برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان

زندگی سالم 08 آبان 1394 بدون دیدگاه

برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان

دانش آموزان از جمله اقشار جامعه هستند که در سن رشد هستند و نیاز به برنامه ریزی خاصی دارد تا بتوان نیازهای غذایی بدن آنها را با یک تغذیه سالم تأمین کرد. این برنامه ریزی اگر با نظر متخصصان تغذیه همراه باشد یقینا تبعات خاص خود را دارد و می توان بهترین نتیجه را گرفت. در این مطلب ما به این مهم پرداخته ایم و امیدواریم مطلبی کاربردی باشد بویژه برای شما عزیزانی که در منزل دانش آموز دارید.
برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان

یک میان وعده مناسب دانش آموزان

يك برنامه غذایی خوب با اولين وعده غذايي در روز آغاز مي شود

برنامه غذایی دانش آموزان در زمان مدرسه و بیرون از مدرسه با هم فرق چندانی ندارد اما مسئله این است که در این دوره کودکان و دانش آموزان بیشتر گرایش به مصرف غذاهای فست فودی دارند.اما یک دانشجو و یک دانش آموز برای بازدهی بیشتر از نظر جسمی و از نظر ذهنی می بایست از حداکثر مواد مغذی برخوردار شوند تا بتوانند در برنامه ریزی هایشان موفق شوند.

صبحانه مهم ترین وعده غذایی دانش آموزان

در اولين مرحله سعي كنيد برنامه صبحانه را طوري بچینید كه زمان كافي براي خوردن اين وعده غذايي مهم داشته باشيد. يك دانش آموز در شروع روز به ۶۳۸ كالري نياز دارد كه اين مقدار كالري، مي تواند از طريق نان، پنير بدون چربي، گردو، غلات و شير برای او تأمين شود. باید گفت که صبحانه در حدود ۲۵ درصد از انرژي روزانه بدن را تأمين مي كند.

معرفی یک میان وعده مناسب برای دانش آموزان

تغذیه سالم
مصرف سبزیجات، صیفی جات و میوه ها به عنوان میان وعده برای دانش آموزان بسیار مفید است

میان وعده های مدرسه

  • باید بچه ها را به خوردن آب تشویق کرد. از نوشیدنی های شیرین مثل ساندیس و آبمیوه های مصنوعی برای یک رژیم غذایی سالم اصلا استفاده نشود.
  • مصرف سه وعده در روز لبنیات برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن ضروری است. پس تا می توانید از لبنیات استفاده کنید.
  • همانطور که احتمالا شنیده اید فسفر در برنامه ریزی غذایی هر کسی نقش بسیار مهمی دارد و این امر در تغذیه سالم کودکان و نوجوانان نقش مهمی دارد. از اين رو براي عملكرد مغز كودك به خصوص در هنگام درس خواندن مي توانيد از خشكبار، مغز بادام، پنير، شير و زرده تخم مرغ استفاده كنيد.
  • مصرف سبزیجات، صیفی جات و میوه ها به عنوان میان وعده یا همراه وعده های اصلی بطور فراوان مورد تأکید است. این گروه از مواد غذایی با بهره مندی از ترکیبات آنتی اکسیدانی مانع بروز آسیب در سطح سلولی خواهند شد.
  • عنصر مهم در تأمين انرژي مورد نياز براي انجام فعاليت هاي ذهني و فيزيكي گلوكز است. اين عنصر در عسل، نان و غلات به طور فراوان يافت مي شود.
  • پتاسيم معمولاً در همه مواد غذايی به خصوص موز، مركبات و حبوبات يافت مي شود. پس استفاده از پتاسیم فراموش نشود!

در پایان باید گفت از خوردن هله هوله خوداری کنید.
تغذیه سالم را فراموش نکنید تا سالم و تندرست باشید.

پورتال رنگی _ برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان
منبع: بیتوته

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of