بیماری روانی در افراد باهوش را بشناسید

روانشناسی ۲۲ آذر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

بیماری روانی در افراد باهوش را بشناسید

با هوش بودن یکی از مهمترین خصوصیاتی است که هر فردی آرزو دارد که دارای این خصوصیت باشد تا به موفقیت های زیادی دست یابد. اما باید بدانید که افراد باهوش بنا به تحقیقات اخیر به نسبت سایرین ممکن است که دچار بیماری های روانی و جسمانی شوند.


بیشتر بخوانید:

تفاوت بین سلامت روانی و بیماری روانی

برای سلامت روان و شاد بودن چه کنیم؟

بیماری روانی در افراد باهوش را بشناسید

چرا سفر کردن برای سلامت روان خوب است؟


بیماری روانی در افراد باهوش

وقتی با یک فرد خیلی باهوش وقت می گذرانید، بدیهی است که او باهوش است. نیازی نیست که به شما بگوید باهوش است، شواهد دستاوردهای را به شما نشان دهد، یا مغرور و متکبر باشد. شما خودتان متوجه می شوید. استعداد و خرد او در طول گفت وگوهای معمولی خود را نشان می دهد.

گروهی از محققان دانشگاه میشیگان برای اولین بار با مطالعه بر روی اعضای انجمن بین المللی تیزهوشان(منسا) دریافتند که حتی اعضای این جامعه به رغم داشتن مهارت های ذهنی و اجتماعی خاص از نظر جسمی و روانی با مشکلاتی همراه هستند.

بیماری روانی در افراد باهوش را بشناسید

منسا یک انجمن بین المللی تیزهوشان با گروه های متعدد ملی و منطقه ای در سراسر جهان است که از افراد دارای بهره هوشی بالا دعوت کرده و با برنامه های سازماندهی شده، سعی در استفاده هرچه بهتر از هوش این اعضا را دارد.

شرط عضویت در انجمن جهانی تیزهوشان، کسب امتیاز لازم در یکی از آزمون های تعیین ضریب هوشی یا سایر آزمون های معتبر و استاندارد مورد تایید انجمن است. نحوه رده بندی نتایج حاصل از آزمون به این صورت است که نتیجه آزمون بر حسب فراوانی مدلسازی شده و با نمودار استاندارد مطابقت داده می شود و جایگاه هر یک از شرکت کنندگان در آزمون نسبت به سایر افراد مشخص می شود و کسانی که بالاترین امتیاز را در گروه شرکت کننده خود کسب کنند، امکان عضویت در منسا را به دست می آورند.

محققان از بیشتر اعضای انجمن جهانی تیزهوشان خواستند تا در یک نظرسنجی شرکت کنند. در این نظرسنجی بیماری های مربوط به ذهن و روان و بیماری های جسمانی همچون آلرژی، آسم و حتی اوتیسم مورد بررسی قرار گرفت.

سوالات این نظرسنجی به گونه ای مطرح شده بود که از شرکت کنندگان تقاضا کرد که در صورت مبتلا شدن به هر یک از این بیماری ها صادقانه آن را بیان کنند.

محققان پس از بررسی نتایج دریافتند که بیشترین تفاوت بین اعضای انجمن جهانی تیزهوشان و افراد معمولی مربوط به نرخ ابتلا به بیماری های روحی و روانی است.

در این نظرسنجی به وضوح مشخص شد که بیش از یک چهارم(۲۶٫۷ درصد) اعضای جامعه جهانی تیزهوشان تحت درمان بیماری های روانی قرار گرفته اند و این در حالی است که آمار به دست آمده از بررسی جمعیت استاندارد تنها معادل ۱۰ درصد است.

محققان بر این باورند که یکی از دلایل احتمالی برای توضیح این تفاوت، شرایط زندگی خاص و متمایز افراد باهوش جامعه است. به عنوان مثال یک فرد باهوش با توجه به برنامه تحصیلی و کاری فشرده کمتر به مسائل مربوط به ورزش، سلامت و تغذیه توجه می کند، بنابراین همین تمایز عامل احتمالی نرخ بیشتر بیماری های روحی و روانی در افراد باهوش جامعه است.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of