تاثیر فست فود بر خواب آلودگی و شاخص توده بدن (BMI) - پورتال رنگی

چاقی و لاغری , خواص خوراکی ها 14 دی 1395 بدون دیدگاه

اختلال در چرخه خواب و خواب آلودگی با رژیم غذایی چرب

در واقع خوردن زیاد غذاهای فست فودی، احتمالا باعث خواب آلودگی در روز و دیگر مشکلات خواب می شود.

تاثیر فست فود بر روی خواب آلودگی
خواب آلودگی روزانه بسیار خطرناک است و باعث مشکلات مختلفی از جمله تصادفات و مشکلات شناختی می شو و هم اکنون 20 درصد آمریکاییان از آن رنج می برند.
در جستجوی علت خواب آلودگی زیاد روزانه مردم، دانشمندان دانشگاهی در استرالیا تحقیقاتی انجام دادند که در مجله Nutrients چاپ شد و نشان می دهد که خوردن غذاهای چرب ریسک خواب آلودگی روزانه را افزایش می دهد.

دکتر “کاو” مدیر این تحقیقات می گوید: ” خواب آلودگی در روز یعنی فرد انرژی کمتری دارد و این خود باعث علاقه بیشتر به خوردن غذاهای چرب می شود. درواقع خوردن غذای چرب و مشکلات خواب یک چرخه معیوب هستند.”
در این مطالعه محققان روی 1815 مرد استرالیایی بین 30 تا 45 سال تحقیق کردند. در طول یکسال رژیم غذایی و خواب آنها مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد افرادی که چربی بیشتری می خوردند 78 درصد بیشتر دچار مشکلات در خواب از جمله آپنه و خواب آلودگی در طول روز شدند. مواد چرب سالم از جمله آووکادو و ماهی سالمون از مواد چرب ناسالم در این تحقیق جدا نبودند.
دکتر “کاو” افزود:  ” برای کارمندان مشکل خواب تاثیر زیادی بر هشیاری و دقت آنها دارد بنابراین مردم باید توجه بیشتری به خوردن غذاهای چرب کنند. خواب مناسب قبل از یک روز کاری بسیار مهم است. ”
براساس موسسه مطالعات خواب در آمریکا، افرادی که BMI (شاخص توده بدن) بیشتری دارند از مشکلات خواب بیشتری رنج می برند. وقتی آپنه رخ می دهد بافت پشت گلوی فرد دچار اختلال می شود و هر از چند گاهی جلوی تنفس فرد را مسدود می کند و باعث می شود اکسیژن مناسبی به مغز نرسد. فرد گاهی تا 100 بار در شب بطور ناهشیار بیدار می شود. این افراد حدودا  دچار 1/3 کاهش قدرت تمرکز می شوند.
دکتر “کاو” می گوید: ” همه از تاثیر رژیم غذایی بر سلامتی آگاه هستیم. باید بدانیم که مصرف زیاد غذای چرب خواب ما را بهم می ریزد و مشکلات بعدی بوجود می آورد. پس بهتر است غذای سالم بخوریم. البته از حرف تا عمل خیلی راه است ! ”

 

برای محاسبه شاخص توده بدن می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید:

محاسبه BMI

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of