یا معمولی مصرف می کنند ، 80 درصد احتمال بیشتری برای زندگی سالم در 10 سال بعد دارند و این معناست که کمتر دچار بیماری هایی مثل فشار خون ، افسردگی، جنون، دیابت، بیماری های تنفسی، بیماری های مزمن مانند سرطان و یا اختلالات حرکتی می شوند.”

فیبرها بر دو نوع هستند : محلول و غیرمحلول.   مورد اولی در آب حل شده و به ماده ای ژله مانند تبدیل می شود که کلسترول و قند خون را کاهش می دهد. این نوع فیبر در موادی مانند جو، نخود، لوبیا، سیب ، هویج، و مرکباتی (مثل پرتقال ) یافت می شود. 

نوع دوم ، حل نمی شوند و بنابراین اینها هستند که باعث حرکت مایعات گوارشی درون روده می گردند.

در این تحقیق ، 1600 فرد بالای 50 سال مورد مطالعه قرار گرفتند. در تحقیق دیگری در گذشته، رابطه بین باکتری های روده و کاهش سرطان سینه در بانوان بررسی شده یود.

البته این تحقیق ایراداتی هم داشت. مثلا برخی از افراد دارای قند خون پایینی در شروع مطالعه بودند که در نتیجه احتمال داشت سلامتی شان بیشتر بخاطر قند خون پایین یا تغذیه مناسب باشد تا میزان فیبر دریافتی.  جدا ازین موضوع، نتایج تحقیق بطور کلی به “اهمیت فیبر در سلامت” اشاره داشت و در نتیجه یک رژیم غذایی پر از فیبر احتمالا تنها می تواند نتایج مثبتی داشته باشد ( و نه بعنوان درمان خاص) .

برای داشتن یک رژیم غنی شده با فیبر، از غذاها و سبزیجات کنسرو شده، نان سفید و ماکارونی بپرهیزید. غلاف خارجی غلاتی که در مرحله پالایش قرار می گیرند( که همان مرکز اصلی ذخیره  فیبر است) از بین می رود، بنابراین در رژیم خود از غلات کامل (حاوی سبوس) ، میوه و سبزی تازه و حبوباتی مانند لوبیا و نخود استفاده کنید.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of