کتامین به افرادی که دچار افسردگی شده اند، کمک می کند

اجتماعی , پزشکی و سلامت5 , خبری , علمی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

افراد افسرده ای که دچار افکار خودکشی می‌شوند، با تزریق دوز کم کتامین بهبود می یابند!

 

در سال ۲۰۱۴، ۴۲۷۷۳ نفر در آمریکا دست به خودکشی زدند. در سال گذشته ۴۹۰ هزار مورد از مراجعاتی که به بیمارستان ها شده است به خودکشی یا صدمه به خود مرتبط بوده است.

بخاطر عدم وجود درمان موفق، پزشکان در مداوای این افراد مأیوس شده اند. اما تحقیق جدیدی از دانشگاه ماساچوست امیدوار کننده است. تزریق وریدی کتامین در چند مرحله توانسته است بیمارانی را که به مدت ۳ ماه یا بیشتر افکار خودکشی داشته‌اند را درمان کند.

کتامین در سال ۱۹۶۲ تولید شد و بعنوان آرام‌بخش استفاده می‌شود ، همچنین در دامپزشکی نیر کاربرد دارد. پزشکان ودامپزشکان بخاطر اینکه کتامین اثر آرامبخشی شدیدی ندارد (برخلاف دیگر بیهوش کننده ها) از آن در موارد مختلفی مثل رادیوتراپی و درمان سگ و گربه ها استفاده می کنند.

آمار نحوه خودکشی و درمان افسردگی و جلوگیری از خودکشی با کتامین

اما متأسفانه از این ماده بعنوان مخدر نیز استفاده می‌شود. کتامین به صورت‌های مختلفی از جمله تزریقی و مایع قابل استفاده است. در طی چندین دهه کاربردهای متضاد آن، به دلیل سابقه سوء‌استفاده کلاب ها و مجرمین از این ماده، از سال ۱۹۹۹ تحت کنترل قانونی درآمده است. اما اکنون کاربرد دیگری بعنوان درمان افکار خودکشی برای آن پیدا شده است.

داروهایی مثل لیتیوم و کلوزاپین و روشهای شوک درمانی و شناخت درمانی از جمله روشهای درمان افکار خودکشی هستند اما نیاز به چندین هفته زمان دارند و همچنین ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. در تلاش برای یافتن یک درمان سریع الاثر برای این افکار مزاحم، کتامین درنظر گرفته شد.

اگرچه دانشمندان دانشگاه یل در سال گذشته در تحقیقی اعلام کردند که اثرات مفید این ماده روی درمان این افکار مخرب بسیار ابتدایی است و باید آزمایش های بیشتری برای اثبات تأثیر آن انجام پذیرد.

بدین منظور تحقیق جدید برروی ۱۴ بیمارافسرده مقاوم به درمان صورت گرفت. در این تحقیق، هدف تزریق چندمرحله ای دوز کم از کتامین بود تا ببینند آیا این ماده می‌تواند افکار خودکشی را در بیماران افسرده تغییر دهد. همچنین دوز مناسب نیز باید تعیین می شد.

در طی ۲۱ روز ، به بیماران، هفته‌ای ۲ بار تزریق کتامین صورت می‌گرفت و دوز بعد از ۳ جلسه زیاد میشد. مراقبت های روانشناختی در دوران این درمان و تا ۳ ماه بعد ازآن به بیماران ارائه می‌شد تا افکار خودکشی آن‌ها ارزیابی گردد. از ۱۴ نفر ، ۱۲ نفر این دوره را کامل طی کردند و یکنفر هم بخاطر عوارض دارویی از تحقیق خارج شد.

نتایج نشان داد که افکار خودکشی این افراد متوقف شده بود و ۷ نفر از آن‌ها کاملاً درمان شدند. ۲ نفر از آن‌ها نیز از حالت افسردگی هم خارج شدند. محققین می‌گویند این ماده تا ۱۵ ساعت بعد کاملاً از بدن خارج می شود. اما اثرات آن پایدار هستند. مشخص نیست که آیا کتامین یا متابولیت آن یا ترکیبشان موجب این تأثیر شده اند و بایستی در این زمینه تحقیق بیشتری انجام شود.

این دانشمندان به منظور یافتن جواب این سؤال و همچنین اینکه آیا کتامین عوارض جانبی سایر داروها را تشدید می‌کند تحقیقات بیشتری انجام می دهند. آن‌ها می‌گویند این تحقیقات بخاطر در دسترس نبودن گروه بیمارانی که دارونما مصرف کنند کامل نیست اما بهرحال  هم‌اکنون در حال انجام است و به نتایج آن امیدوار هستند.

اگر نتایج مثبت باشد، یک درمان سریع و بی خطر برای افراد افسرده ای که در خطر از دست دادن جان خود هستند تجویز می گردد. شاید این یافته ها بتوانند سابقه بد کتامین در اذهان عمومی را از بین ببرند!

منابع نوشتاری:

Ionescu DF, Swee MB, Pavone KJ, et al.  Rapid and Sustained Reductions in Current Suicidal Ideation Following Repeated Doses of Intravenous Ketamine: Secondary Analysis of an Open-Label Study. Journal of Clinical Psychiatry. 2016.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !