تاثیر فصل گرما بر بیماری‌ های اعصاب و روان

اعصاب و روان 01 شهریور 1395 بدون دیدگاه

در میان بیماران اعصاب و روان، فقط علایم بیماری مبتلایان به اختلال دو قطبی در فصول بهار و تابستان عود می‌ کند.

تاثیر فصل گرما بر بیماری‌ های اعصاب و روان

البته این مساله ناشی از یک ریتم بدنی است و ارتباطی به گرم شدن هوا ندارد ولی در مورد فصل گرما آنچه در حوزه اعصاب و روان مطرح می‌ شود، افزایش استرس است چون گرما می‌ تواند نوعی استرس بیرونی تلقی شود.

تاثیر فصل گرما بر بیماری‌ های اعصاب و روان

استرس‌ های درونی به شخصیت افراد و بیماری‌ های زمینه‌ای آنها بر می‌گردد ولی استرس‌ های بیرونی یا محیطی مانند گرما، تشنگی، گرسنگی، سر و صدا و ترافیک نیز بر سلامت اعصاب و روان تاثیر دارند.

هوای گرم باعث تعریق و کم‌ آبی بدن می‌ شود و این وضعیت، مکانیسم‌ های درونی بدن را مختل و دستگاه عصبی بیمار را تحریک می‌ کند و باعث می‌ شود فرد زود رنج‌ تر و حساس‌ تر ‌شود.

بعضی‌ ها آنقدر آستانه تحمل‌ پذیری‌ شان در گرما کاهش می‌ یابد که آماده ابراز هر گونه خشونت و پرخاشگری می‌ شوند. البته معمولا زمینه‌ های پرخاشگری در این بیماران دیده می‌ شود ولی به‌ طور کلی، به همه توصیه می‌ شود در این شرایط سعی کنند مدیریت خشم را تمرین و اجرا کنند.

گرما تنش‌ های رانندگی را نیز بیشتر می‌ کند. پرهیز از بوق زدن‌ های بی‌ مورد یکی از توصیه‌ های مهم برای جلوگیری از بروز تنش‌ های هیجانی در این زمینه است. ضمنا باید میزان مصرف مایعات را نیز در این آب و هوا بیشتر کرد و با آب خنک دمای درونی بدن را کاهش داد تا اعصاب آرام‌ تر شود.

تاثیر فصل گرما بر بیماری‌ های اعصاب و روان

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of