بهترین برخورد با بچه‌ های مضطرب - پورتال رنگی

روانشناسی کودک 26 مرداد 1395 بدون دیدگاه

خیلی از مواقع برخورد والدین به‌ ویژه مادران در تشدید یا ایجاد اضطراب موثر است.

خیلی راحت و ساده در قالب داستان می‌ توان در مورد موضوعی، مثلا اینکه نباید در پارک با غریبه‌ ها صحبت کند، برای کودک توضیح داد.

بهترین برخورد با بچه‌ های مضطرب

طرز صحبت والدین و حالت چهره آنها به کم یا زیاد شدن اضطراب کودکان کمک می‌ کند. مادر یا پدر می‌ توانند در مورد مسائل امنیتی مانند اینکه در پارک نباید از غریبه‌ ها غذا گرفت یا با آنها صحبت کرد یا از پدر و مادر دور نشد، اطلاعات را در قالب داستان و طبیعی منتقل کنند.

اگر مادر خودش مضطرب باشد یا جدی در این زمینه با کودک صحبت یا عواقب را به شدت گوشزد کند یا در مورد دزدی به کودک بگوید، اضطراب در کودک بالا می‌ رود و حتی ممکن است در پارک دستش را از مادر جدا نکند و بازی نکند.

دادن اطلاعات و رفتار والدین در تشدید یا ایجاد اضطراب در بچه‌ ها اهمیت دارد، بنابر این اگر بچه‌ ای سطح اضطرابش بالاست و مرتب در مورد مرگ والدین می‌ پرسد، والدین باید به او جواب‌ های مثبت بدهند و بگویند قرار نیست من مریض شوم یا بمیرم. این حرف‌ ها اضطراب کودک را کم می‌ کند.

بهترین برخورد با بچه‌ های مضطرب

بچه‌ها با کمک بازی‌ درمانی می‌ توانند اضطرابشان را تخلیه کنند.

اگر بچه‌ ای خواب بد می‌ بیند یا از موضوعی می‌ ترسد، می‌ توان از او خواست راجع به آن موضوع نقاشی کند و در مورد آن توضیح دهد. کیفیت نقاشی اصلا اهمیت ندارد و داستانی که کودک در مورد آن بیان می‌ کند، مهم است. والدین از کودک بخواهند نقاشی را پاره کند و دور بریزد. این کار، این پیام را به کودک می‌ رساند که اگر در مورد ترس‌ هایت صحبت کنی یا در مورد آنها نقاشی بکشی، به راحتی می‌ توانی آنها را از خودت دور کنی و دیگر به آنها فکر نکنی.

بهترین برخورد با بچه‌ های مضطرب

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of