ترفندهای ریشه کنی حشرات رختخواب - پورتال رنگی

نکات خانه داری ۰۶ آبان ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

ترفندهای ریشه کنی حشرات رختخواب

حشرات رختخواب، حشره های ریزی هستند که معمولا در هرجایی و هر سوراخ سمبه ای سکونت می کنند. برای مثال این حشرات می توانند لابلای دشک و رختخواب ما پنهان شوند و تا زمانی که از آنها نیش نخوردیم اصلا از وجود آنها خبردار نشویم.
درمان نیش این حشرات جواب ما نیست، بلکه باید مشکل را ریشه ای برطرف کرد.
حشرات رختخواب نوعی از آفات هستند که از بین بردن آنها کاری دشوار است، زیرا در طول روز در گوشه های رختخواب، شکاف و درز های خانه مخفی می شوند به طوری که دسترسی به آنها سخت می شود. سپس هنگام شب از مخفیگاه خود بیرون می آیند و شروع به تغذیه از خون انسان ها و حیوانات خانگی می کنند.
شما می توانید با اندکی سعی و تلاش و صبر و حوصله این حشرات را از بین ببرید و کاری کنید که دیگر سمت خانه شما نیایند.
در ادامه به چند نکته برای کنترل و جلوگیری از ورود این حشرات اشاره می کنیم:

چطور از شر ساس رختخواب خلاص شوید

به دقت اتاق خواب و رختخواب خود را بررسی کنید

اتاق های خواب محل اصلی حشرات رختخواب هستند، بنابراین شما باید ابتدا به جستجوی این حشرات کوچک در اتاق خواب ها بپردازید. همچنین، هر مکان دیگری که در آنجا می خوابید، مانند مبل ها را نیز جستجو کنید.
هنگامی که حشرات را یافتید اولین راه می تواند استفاده از جاروبرقی باشد. با جاروبرقی رختخواب خود را کاملا جارو بکشید تا تمام حشرات از بین بروند. اما یکی از مشکلات جاروبرقی این است که در از بین بردن تخم ها زیاد موثر نیست. بنابراین باید رختخواب خود را بشویید.
هنگامی که کار تمام شد تخت خود را از بقیه وسایل خانه جدا کنید و اتاق خود را کاملا بررسی کنید. اگر احتیاج شد می توانید از یک اینترسپتور ( ورق چسبنده ای که به عنوان تله برای حشرات زیر تخت می چسبانند) استفاده کنید.

مکان های دیگر را بررسی کنید

هنگامی که تخت و اتاق خود را به خوبی وارسی کردید نوبت آن رسیده که بر روی دیگر مناطق خانه که احتمال دارد این حشرات در آنجا پنهان شده باشند، تمرکز کنید.
برای این کار از یک چراغ قوه و یک کارت اعتباری استفاده کنید. به راحتی کارت را در امتداد شکاف ها بکشید تا تمام حشرات و تخم های آنها را پیدا کنید.

تمام مبل ها و سوراخ سمبه ها و کمد ها را وارسی کنید

با دقت همه شکاف های اطراف پنجره ها، پرده ها، قاب عکس، پوسترها، ساعت دیواری ها، پایه ها و غیره را بررسی کنید.
فراموش نکنید که زیر لبه های فرش و هرگونه درز و شکافی را بگردید
شما می توانید با آب داغ و صابون این حشرات و تخم های آنها را از بین ببرید.

همچنین بخوانید:  آموزش شستن ماشین با کمترین مقدار آب

مکان های درهم و شلوغ را تمیز کنید

برای جلوگیری از برگشت حشرات رختخواب، باید مکان هایی که می توانند در آنجا قایم شوند را کاهش دهید. در حقیقت یک خانه به هم ریخته جای بسیار خوبی برای زندگی این نوع حشرات است. بنابراین خانه خود را به طور مرتب تمیز نگه دارید و چیز هایی که احتیاج ندارید را بیرون بیاندازید. همچنین توجه داشته باشید بعد از جارو زدن حتما محتویات کیسه جاروبرقی را در یک کیسه پلاستیک بریزید و در آن را محکم گره بزنید و بلافاصله بیرون بیاندازد.

رختخواب خود را به طور مرتب بشویید

دشک و پتوی خود را به طور مرتب بشویید. همینطور هر لباس، ملافه و پارچه ای که روی زمین بود را نیز بشویید. همچنین سعی کنید آنها را با بالاترین درجه حرارت بشویید و خشک کنید. اگر فکر می کنید که شستن برای برخی آیتم های مورد نظر شما مناسب نیست، می توانید آنها را به مدت 30 دقیقه در بالاترین درجه حرارتی که این آیتم ها می توانند مقاوت کند، خشک کنید. اگر فکر می کنید نمی توانید همه لباس ها و دشک ها را یکجا بشویید آنها را در یک پاکت پلاستیکی بزرگ قرنطینه کنید.

از گرما و بخار استفاده کنید

شما می توانید از حرارت برای کشتن این حشرات استفاده کنید. حشرات رختخواب، هنگامی که به مدت 90 دقیقه در دمای 113 درجه فارنهایت یا 20 دقیقه در دمای 118 درجه فارنهایت قرار گیرند می میرند.
راه اول انداختن پارچه های آلوده در یک کیسه پلاستیکی مشکی و گذاشتن آنها در زیر نور آفتاب است. با این کار تمام حشرات درون پارچه، لباس، پتو و دشک ها از بین می روند. راه حل دیگر نیز استفاده از جاروی بخارشوی است.

