انواع سقف کاذب و روش های اجرای آنها در ساختمان

دکوراسیون داخلی ۰۲ آبان ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

انواع سقف کاذب و روش های اجرای آنها در ساختمان

بخشی از معماری داخلی هر خانه ای سقف کاذب است که جهت پوشش دهی سقف اصلی یا زیر سقف استفاده می شود. بدرستی معلوم نیست اولین کسانی که سقف کاذب را به کار بردند چه قدر از جنبه های کاربردی مختلف این حرفه اطلاع داشتند، ولی با این حال، سقف کاذب در مدت زمانی کوتاهی جایگاه خاصی در صنعت ساختمان سازی پیدا کرد و کاربرد آن در ساختمان سازی، دغدغه پوشش دهی و مخفی کردن عوامل زیر سقف را از بین برد. با انواع سقف کاذب آشنا می شویم.

انواع سقف کاذب و روش های اجرای آنها در ساختمان

انواع سقف کاذب و روش های اجرای آنها در ساختمان

سقف کاذب با رابیتس و اندود از پرکاربردترین نوع سقف کاذب می باشد

۱- سقف کاذب رابیتس و اندود

سقف کاذب رابیتس و اندود پرکاربردترین نوع سقف کاذب است. این نوع سقف فولادی مشبکی است که با مفتول یا سیم آرماتور بندی به شبکه فرعی اتصال داده می شود. نشانه ویژه سقف رابیتس آن است که اکثر ملات ها به آن می چسبند و ترک نمی خورند. این نوع سقف در دو نوع مسطح و برجسته ساخته می شود . نوع مسطح آن در دهانه های کوچک و نوع برجسته آن در دهانه های بزرگتر استفاده می شود؛ سقف کاذب رابیتس برای اندودکاری روی کانال های کولر و تأسیسات کاربرد دارد.

2

سقف کاذب آکوستیک را در سالنهای سخنرانی، سینما و … استفاده می شود

۲- سقف کاذب آکوستیک

سقف کاذب آکوستیک نوعی ایزولاسیون صوتی می باشد که با مصالح گوناگونی مانند پارچه چین دار، پلاک های گچی، پلاک های چوبی یا ورقه های مقوایی فشرده سفید رنگ و سوراخدار درست می شود و در جاهایی نظیر سالنهای سخنرانی، سینما و … که باید از انعکاس صوت جلوگیری شود به کار برده می شود.

3

در سقف کاذب آلومینیومی وسایل اتصال از جنس فولاد گالوانیزه هستند

۳- سقف کاذب آلومینیومی

یکی دیگر از انواع سقف کاذب، سقف کاذب آلومینیومی است. جنس این نوع سقف کاذب آلومینیوم است و پشت آنرا معمولا با پشم شیشه می پوشانند. در این نوع از سقف کاذب، وسایل اتصال از جنس فولاد گالوانیزه می باشند.

4

شبکه اصلی سقف کاذب چوبی از فولاد یا چهار تراش و شبکه فرعی آن چوبی است

۴- سقف کاذب چوبی

در اجرای سقف کاذب چوبی، قبل از اجرای لمبه کوبی ، دور سقف با چهارتراش چوبی مناسب کلاف کشی و تراز می شود . شبکه اصلی سقف کاذب چوبی از فولاد یا چهار تراش و شبکه فرعی آن چوبی است . لمبه های چوبی از جنس چوب نراد خارجی (روسی یا مشابه آن) می باشند .

5

شبکه اصلی سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی عموماً از جنس آلومینیوم است

۵- سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی

شبکه اصلی سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی عموماً از جنس آلومینیوم می باشد که قطعات گچی در داخل آن تعبیه می شوند . قطعات گچی را می توان روی شبکه چوبی نیز پیچ و یا میخ کرد. مزایای این نوع سقف عبارتند از: سبک بودن ، نصب سریع و آسان، امکان ایجاد طرح های مختلف، پایداری در برابر آتش سوزی، امکان عوض کردن قطعات، امکان رنگ کاری با پرداخت جزئی، ثبات رنگ، مقاوم در برابر ضربه، مقاوم در برابر عبور صدا، تهویه مناسب و سازگاری با محیط زیست.

6

سقف کاذب ترکیبی معمولا” در فضاهای وسیع اجرا می شود چون جلوه زیباتری پیدا می کند

۶- سقف کاذب ترکیبی

سقف کاذب ترکیبی یعنی: اجراء چند نوع سقف کاذب درکنار هم و در قالب یک طرح هندسی منظم یا نامنظم همراه با شکست و اختلاف سطح. برای اجرای این نوع از سقفها ، داشتن یک طرح مناسب با سازه های سقف کاذب واجب است . به این ترتیب می توان با استفاده از نورپردازی و انواع مختلف از چراغها جلوه های خاصی را ایجاد کرد. برای اجرای سقف کاذب ترکیبی، در ابتدا نیازمند زیرسازی مناسبی هستیم، که می تواند با آهن کشی و یا بدون آن باشد. این نوع سقف معمولا” در فضاهای وسیع اجرا می شود چون جلوه زیباتری دارد.

7

سقف کاذب گریلیوم جزء سقف های دکوراتیو است

۷- سقف کاذب گریلیوم

این نوع سقف جزء سقف های دکوراتیو است . این سقف با استفاده از ورقهای آلومینیوم و آهن یا ورقهای آلیاژی تولید می شود .نام دیگر سقف گریلیوم ، سقف باز است . چرا که بعد از نصب سقف ، چیزی که دیده می شود ، خانه های مربع و مستطیل شکلی است که بطور پیوسته و در کنار هم قرار گرفته اند . هیچ نوع پوششی در داخل و یا پشت آن وجود ندارد و پشت سقف و تاسیساتی که کار شده است قابل رویت است . بطور معمول سقف کاذب گریلیوم را بطور منفرد و یا ترکیبی با سقف های دیگر اجرا می کنند . این سقف توسط سیم ، مفتول یا زنجیر از سقف اصلی آویزان می گردد .

8

سقف های کاذب در کنار پوشش، کارکرد دکوراتیو و نورپردازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند

پورتال رنگی – انواع سقف کاذب و روش های اجرای آنها در ساختمان ( آشنایی با انواع سقف کاذب )
انواع سقف کاذب

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of