با بچه‌ های سخت چطور رفتار کنیم؟

روانشناسی , مهارت های زندگی ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

کودکان سخت معمولا در همان ساعات اولیه پس از تولد قابل‌ شناسایی هستند. کودکان سخت کودکانی هستند که با شرایط به سختی انطباق پیدا می‌ کنند.

مثلا برخی کودکان اگر درجه حرارت اتاق ۵ درجه بالا یا پایین‌ تر از حد معمول برود، گریه می‌ کنند اما کودکان سخت نسبت به درجه حرارت محیط بسیار حساس هستند و حتی اگر ۱ درجه دمای محیط بالا یا پایین برود، گریه می‌ کنند یا به محض اینکه کمی گرسنه شوند، شروع به گریه‌ های شدید می‌ کنند.

خلق این کودکان بسیار سخت است و خیلی مشکل با محیط پیرامونشان انطباق بر قرار می‌ کنند و نسبت به هر مساله‌ ای بسیار حساس‌ اند.

به همین دلیل والدین این کودکان هم باید انعطاف‌ پذیری بیشتری داشته باشند تا بتوانند با کودکشان کنار بیایند. در غیر این صورت هر ۲ طرف دچار مشکل خواهند شد.

به کودکان سخت باید فضای بیشتری داد. تعریف و تمجید از کودک به نوعی فضای کودک را تنگ می‌ کند زیرا نوعی تمرکز روی او می‌ شود که برایش قابل‌ تحمل نیست.

این کودکان را باید مانند ماهی، در دست گرفت. اگر ماهی را خیلی سفت در دستانتان نگه دارید، لیز می‌ خورد و فرار می‌ کند بنابر این قوانین و چار چوب‌ های کمی برایشان در نظر بگیرید.

برای کنترل کودکان سخت باید خیلی محتاط بود. با توجه به روحیاتی که کودکان سخت دارند، فقط در مورد برخی اصول که نمی‌ توان از آنها تخطی کرد، جدیت به خرج بدهید و در مورد سایر موارد انعطاف‌ پذیری بیشتری داشته باشید.

به این ترتیب تنش و تماس‌ های مساله‌ ساز کودکان سخت کمتر می‌ شود. مثلا هیچ ضرورتی ندارد بی‌ دلیل به تعریف و تمجید کودک بپردازید و او را ناراحت کنید ولی اگر کودک سختی به تعریف و تمجید نیاز داشته باشد می‌ توانید از خودش سوال کنید که چه تعریفی را می‌ پسندد و می‌ خواهد.

معمولا کودکان سخت تعریف و تمجید های اجتماعی و در حضور دیگران را دوست ندارند و نمی‌ خواهند در جمع مورد تشویق قرار بگیرند و بیشتر دلشان می‌ خواهد موقعیت‌ بیشتری برای انجام فعالیت‌ هایشان به آنها داده شود.

بهتر است کودکتان تحت نظر روان‌ پزشک کودک باشد تا در صورت نیاز تحت درمان و دارو درمانی دوباره قرار بگیرد.

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !