این مواد را قبل از مصرف ضد عفونی کنید

خواص خوراکی ها ۱۱ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

برای پیشگیری از بیماری‌های روده‌ای مانند وبا توصیه می‌شود مردم سبزی‌های برگ‌دار و صیفی‌‌های بوته‌ای مانند خیار، گوجه‌ فرنگی، کاهو، توت‌فرنگی و کلم را که امکان آلودگی با آب در آنها بیشتر است، حتما ضدعفونی کنند زیرا اگر این محصولات آلوده باشند، ممکن است عامل بیماری‌هایی مانند اسهال خونی و ترشحی و حتی وبا باشند.

لازم است برای ضد عفونی کردن سبزی‌ ها ابتدا آنها را چند دفعه با آب بشویید و بعد حتما از محلول ضد عفونی استفاده کنید. محلول ضد عفونی میوه و سبزی حتما باید به میزانی که تعیین شده مصرف شود زیرا زیاد‌تر یا کمتر استفاده کردن نتیجه دلخواه را در ضد عفونی ایجاد نمی‌کند. بعد از آن سبزی یا میوه را با آب بشویید و بعد با خیال راحت مصرف کنید.

برخی از مردم عادت دارند سبزی را با نمک یا سرکه یا مایع ظرفشویی می‌شویند، در حالی که نمک تنها قادر است گل و لای سبزی را از بین ببرد ولی میکروب‌ ها را از بین نمی‌برد. در مورد سرکه نیز باید بدانید سرکه میکروب وبا و شیگلا را از بین نمی‌برد.

مایع ظرفشویی نیز با وجود اینکه باکتری‌ کش است ولی نمی‌تواند کل باکتری‌ های موجود در سبزی و میوه را از بین ببرد. از سوی دیگر، حساسیت‌ زاست بنابراین نیاز است چند بار سبزی را با آب بشویید تا مایع ظرفشویی از سطح سبزی پاک شود و کار بسیار زمانبری است.

وبا و سایر بیماری‌ های روده‌ای می‌تواند از میوه‌ هایی مانند توت‌ فرنگی و انگور هم منتقل شود. در چند سال اخیر در یکی از استان‌ ها موجی از بیماری وبا راه افتاده بود که بعد از بررسی مشخص شد مردم توت‌ فرنگی و انگور را به‌ دلیل اینکه طعم میوه با ضد عفونی کردن تغییر می‌کند، فقط با آب می‌شستند و همین کار باعث شیوع بیماری وبا شده بود، بنابراین حتما میوه‌ های بوته‌ای مانند توت‌ فرنگی و انگور را هم قبل از مصرف ضدعفونی کنید.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !