بیماریهای مقاربتی و روشهای پیشگیری - پورتال رنگی

سیستم ادراری و تناسلی ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

بیماریهای مقاربتی و روشهای پیشگیری

در دنیای امروزه به نسبت گذشته میزان ابتلا به بیماریهای مقاربتی افزایش یافته و شاید از دلایل آن بتوان به بالا رفتن اطلاعات نادرست در مورد رفتارهای جنسی در بین جوانان و حتی نوجوانان اشاره کرد. در این مطلب به معرفی لیستی از این بیماری ها و روشهای پیشگیری از آنها اشاره کرده ایم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گیرد.

لیست انواع بیماریهای مقاربتی + روشهای درمان

لیستی از شایع ترین بیماری های مقاربتی را به طور خلاصه فراهم آورده ایم. شما را آگاه می کنیم که این قبیل بیماریها چگونه منتقل می شوند، علائم آنها چیست و روش های درمانی هر یک به چه صورت انجام می پذیرد.

بیماریهای مقاربتی و روشهای پیشگیری  (۲)

الف)) بیماری های آمیزشی درمان پذیر

۱-سوزاک

روش انتقال: از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری
علائم:
برای مردان: ترشحات زردرنگ و غلیظ آلت تناسلی، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار
برای خانم ها: افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خونریزی های نا مرتب قاعدگی
درمان: آنتی بیوتیک ها

۲-سفیلیس

روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و یا از طریق لمس کردن قسمت های عفونی
علائم: پس از گذشت مدت زمان ۲ تا ۴ هفته پس از ابتلا به بیماری زخم های شدید گرد و بی دردی در محل عفونی شده پدید می آیند
درمان: پنیسیلین

۳-کلامدیا

روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی
علائم:
در مردان: احساس درد به هنگام خروج ادرار، ترشحات آلتی و بروز گلو درد در صورت وجود ارتباط دهانی
در زنان: نیز دفع ادرار همراه با درد شدید، ترشحات مهبلی و گلو درد در صورت ارتباط دهانی
درمان: آنتی بیوتیک ها

ب ))بیماری های آمیزشی غیرقابل درمان..

۱-ویروس تبخال انسانی (HSV) نوع اول

روش انتقال: لمس کردن، بوسیدن و یا برقراری تماس جنسی با نقاط حامل ویروس مثل جوش ها و خراش ها. ارتباط دهانی
علائم: زخم های سرد و جوش های خیلی گرم که بر روی لب ها ، داخل حفره دهان، گلو و در موارد نادر بر روی آلت تناسلی ظاهر می شود.
درمان: دارو هایی برای درمان موضعی تجویز می شوند مثل آسایکلویر و یا والاکسیکلویر. به خاطر داشته باشید که این روش های درمانی تنها رشد بیماری را متوقف و یا کند می کنند ولی بیماری به طور کامل درمان نمی شود و از بین نمی رود.

همچنین بخوانید:  فواید مصرف فلفل دلمه ای قرمز برای کلیه درد

۲-ویروس تبخال دستگاه تناسلی(HSV) نوع دوم

روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی و یا مقعدی. این بیماری
ممکن است در ارتباط دهانی منتقل شود
علائم: ایجاد برآمدگی های قرمز رنگ و دردناک در اطراف آلت
تناسلی، پایین باسن و رانها. البته ممکن است این برآمدگی ها در خانم ها درون مهبل و رحم نیز پدید آیند. دفع ادرار همراه با درد شدید، تب، درد و ورم سینه ها و سایر غدد از دیگر نشانه های این بیماری می باشند.
درمان: داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج از قبیل آسایکلویر، فامسیا کلویر و والاکسی سایکلویر. به خاطر داشته باشید که مصرف این داروها تنها رشد این بیماری را متوقف می کنند و به منزله نوعی درمان قطعی جوش های آلت تناسلی به شمار نمی روند.

۳- ویروس هپاتیت: E,D,C,B,A روش انتقال: ارتباط جنسی به ویژه ارتباط مقعدی (و یا تماس با مدفوع آلوده) که بیشتر مربوط به نوع A است، تزریق خون آلوده ( به ویژه در نوع C,B ).

علائم: نشانه های این بیماری تقریبا شبیه به آنفلونزاست و در موارد شدیدتر با تب، دردهای شکمی، استفراغ، یرقان (زردی پوست و چشم ها) همراه است
درمان: استراحت مطلق، مصرف مایعات و گاهی اوقات نیز مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز باکتری های نهفته. برای هپاتیت B نوعی واکسن درست شده است اما باید توجه داشت که واکسنها تنها از ابتلا به بیماری جلوگیری می کنند و نوعی روش درمانی به حساب نمی آیند.

