اگر فرزند نوجوان دارید، بخوانید

بهداشت و سلامت کودک , چاقی و لاغری ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

اگر فرزند نوجوان دارید، بخوانید

اگر فرزند تان دچار کمبود وزن است، برای افزایش وزن او بهتر است تعداد وعده‌ های غذایی را زیاد کنید و مقدار غذا را کاهش دهید تا تمایل به غذا خوردن در فرزند تان افزایش پیدا کند.
بهبود کیفیت غذا ها باید حتما مد نظر قرار بگیرد. منظور از کیفیت غذا این است که انواع گروه‌ های غذایی اصلی در برنامه غذایی گنجانده شود.

مثلا اگر یک روز فرزندتان شیر و لبنیات مصرف نکند اما مقدار زیادی از خوراکی‌ های دیگر استفاده کند باز هم کلسیم و ویتامین B2 که برای رشد بسیار مهم هستند را دریافت نخواهد کرد بنابر این همه گروه‌ های غذایی اصلی باید در رژیم غذایی افراد وجود داشته باشد.

اگر فرزند نوجوان دارید، بخوانید

این گروه‌ ها شامل شیر و لبنیات، نان و غلات، سبزی و صیفی و میوه، گروه گوشت و تخم‌ مرغ و مغز دانه‌ هاست. گروه سبزی و میوه بخش عمده‌ ای از املاح و ویتامین‌ های مورد نیاز را برای رشد کودکان و نوجوانان تامین می‌ کنند و گروه گوشت‌ ها که شامل انواع گوشت‌ ها، حبوبات و مغزدانه‌ ها هستند (به شرطی که شور و کهنه نباشند) برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن بسیار لازم‌اند.

نکته دیگر اینکه سعی کنید تراکم کالری را در غذای فرزند تان بیشتر کنید. برای این منظور می‌ توانید از روغن‌ های مایع گیاهی مانند روغن زیتون در غذا ها استفاده کنید. توجه داشته باشید مصرف روغن یا مواد غذایی با تراکم کالری بالا باید تا محدوده‌ ای ادامه پیدا کند که فرد به وزن طبیعی برسد و دچار چاقی و اضافه وزن نشود زیرا خود چاقی می‌ تواند باعث تشدید صرع شود.

اگر فرزند نوجوان دارید، بخوانید

حتما مراقب باشید همراه با همه وعده‌ های غذایی سبزی، صیفی و میوه کامل هم دریافت شود. حداقل یک نوبت گوشت در برنامه غذایی روزانه فرزند تان قرار بدهید.

غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو که دارای  امگا۳  فراوانی هستند را به‌ خصوص به دلیل ابتلای فرزندتان به بیماری صرع و مشکل عملکرد مغزی حتما در برنامه غذایی‌ تان در نظر بگیرید.

اگر فرزندتان مشکل (کمبود ویتامین D) دارد، بهتر است با نظر متخصص از مکمل ویتامین D استفاده کند و روزی (۱۵ تا ۲۰) دقیقه در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد. در صورتی که نسبت به لاکتوز شیر حساس است می‌ تواند از شیر های بدون لاکتوز یا کم‌ لاکتوز موجود در بازار که برخی از آنها حتی با ویتامین D و کلسیم هم غنی شده‌ اند، استفاده کند زیرا کودکان و نوجوانان برای رشدشان به کلسیم نیاز دارند.

اگر فرزند نوجوان دارید، بخوانید

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !