اقدامات لازم برای رفع توقیف خودرو

گوناگون ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

اقدامات لازم برای رفع توقیف خودرو

برای رفع توقیف خودرو چه مدارکی لازم است؟

شهروندانی که نیاز به رفع توقیف خودرو یا استعلام مشخصات آن دارند ،می توانند با حضور در مراکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا و ارائه مدارک و مهیا کردن شرایط مورد نیاز اقدام لازم را انجام دهند.

سرهنگ سعید روحی – معاون فنی مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا توضیح داد:”مدرک مورد نیاز برای استعلام مشخصات خودرو و مالک، ارائه نامه از مراجع قضایی یا انتظامیاست.”

همچنین مدارک مورد نیاز برای توقیف یا رفع توقیف خودرو، ارائه نامه از مراجع قضایی یا انتظامی یا اجرای ثبت یا تامین اجتماعی به این منظور است.

اقدامات لازم برای رفع توقیف خودرو

نکات حقوقی در خصوص توقیف خودرو

نتیجه تخلف رانندگی همیشه جریمه نقدی و نمره منفی نخواهد بود زیرا ممکن است یک تخلف رانندگی موجب انتقال خودرو به پارکینگ شود؛ در این حالت راننده علاوه بر اینکه از استفاده از خودروی خود به صورت موقت منع خواهد شد، به دلیل توقیف گواهینامه رانندگی از استفاده از هر وسیله دیگری نیز محروم خواهد شد. آن دسته از تخلفات را که چنین مجازات های سنگینی در پی داشته باشد، باید تخلفات سنگین رانندگی دانست. در صورتی که تخلف رانندگی شدید باشد، مجازات نیز شدیدتر خواهد بود. یک تخلف سنگین رانندگی، رانندگی بدون داشتن گواهینامه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پورتال رنگی، در صورتی که شخصی مرتکب این تخلف شود، وسیله نقلیه او متوقف و راننده متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. رانندگی بدون گواهینامه را باید یکی از سنگین ترین تخلفات راهنمایی و رانندگی دانست چراکه چنین راننده ای به دلیل نداشتن مهارت، جان شهروندان را به خطر می اندازد. در صورتی که راننده بدون گواهینامه با کسی تصادف کند، مشکل او دوچندان نیز خواهد شد.

خسارت پلیس به خودروهای متخلف

در برخی از تخلفات رانندگی، وسیله نقلیه به پارکینگ هدایت می شود. انتقال خودرو به پارکینگ باید با رعایت احتیاط لازم صورت گیرد به طوری که به وسیله نقلیه آسیبی وارد نیاید. در مواردی که انتقال وسیله نقلیه با استفاده از وسایل مطمئن که برای این کار معمول است حمل و به نزدیکترین توقفگاه یا مقر انتظامی یا راهنمایی و رانندگی مربوط یا تعمیرگاه انتقال داده می شود، این جابه جایی و توقف هر هزینه ای داشته باشد بر عهده متخلف، مالک یا قائم مقام قانونی آنان خواهد بود. باید توجه داشت که در این جابه جایی باید احتیاط های لازم صورت گیرد.

می دانیم در صورت بروز تخلف شدید رانندگی، ممکن است خودرو به پارکینگ منتقل شود ولی سوال این است که اگر در نتیجه جابه جایی، خسارتی به خودرو یا محموله آن وارد شود، تکلیف چیست؟ در قانون جدید راهنمایی و رانندگی بیان شده است که در این حالت از خسارت دیده حمایت می کند و جبران خسارت بر عهده حمل کننده یا نگهدارنده است.

در بررسی موضوع باید گفت که در صورتی خودرو در حین جابه جایی خسارت ببینید، اگر احتیاط های لازم صورت گرفته باشد، در این صورت، کسی جز راننده متخلف مسئول خسارت ها نیست اما اگر وی بتواند ثابت کند که پلیس با حمل ناشیانه خودرو مرتکب تقصیر و در نتیجه آن به ماشین خسارت وارد شده است، می تواند خسارت خود را مطالبه کند. در این صورت خسارت را باید حمل کننده و نگهدارنده بپردازند بنابراین در هر حال دولت خسارتی پرداخت نخواهد کرد. البته در چنین مواقعی استادان حقوق تا کید می کنند که بهتر است که دولت مسئول باشد چراکه رها کردن فرد خسارت دیده در برابر شخص دیگری که ممکن است به دلیل افلاس نتواند خسارت را جبران کند، عادلانه نیست.

ترافیک درست نکنید

معمولا اگر تصادفی منجر به جرح یا فوت رخ داد، خودرو آسیب زننده توقیف می شود امادر صورتی که تخلفات رانندگی موجب خسارت مالی شود، رانندگان نباید مانع از عبور و مرور وسیله نقیه شوند. در چنین فرضی، در صورتی که وسیله نقلیه قابل نقل وانتقال باشد، رانندگان باید محل استقرار چرخ ها را علامت گذاری کنند و بلافاصله وسایل نقلیه خود را به منظور رفع سدمعبر به کنار راه منتقل و در صورت نیاز حضور کارشناس تصادفات را درخواست کنند. در صورتی که در نتیجه تصادف اجساد و اجسامی در مسیر حرکت خودرو وجود داشته باشد که مانع از جابه جای آن شود، ماموران محل آنها را علامت گذاری خواهند کرد و بدین ترتیب امکان جابه جایی وسیله نقلیه فراهم خواهد شد. در صورت اجرای این دستور قانون، منشا بسیاری از ترافیک ها در سطح شهرها از بین خواهد رفت. در سال های اخیر اقدامات خوبی درباره فرهنگ سازی در این خصوص از طریق رسانه ملی صورت گرفته است.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

Please Login to comment