تاثیر گرما برفشارخون چیست؟ - پورتال رنگی

پزشکی و سلامت5 31 مرداد 1395 بدون دیدگاه

فشارخون افراد به قدرت انقباضی قلب، پمپاژ آن، حجم مایع داخل عروقی و مقاومت داخل عروق وابسته است.

تاثیر گرما برفشارخون چیست؟

وقتی فرد در معرض هوای گرم قرار می‌ گیرد یا گرما زده می‌ شود شاید اولین اتفاق، تغییر در حجم مایع داخل عروقی باشد که به دنبال آن فشار خون نیز تغییر کند.

البته این تغییر معمولا ابتدا باعث افزایش فشار خون می‌ شود ولی به‌ تدریج و با تعریق زیاد، از دست دادن مایعات بدن و کاهش مصرف آب، حملات افت فشار خون در بیمار آغاز خواهد شد؛ به ‌ویژه در افرادی که به مدت طولانی در معرض هوای گرم قرار می‌ گیرند.

تاثیر گرما برفشارخون چیست؟

برای کنترل فشار خون سالمندانی که فشارخون بالایی دارند، دارو های مدر تجویز می‌ شود. این دارو ها ممکن است در هوای بسیار گرم خطرناک باشند و به ضرر بیمار عمل کنند. گرما و تعریق باعث کاهش آب بدن می‌ شوند و از طرفی، مصرف دارو های مدر آب را از بدن خارج می‌ کند.

تاثیر گرما برفشارخون چیست؟

کنار هم قرار گرفتن این 2 عامل آب زیادی از بدن فرد خارج می‌ کند و احتمال گرما زدگی را بیشتر خواهد کرد. کاهش آب بدن باعث اختلال در عملکرد کلیه‌ ها و تعادل الکترولیتی بدن نیز می‌ شود که آن هم عوارض جدی ایجاد می‌ کند.

گرما زدگی و نوسانات فشار خون ناشی از کاهش آب بدن در همه سنین دیده می‌ شود ولی 2 طیف سنی کودکان و سالمندان به‌ خصوص آنهایی که دچار بیماری زمینه‌ ای هستند، آسیب‌ پذیرترند، بنابراین بحث پیشگیری بسیار مهم‌ تر از درمان است و باید کاری کنیم که اصلا این افراد دچار کم‌ آبی و گرما زدگی نشوند.

تاثیر گرما برفشارخون چیست؟

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of