برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان

زندگی سالم ۰۸ آبان ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان

دانش آموزان از جمله اقشار جامعه هستند که در سن رشد هستند و نیاز به برنامه ریزی خاصی دارد تا بتوان نیازهای غذایی بدن آنها را با یک تغذیه سالم تأمین کرد. این برنامه ریزی اگر با نظر متخصصان تغذیه همراه باشد یقینا تبعات خاص خود را دارد و می توان بهترین نتیجه را گرفت. در این مطلب ما به این مهم پرداخته ایم و امیدواریم مطلبی کاربردی باشد بویژه برای شما عزیزانی که در منزل دانش آموز دارید.
برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان

یک میان وعده مناسب دانش آموزان

یک برنامه غذایی خوب با اولین وعده غذایی در روز آغاز می شود

برنامه غذایی دانش آموزان در زمان مدرسه و بیرون از مدرسه با هم فرق چندانی ندارد اما مسئله این است که در این دوره کودکان و دانش آموزان بیشتر گرایش به مصرف غذاهای فست فودی دارند.اما یک دانشجو و یک دانش آموز برای بازدهی بیشتر از نظر جسمی و از نظر ذهنی می بایست از حداکثر مواد مغذی برخوردار شوند تا بتوانند در برنامه ریزی هایشان موفق شوند.

صبحانه مهم ترین وعده غذایی دانش آموزان

در اولین مرحله سعی کنید برنامه صبحانه را طوری بچینید که زمان کافی برای خوردن این وعده غذایی مهم داشته باشید. یک دانش آموز در شروع روز به ۶۳۸ کالری نیاز دارد که این مقدار کالری، می تواند از طریق نان، پنیر بدون چربی، گردو، غلات و شیر برای او تأمین شود. باید گفت که صبحانه در حدود ۲۵ درصد از انرژی روزانه بدن را تأمین می کند.

معرفی یک میان وعده مناسب برای دانش آموزان

تغذیه سالم
مصرف سبزیجات، صیفی جات و میوه ها به عنوان میان وعده برای دانش آموزان بسیار مفید است

میان وعده های مدرسه

  • باید بچه ها را به خوردن آب تشویق کرد. از نوشیدنی های شیرین مثل ساندیس و آبمیوه های مصنوعی برای یک رژیم غذایی سالم اصلا استفاده نشود.
  • مصرف سه وعده در روز لبنیات برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن ضروری است. پس تا می توانید از لبنیات استفاده کنید.
  • همانطور که احتمالا شنیده اید فسفر در برنامه ریزی غذایی هر کسی نقش بسیار مهمی دارد و این امر در تغذیه سالم کودکان و نوجوانان نقش مهمی دارد. از این رو برای عملکرد مغز کودک به خصوص در هنگام درس خواندن می توانید از خشکبار، مغز بادام، پنیر، شیر و زرده تخم مرغ استفاده کنید.
  • مصرف سبزیجات، صیفی جات و میوه ها به عنوان میان وعده یا همراه وعده های اصلی بطور فراوان مورد تأکید است. این گروه از مواد غذایی با بهره مندی از ترکیبات آنتی اکسیدانی مانع بروز آسیب در سطح سلولی خواهند شد.
  • عنصر مهم در تأمین انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های ذهنی و فیزیکی گلوکز است. این عنصر در عسل، نان و غلات به طور فراوان یافت می شود.
  • پتاسیم معمولاً در همه مواد غذایی به خصوص موز، مرکبات و حبوبات یافت می شود. پس استفاده از پتاسیم فراموش نشود!

در پایان باید گفت از خوردن هله هوله خوداری کنید.
تغذیه سالم را فراموش نکنید تا سالم و تندرست باشید.

پورتال رنگی _ برنامه ریزی برای تغذیه سالم مخصوص دانش آموزان
منبع: بیتوته


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of