انزوا و افسردگی

روانشناسی 14 بهمن 1395 بدون دیدگاه

انزوا و افسردگی چیست ؟

محققان اعتقاد دارند که تمایل فرد افسرده به گوشه نشینی و انزوا به این دلیل است که وی هر تلاشی را در زندگی بیهوده می داند و این امر ممکن است سبب ایجاد حس شرمساری و دستپاچگی در وی شود. اگر فرد مورد نظر، قبلا شخصی اجتماعی و اهل مشارکت در کارهای گروهی بوده و حالا ناگهان می بینید که تبدیل به یک انسان انزواطلب و جمع گریز شده است ، این می تواند یکی از نشانه های بروز افسردگی باشد.تمایل به خواب بیشتر و اختصاص زمان بیشتر به تماشای تلویزیون می تواند از دیگر علائم بروز افسردگی باشد. ببینید دیگر چه نشانه هایی از گریز از جمع در او نمایان شده که قبلا این علایم را در شخصیتش نمی دیدید.

خستگی

افسردگی انرژی بسیار زیادی را از شخص می گیرد، “همانند کشیدن یک تخته سنگ بزرگ به سمت بالای کوه”. این خستگی می تواند به دلیل برهم خوردن الگوی خواب شخص هم باشد که با افسردگی رابطه دارد. در واقع تحقیقات نشان می دهد که افراد دارای اختلالات خواب ، ده برابر بیشتر از افرادی که دارای خواب نرمال هستند ، مستعد ابتلا به افسردگی هستند.

بی انگیزگی

آیا دوست و یا یکی از اعضای خانواده تان که فرد بسیار وقت شناس و دقیقی بود، دچار تأخیر در کارها و قرارهایش شده است؟ به عقیده ی دانشمندان ، افرادی که دچار افسردگی می شوند به سختی انگیزه ای برای انجام کاری پیدا می کنند و معمولا در آخرین فرصت، شروع به انجام آن می نمایند. افراد افسرده صبح ها به سختی از خواب بیدار می شوند و بیشتر ترجیح می دهند در رختخوابشان با احساس خستگی و اندوه بمانند.

تغییرات رفتاری

می شود اینطور بیان کرد که فرد دچار واکنش های تند کوتاه مدت و موقتی می شود. دلیل این امر این است که افسردگی و ضعف سبب تغییرات سریع و ناگهانی عاطفی می گردد. همچنین افسردگی سبب برانگیختگی عواطف می شود که همین امر می تواند دلیل بروز سریع آن شود. از سوی دیگر پاسخ او با توجه به این واقعیت که احساس می کند هر چیزی در زندگی انرژی بسیار زیادی را طلب می کند، می تواند به نحو غیر منتظره ای ساده و یکنواخت باشد.

تغییر در ظاهر

آیا فرد مورد نظر شما دچار کاهش و یا افزایش غیرمنتظره ای در وزنش شده و یا اینکه در کارهای روتین روزانه اش انرژی کمتری مصرف می کند؟ متخصصان معتقدند تغییر وزن افراد افسرده به نحو قابل ملاحظه ای رایج است و  این پدیده نتیجه ی کم خوری و یا پر خوری عصبی در این افراد است. گاهی اوقات عدم رسیدگی شخص به ظاهر خود ( نظیر اصلاح نکردن صورت و نیاراستن ظاهر ) می تواند از نشانه های افسردگی باشد.

اختلالات عملکرد زناشویی

بی میلی جنسی ، همیشه از نشانه های طبیعی افزایش سن و نوع ارتباط افراد نیست. به عقیده ی محققان عدم علاقه به رابطه ی جنسی می تواند از علائم انزواطلبی و گوشه گیری باشد. چنین نشانه هایی از افسردگی می تواند کار تشخیص را بسیار سخت کند، زیرا بسیاری از عوامل دیگری هم می توانند سبب این مشکل شوند، عواملی نظیر مشغله ی فراوان کاری و اختلالات هورمونی. اما چه چیزی باعث می شود تا وضعیت روانی ، مهم ترین دلیل بی میلی جنسی باشد؟مغز مرکز اصلی در برقراری روابط جنسی است ، به این صورت که تمایل به رابطه از مغز شروع می شود و از طریق انتقال دهنده های عصبی ، سبب تحریک و در نتیجه خون رسانی به اندام های جنسی و برقراری ارتباط جنسی می شود. در افرادی که دچار افسردگی هستند، انتقال دهنده های عصبی قادر به برقراری ارتباط موثر نیستند.مهم تر از همه اینکه افسردگی می تواند سبب قطع ارتباط عاطفی بین زن و شوهر و سردی عاطفی طرفین نسبت به هم شود که این مشکل چالش های فراوانی را در زندگی آنان رقم خواهد زد.

تشخیص احساس تنهایی و بیان آن:

در ابتدا، باید بپذیریم که ما احساس تنهایی می‌کنیم، پس باید به آن خاتمه دهیم. گاهی قبول کردن این احساس برایمان دشوار است. باید احساس انزوا را به روش‌های مختلف بیان کنیم. ممکن است خودمان را با نوشتن مطالبی در دفتر خاطرات پیدا کنیم یا نامه‌ای خیالی به یک دوست بنویسیم، نقاشی کنیم یا تصویر چیزی را بکشیم، با صدای بلند آواز بخوانیم و بهرحال هرکار دیگری انجام دهیم تا بتوانیم احسسات درونی‌مان را ابراز کنیم. بیان احساسات به‌ ما کمک می‌کند تا دریابیم برخی از چیزها به احساس انزوای ما مربوط می‌شود مثل غم، عصبانیت و درماندگی.
امکان دارد ما توانایی این را داشته‌ باشیم که بررسی کنیم این احساسات از کجا می‌آیند و چگونه به زندگی ما مربوط می‌شوند. زمانی که ارزیابی این موارد را شروع می‌کنیم، برای ایجاد تغییراتی در احساساتمان نیز توانمندتر می‌شویم.

تغییرات رفتاری

علل گوشه گیری و کم رویی عبارت اند از:

1- محرومیت از محبت خانواده

2- نقص عضو یا بیماری های جسمی و فیزیولوژیک

3- اختلال در گوش و تکلم

4- شکست های متعدد و تحقیر شدن کودک در برابر جمع

5- عدم امنیت روانی در محیط خانه و مدرسه و فشارهای روانی مستمر

6- تنبیه، توبیخ و سرزنش کودک و نوجوان توسط والدین و به ویژه محرومیت از عواطف مادر

7- کنترل شدید تربیتی و سخت گیرهای وسواس گونه و غیر منطقی

برای پیش گیری و درمان گوشه گیری و کم رویی می توان شیوه های زیر را به کار بست:

1- حمایت های عاطفی در جهت تقویت اعتماد به نفس در نوجوان.

2- واگذاری مسئولیت های مناسب با توجه به میزان توان جسمی و ذهنی نوجوان.

3- قرار ندادن نوجوان در موقعیت هایی که تجربه های شکست را به دنبال دارد.

4- تشویق و زمینه سازی حضور نوجوان در فعالیت های جمعی و گروهی.

5- ایجاد آمادگی لازم برای جرئت ورزی در ابراز عقاید و بیان نظریات خود و نیز پذیرش نظریات مخالف از طرف دیگران.

منبع: vista/article.tebyan/seemorgh

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of