انواع مدل موخوره و راه درمان آنها

پوست و مو ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ یک دیدگاه

انواع مدل موخوره و راه درمان آنها

شاید شما هم با موخوره موهایتان مواجه شده باشید. موخوره نوعی مشکل برای موها است که برای اکثر خانمها ممکن است پیش آمده باشد. جالب است بدانید موخوره انواع مختلفی دارد و بنا به نوع شان دارای روشهای درمان متفاوتی نیز هستند؛ پس ضروری است انواع موخوره را بشناسید تا بتوانید برای درمان آنها اقدام کنید. در این مطلب برای شما کاربران عزیز بیشتر در این مورد صحبت کرده ایم تا بتوانید مدل موخوره موهای تان را شناسایی کنید.

علت موخوره چیست؟

منشاء تمام موخوره ها و شکاف سر موها ممکن است یکی باشد (فرسایش در اثر هوا و آسیب) اما این بدین معنی نیست که هر تار مو داستان خودش را برای بازگو کردن نداشته باشد. به طور میانگین خانم ها به مدت یک سال و نیم به شستشو، رنگ، سشوار، اتوی مو و فر موی اختصاص می دهند. از دیدگاه متخصصان چندین مدل موخوره در سر مو وجود دارد. در اینجا با این چند مدل موخوره برای شما توضیح خواهم داد که چگونه موها تازگی خود را از دست داده و خشک می شوند.

موخوره مدل شکاف پایه
انواع مدل موخوره و راه درمان آنها (2)

این مدل رایج ترین مدل سر مو می باشد. در این موارد سلول های کورتیکال مو هنوز محکم به یکدیگر چسبیده اند اما قسمتی از آن ها در حال جدا شدن هستند. موهای شما نیاز به تغذیه دارد اما هنوز دیر نشده است. روش درمانی به کار ببرید که انتهای موها را درمان کند.

موخوره مدل شکاف کوتاه
انواع مدل موخوره و راه درمان آنها (3)

این مدل هم مانند شکاف اصلی یکی از رایجترین شکاف های نوک مو می باشد. این نوع تارهای مو نیز نیاز به تغذیه دارند اما نه بیش از حد. بنابراین قبل از این که دیر شود آن را درمان کنید.

موخوره مدل سه شاخه
انواع مدل موخوره و راه درمان آنها (4)

این مدل شکاف رواج کمتری نسبت به نوع اول و دوم دارد و نشان دهنده آسیب زیاد تارهای مو می باشد. سه شاخه بودن نوک موها آسیب شدید موها را بیان می کند. اگر موهایتان از این نوع شکاف های سه شاخه ای دارد باید ماسک رطوبت رسان بیشتری استفاده کنید.

موخوره مدل درختی
انواع مدل موخوره و راه درمان آنها (5)

مدل شکاف درختی نشان می دهد که یک سمت مو بیشتر از سمت دیگر آن آسیب دیده است بنابراین سلول های کورتیکال در چند شاخه از هم جدا می شوند. ابتدا باید فورا موها را کوتاه کنید سپس محصولاتی استفاده کنید که از فرسایش موها در اثر هوا جلوگیری کند.

موخوره مدل شمع
انواع مدل موخوره و راه درمان آنها (6)

این مدل موخوره نشان دهنده از بین رفتن لایه کوتیکول خارجی بدون هیچ شکافی در مو می باشد اما هر لحظه امکان شکاف در آن وجود دارد. برای درمان باید نوک موها را بزنید و روغن های مغذی به انتهای موها بزنید تا از آسیب دوباره موها جلوگیری کنید.

موخوره مدل گره
انواع مدل موخوره و راه درمان آنها (7)

واضح است که موهای فر دچار این مشکل می شوند. موها درهم می شوند و گره می خورند و هنگام شانه زدن از آن قسمت می شکنند. اگر موهای شما فر است باید هنگام شانه زدن تا می توانید دقت کنید که موها گره نخورند و نشکنند.

درمان موخوره در طب سنتی:

درمان موخوره راه‌های متفاوتی برای درمان موخوره وجود دارد:

 • یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بجوشد و آرام آرام دم بکشد. بعد از این که سرد شد، آن را صاف کنید و هر روز از این مایع به موی سرتان بمالید. پس از مدت کوتاهی متوجه خواهید شد موخوره تان درمان شده است.
 • ریشه کنجد را در آب جوش خیس کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه به همین حالت بماند. بعد از آن ریشه کنجد را به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوش، بجوشانید؛ مایع صاف شده را به موهایتان بمالید.
 • موهایتان را در آب جوشانده تخم پیاز قرار دهید.
 • استفاده از جوشانده گل بابونه و گل ختمی به صورت ماهی یکبار، برای درمان موخوره مفید است.
 • در یک لگن آب چند قطره آمونیاک بریزید و موهایتان را با آن بشویید. به مقدار مساوی قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط کنید و به صورت خمیر در آورید و به موهایتان بمالید. صبح موهایتان را بشویید و با روغن زیتون چرب کنید.
 • گل ریواس، شاه تره و سدر را به میزان مساوی در آب خیس کنید و پس از این که ۲۴ ساعت ماند، مایع صاف شده آن را به سر بمالید.
 • نیم کیلو آرد نخود خام را با ۲۰۰ گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا مخلوط کنید، سپس آن را به پنج قسمت تقسیم کنید و پنج شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بمالید.
 • روغن بادام و بنفشه و کتیرا برای درمان موخوره مفید است.

غیر از درمان های گیاهی ذکر شده برای معالجه موخوره، به موارد زیر توجه کنید:

 • نوک موها را چند سانتیمتر کوتاه کنید.
 • از برس ها و شانه هایی از جنس مواد طبیعی ( چوب و …) استفاده کنید.
 • از روغن های گیاهی به موهایتان بمالید.
 • از شامپوهای طبیعی که اسیدی و قلیایی نیستند استفاده کنید.
 • هنگام شست و شوی موها از آب خیلی گرم استفاده نکنید.
 • کمتر از سشوار استفاده کنید.
 • گاهی موهایتان را ببافید.

پورتال رنگی _ انواع مدل موخوره و راه درمان آنها
منبع: سیمرغ، پارسی تب

برچسب ها
loading...

1 نظر روشن "انواع مدل موخوره و راه درمان آنها"

تورو خدا بمن کمک کنید موهای دخترم بلند بود کوتاهش کردم بخاطره موخوره دوباره پر شده مثل یه کابوس شده ار کاری میکنم تموم نمیشه موهاش نه تا حالا رنگ شده نه سشوار میکشه اصلا موندم چرا بوجود میاد