چگونه می‌توان عادت کتاب خواندن را در كودكان ايجاد و به تداوم آن كمك كرد؟ - پورتال رنگی

روانشناسی کودک ۳۰ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

چگونه می‌توان عادت کتاب خواندن را در كودكان ايجاد و به تداوم آن كمك كرد؟

بسياري از والدين در دوران كودكي براي بچه‌ هاي خود كتاب می‌ خوانند يا قصه تعريف می‌ كنند، اما به‌ تدريج كه بچه‌ها بزرگ‌ تر می‌ شوند و پس از اينكه خودشان قادر به خواندن می‌ شوند، اين روش دانش آموختن از يك ضرورت به سرگرمي تبديل و با گذشت زمان با ساير روش‌ هاي سرگرمي جايگزين می‌ شود.
چگونه می‌توان عادت کتاب خواندن را در كودكان ايجاد و به تداوم آن كمك كرد؟

عادات انسان از كودكي شكل می‌ گيرند و والدين نقش مهمي در شكل‌ گيري اين عادت‌ ها دارند، پس اگر می‌ خواهيم كودكانمان كتاب بخوانند بايد خودمان الگو هاي مناسبی در اين زمينه باشيم.

مطالعه خانوادگي یکی از روش‌ هايي است كه می‌ تواند كتاب خواندن را به يك عادت مفيد و حتي وسيله‌ اي براي ايجاد يك ارتباط موثر تبديل كند. این برنامه می‌ تواند شب‌ ها با خواندن كتابي كه مربوط به كودكان است، شروع شود؛ به این ترتیب که اعضای خانواده به نوبت بخشی از کتاب را برای کودک بخوانند.

اين کار براي كودكانی كه ترس از خواندن و مشکلاتی در روخوانی دارند نیز بسیار سودمند است زیرا باعث می‌ شود خواندن را به شيوه‌ اي حمايت‌ آميز تجربه و فايده داشتن سواد و خواندن كتاب را درک كنند.

خانواده‌ ها می‌ توانندكار را با خواندن كتاب‌ هايي كه براي خودشان نيز خاطره‌ انگيزه است، شروع كنند.

چگونه می‌توان عادت کتاب خواندن را در كودكان ايجاد و به تداوم آن كمك كرد؟

اين کار علاوه بر ايجاد ارتباط عاطفي بين والدين و كودكان، انتقال ارزش‌ هاي اخلاقي را نيز ممكن می‌ كند زیرا كودك با روش زندگي در گذشته‌اي نه‌ چندان دور آشنا می‌ شود و برخي از نصایحی که در سایر اوقات بيهوده هستند در قالب داستان و از زبان نويسنده كه فردي خارج از ارتباط والدين و كودكان است، بيان می‌ شود و بچه‌ ها خودشان مطلب خوانده شده را پردازش می‌ كنند. البته باید توجه داشت حين انجام چنين فعالیتي نبايد شروع به نصیحت و پند و اندرز دادن کنیم.

همچنین بخوانید:  آموزش روش ساده نه گفتن به کودک

یادمان باشد از طریق همین عادت کتابخوانی و تهیه کتاب‌ های مرتبط با مهارت زندگی می‌توان بسیاری از مشکلات تربیتی و طبیعی رشد کودک را به‌ موقع تشخیص داد، شناخت و درمان کرد.

چگونه می‌توان عادت کتاب خواندن را در كودكان ايجاد و به تداوم آن كمك كرد؟

از ديگر فعاليت‌ هايي كه می‌ تواند اهمیت کتابخوانی را به کودکان نشان دهد، تعیین سهمی است براي خريد كتاب در خريد هاي ماهانه یا عضویت والدین همراه با بچه‌ها در کتابخانه.

والدین می‌ توانند خودشان از تكنولوژي براي خواندن و آموختن استفاده کنند و سپس از کودکشان بخواهند 10 دقیقه از تبلت برای خواندن داستان شکل‌ گیری یک ضرب‌المثل استفاده کند و از او بخواهند روش زندگي كُند را به جاي فست(سريع) تجربه کند تا بتواند مفهوم واقعی شعر من يار مهربانم را درک کند.

اهدای كتاب به‌ عنوان هديه می‌ تواند جایگاه کتاب را بین خانواده‌ ها بالا ببرد. داشتن کتابخانه‌ ای در منزل و مراقبت از کتاب‌ ها و تشويق كتابخواني بین خانواده‌ ها با گذاشتن مسابقات كتابخواني بین آنها می‌ تواند این فعالیت جالب را پر هیجان کند.

چگونه می‌توان عادت کتاب خواندن را در كودكان ايجاد و به تداوم آن كمك كرد؟

votes
نظر شما در مورد این مطلب
برچسب ها
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x