۴-زگیل آلت تناسلی (برآمدگی ویروسی در انسان یا HPV)

روش انتقال: از طریق ارتباط جنسی و یا تماس با حوله و لباس های آلوده.
علائم:
برای مردان: ظاهر شدن زگیل های بدون درد (معمولا شبیه به گل کلم) بر روی قضیب، پوست ختنه گاه، بیضه ها و مجرای پیشاب داخلی.
در خانم ها: این زگیل ها بر روی فرج و لب های آن، دیواره مهبل و داخل رحم ظاهر می شوند. همچنین این امکان وجود دارد که زگیل ها در اطراف مقعد و یا حتی در روده نیز هم در مردان و هم زنان پدید آیند
درمان: زگیل ها را می توان از طریق انجماد، سوزاندن و جراحی لیزیک بر داشت. اما هیچ تضمینی برای عدم رشد مجدد آنها وجود ندارد

همچنین بخوانید:  لیست داروهای خطرناک برای بیماریهای کلیوی

۵-ایدز (سندرم اکتسابی فقدان ایمنی بدن) و HIV (ویروس انسانی کمبود مصونیت بدن)

روش انتقال: ارتباط جنسی، تزریق خون آلوده، و همچنین انتقال بیماری از مادر آلوده به جنین در طول زمان بارداری، وضع حمل و یا شیر دادن به نوزاد.
علائم: HIV نشانه هایی شبیه به آنفلونزای خفیف را دارد و ممکن است پیش از اینکه ایدز آشکار شود برای سال های متمادی نهفته باقی بماند. نشانه های ایدز نیز شامل تب، کاهش وزن، خستگی بیش از اندازه، اسهال و عفونت هایی که در برخی موارد نادر منجر به بروز سرطان می شوند ( مثل تومور سرطانی کاپوسیز) و ذات الریه می باشد.
درمان: مخلوطی از داروهای ضد ویروس و آنهایی که رشد سلول های بیماری را متوقف می کنند و سایر داروها.

آموزش روشهای پیشگیری از بیماریهای مقاربتی

بیماری‌های جنسی و مقاربتی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در خانم‌ها و آقایان است که هنگام تماس جنسی منتقل می‌شود. زمانی می‌توان خطر این بیماری‌ها را می‌توان درک کنید که بدانید آنها ممکن است حتی در هنگام بارداری و زایمان به کودک منتقل شود.

به گزارش پورتال رنگی، اما با کار‌هایی بسیار ساده می‌توان از انتقال این بیماری‌ها و حتی بروز آن جلوگیری کرد. چون تعدادی از این بیماری‌ها در صورت بروز قابل درمان نیستند و تنها می‌توان آنها را کنترل و از انتقال آنها به دیگران پیشگیری کرد.
بیماری‌های مقاربتی به وسیله باکتری، ویروس یا انگل در انسان به وجود می‌آیند و زنان نسبت به مردان بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. معمولا عفونت اولیه در زنان بدون علامت است و ممکن است عوارضی مانند التهاب لگن، سرطان دهانه سرویکس و ناباروری داشته باشد و حتی در صورت حاد شدن منجر به مرگ بیمار شود.
HIV، سوزاک، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی،‌سیفلیس، گرانولوم کشاله ران، تریکوموناز، لنفوگرانولوم و نروم، شانکروئید، هپاتیت B و C و عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت کلامیدیا و مایکوپلاسما از جمله بیماری‌های تناسلی هستند. از میان این بیماری‌ها، HIV، تبخال تناسلی و زگیل تناسلی قابل درمان نیستند و بیماران مبتلا به این ویروس‌ها باید بسیار مراقب باشند تا بیماری‌شان را به دیگران منتقل نکنند.

همچنین بخوانید:  رابطه لپ تاپ و موبایل با قدرت باروری مردان

بیماریهای مقاربتی و روشهای پیشگیری  (۱)

ترشحات غیر‌عادی از مجرای واژن زنان یا آلت تناسلی مردان، هر زخم یا عارضه‌ای که به‌طور ناگهانی و خود به خود ایجاد شود، تورم بیضه،‌تورم یا برآمدگی غیرعادی در یک‌ یا دوطرف ران‌‌های پا، درد در ناحیه پایینی شکم از جمله علائم هشدار دهنده هستند که معمولا توسط پزشک و از طریق آزمایش ترشحات، خون و ادرار قابل تشخیص است.

روش‌های پیشگیری
۱- قبل از برقراری روابط جنسی، ضروری است که بهداشت را کاملا رعایت کنید.
۲- قبل از رابطه جنسی از سلامت جنسی یکدیگر مطمئن شوید.
۳- از برقراری ارتباط جنسی از نوع دهانی کاملا اجتناب کنید.
۴- استفاده از کاندوم تا انتهای رابطه جنسی یکی از مطمئن‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری است.
۵- اگر علائمی از بیماری‌های مقاربتی در همسرتان دیده‌اید و به این بیماری‌ها مشکوک هستید، تا تشخیص قطعی سلامتی او، از ارتباط جنسی بپرهیزید.
۶- از تماس‌های جنسی غیر‌معمول و غیر‌اخلاقی دوری کنید.

پورتال رنگی _ بیماریهای مقاربتی و روشهای پیشگیری

منبع: سلامت نیوز – پارسی طب

vote
نظر شما در مورد این مطلب
برچسب ها
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x