اگر دندانمان شکست چه کنیم؟

دهان و دندان ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دندان‌ های شیری اگر براثر ضربه بیفتند دیگر قابلیت نگهداری ندارند. دندان دائمی ‌نیز اگر نصفه شکسته باشد، باید ابتدا قاعده آن را به‌ وسیله یک پوشش مناسب مثل لایه‌ ای ضخیم از خمیر دندان پوشاند و بعد به مرکز ترمیم دندان مراجعه کرد.

در این نوع شکستگی نیز نمی‌ توان ماندگاری قسمت شکسته‌ شده را حفظ کرد، اما اگر دندان دائمی ‌ناشی از ضربه لق شده باشد به هیچ عنوان نباید آن را از جا جدا کنید

بلکه باید دندان را سر جای خود نگه دارید و بعد به دندانپزشک مراجعه کنید. این موضوع حتی در مورد ناخن نیز صادق است. اگر هم دندان دائمی کاملا کنده شده باشد، باید طی ۱ تا ۲ ساعت آن را به مرکز درمانی برسانید.

اگر دندانمان شکست چه کنیم؟

در این شرایط لازم نیست که دندان را سر جای خود قرار دهید بلکه باید خونریزی محل را با قرار دادن گاز استریل کنترل کنید و دندان کنده‌ شده را با آب شستشو دهید.

همچنین نیازی وجود ندارد که دندان را حتما داخل یک محلول نگه دارید. با این حال می‌ توانید آن را در محلول سرم فیزیولوژی قرار دهید زیرا غلظت این محلول معادل با غلظت سرم خون انسان است.

اگر هم سرم فیزیولوژی در دسترس نبود می‌ توانید از شیر استفاده کنید. در گذشته تصور می‌ شد که با قرار دادن دندان داخل شیر می‌ توان آن را زنده نگه داشت اما این موضوع خیلی از اهمیت برخوردار نیست بلکه مراجعه به موقع و حفظ بستر عروقی مناسب در محل افتادن دندان است که نقش اصلی را در ایمپلنت کردن مجدد دندان ایفا می‌ کند.

اگر دندانمان شکست چه کنیم؟

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !