. تاثیر ورزش بر افزایش طول عمر انسان و تاثیر BMI بر روی میزان عمر - پورتال رنگی

تاثیر ورزش بر افزایش طول عمر انسان و تاثیر BMI بر روی میزان عمر

چند کیلوگرم بیشتر می تواند به معنای از دست رفتن چند سال از عمرتان باشد.

افراد با اندام متناسب احتمالا بیش از افراد چاق عمر می کنند!

تاثیر ورزش بر افزایش طول عمر انسان و تاثیر BMI بر روی میزان عمر

اینکه چاقی تهدید بزرگی برای سلامت شده است و موجب احتمال بیشتر ابتلا به حمله قلبی، دیابت و مرگ زودرس می شود خبر جدیدی نیست. درحالیکه مطالعات بسیاری روی تاثیر BMI بر روی میزان عمر صورت گرفته تاکنون کمتر در مورد ارتباط بین وزن فرد و زمان مرگ وی مطالعه ای انجام شده است.

بنابراین هدف دو مطالعه اخیری که انجام شده است همین بوده و نشان می دهد اگر برای تمام عمراز لحاظ فیزیکی متناسب باشید، احتمال طولانی تر شدن عمرتان بیشتر است.

در مطالعه اول که در آمریکا انجام شد، دانشمندان روی هزاران نفر از زنان و مردان که در برنامه درمانی خاصی ثبت نام کرده بودند مطالعه کردند. این افراد شکل بدن خود را در ۵،۱۰،۱۵ تا ۶۰ سالگی بیان کردند و از این سن به بعد تا زمان مرگ تحت نظر پزشکان بودند. همچنین سوالاتی راجع به نحوه زندگی، رژیم غذایی و بیماری های خود راپاسخ دادند.

نتایج نشان دادند که افرادی که درطول زندگی خود وزن متناسبی را بطور همیشگی داشتند کمترین میزان مرگ و میر را داشتند. نرخ “۱۵ سال کاهش عمر” برای زنان این گروه ۱۱٫۳ و برای مردان ۲۰٫۸ درصد بود.  افرادی که در بچگی چاق بودند و تا میانسالی هم همینطور باقی مانده بودند بیشترین نرخ مرگ و میر را ( برای  معیار سنجش “۱۵ سال کاهش عمر” )  به میزان ۱۹٫۷ برای زنان و ۲۴٫۱ برای مردان  داشتند.

نویسنده مقاله بیان کرد: ” یافته های ما نشان می دهد که کنترل وزن از لحاظ منطقی و علمی نیز مهم است. بخصوص اینکه درمیانسالی دچار افزایش وزن نشویم بسیار مهم است.”

تحقیق دوم بصورت بین المللی و به منظور یافتن مقدار BMI بهینه برای کاهش عمر صورت گرفت. دانشمندان معتقد بودند که BMI بیشتر باعث مرگ و میر می شود اما تحقیقی که سابقا بطور گسترده انجام گرفته بود چنین چیزی را بجز در مواردی که BMI بطور غیرعادی بالا بود، نشان نمی داد.

برای روشن شدن هدف تیم، آنها روی ۳٫۷ میلیون مرگ و ۳۰٫۳ داوطلب مطالعه کردند.نتایج نشان داد که افرادی که BMI بین ۲۰ و ۲۲ دارند کمترین میزان مرگ و میر زودرس را دارا هستند. در این تحقیق دانشمندان  سیگاری بودن را بعنوان عامل منفی در نظر گرفته و برای حذف تاثیرات منفی این افراد را حذف کردند.

نویسنده افزود که تحقیقات آنها حساسیت هایی که پیرامون کنترل وزن هست را بیشتر کرده است.

در سرمقاله ای که محققین دانشگاههای معتبر انگلستان برای این تحقیق نوشته بودند گفته شده بود که این تحقیق سوالات مهمی در مورد ارتباط بین وزن و مرگ و میر را مورد بررسی قرار می دهد. ایشان برروی لزوم کنترل وزن تاکید کردند ولی وجود چالش های زیادی در یافتن روشه های مناسب برای جلوگیری از افزایش وزن، کاهش وزن، حفظ وزن مناسب و جلوگیری از افزایش مجدد آن را چه در فرد چه در اجتماع بیان کردند.

منبع: Medical Daily

loading...
اگه دوست داشتین این مطلبو واسه دوستاتونم بفرستید - زندگی رنگی با پورتال رنگی :)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !

اطلاع از
wpDiscuz