از تکنیک انجماد استفاده کنید

تکنیک انجماد و یخ زدن یکی از روش های موثر از بین بردن حشرات رختخواب است، اما درجه حرارت باید برای مدت طولانی پایین باشد. برای انجام این کار به طور موثر، آیتم های آلوده خود را به مدت حداقل 4 روز در فریزر بگذارید همچنین دمای فریزر باید کمتر از 0 درجه فارنهایت باشد. توجه داشته باشید که هر چیزی را در فریزر نگذارید زیرا ممکن است آسیب ببینند.

۵ طرز فکر اشتباه درباره لحاف و تشک و بالش!

خیلی از توصیه‌هایی که از دوستان و آشنایان درباره علت بدخوابی و راه حل‌های داشتن خوابی راحت می‌شنویم، در واقع ریشه‌ای درست و علمی ندارند و افسانه‌ای بیش نیستند.

افسانه شماره ۱: ‌ سفتی تشک مهم‌ترین عنصر در انتخاب آن است.

حقیقت این است که پیش از هر کاری شما باید تشکی پیدا کنید که از مواد مناسب ساخته شده باشد. بسیاری از برندهای مطرح تشک محصول خود را با استفاده از ترکیبات مصنوعی می‌سازند. اگرچه قیمت تمام‌شده این تشک‌ها از تشک‌های طبیعی کمتر است اما در اکثر تشک‌های مصنوعی هوا بخوبی جریان پیدا نمی‌کند.

همچنین بخوانید:  آموزش فریزر کردن مواد غذایی با این 11 روش

ترفندهای ریشه کنی حشرات رختخواب

راحت‌ترین تشک‌ها آن‌هایی هستند که روکششان از مواد طبیعی مانند پشم، پنبه، و لاتکس ساخته شده است. این نوع تشک‌ها دارای عایق خوبی هستند و هوا به راحتی در آن‌ها جریان پیدا می‌کند. تشکی که در طول زمستان گرم می‌ماند‌‌ همان تشکی است که در تابستان نیز خنک می‌ماند.

برای مثال پشم دمای بدن را در طول خواب تنظیم می‌کند و رطوبت را از بدن می‌گیرد. هر فرد در طول شب حدود ۵۰۰ میلی‌لیتر آب از دست می‌دهد که این مسئله به دلیل تعرق و تنفس است. پشم رطوبت را از بدن می‌گیرد و این امر باعث خواب بهتر می‌شود. این مسئله در ماه‌های سرد منجر به گرمای بیشتر و در ماه‌های گرم منجر به سرمای بیشتر می‌شود.
اگر با توجه به توان مالیتان قادر به خرید تشک‌هایی با ترکیبات مصنوعی هستید، گزینه‌های زیادی در بازار پیش روی شماست.

کیفیت تشک‌های مصنوعی از روی تعداد فنرهای آن‌ها مشخص می‌شود. این فنر‌ها از طریق فوم‌ها و الیاف‌ مصنوعی یا طبیعی به هم وصل می‌شوند. هر چه الیاف موجود در تشک‌ها طبیعی‌تر باشد، هوا بهتر در درون تشک‌ها جریان می‌یابد.
برای این‌که با توجه به میزان پولتان برای خرید بتوانید بهترین تشک را انتخاب کنید و بخرید، بهتر است سراغ تشکهای مصنوعی بروید و سپس آن را با یک روکش ساخته شده از مواد طبیعی روکش کنید.

افسانه شماره ۲: اگر به پشم یا لاتکس آلرژی دارید، نمی‌توانید از تشک‌های طبیعی استفاده کنید.

اگرچه محبوبیت تشک‌هایی که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند روزبه‌روز افزایش می‌یابد اما همیشه این مسئله در مورد آن‌ها وجود دارد که افرادی که آلرژی دارند نمی‌توانند از این نوع تشک‌ها استفاده کنند. خبر خوب این است که این مواد آلرژی‌زا ارتباط مستقیمی با بدن فرد ندارند.
در واقع این مسئله ربطی به خود ماده ندارد. افراد به لاتکس آلرژی ندارند بلکه به پروتئینی که در فرایند تولید بر روی سطح لاتکس باقی می‌ماند آلرژی دارند. امروزه کمپانی‌های تولید‌کننده تشک، تشک‌های لاتکسی را تولید می‌کنند که عاری از هرگونه پروتئین آلرژی‌زا است.

به همین دلیل، بسیاری از افرادی که فکر می‌کنند به ماده خاصی آلرژی دارند می‌توانند از تشک‌های طبیعی به راحتی و بدون مشکل استفاده کنند. آن‌چه که باعث واکنش آلرژیک در هنگام خواب می‌شود مواد موجود در تشک نیستند بلکه گرد و غبار و سلول‌های مرده پوستی هستند که روی بالش و تشک کهنه و قدیمی جمع شده‌اند. برای حل این مشکل بهتر است بالش و تشک خود را ضد آلرژی کنید.

بدین منظور، بالش‌ها و تشک‌های خود را با پوشش‌های محافظتی روکش کنید. این روکش‌ها از پارچه‌های طبیعی و مصنوعی مختلفی تولید می‌شوند. آن‌ها را در دمای بالا بشویید.
بعد از استفاده از محافظ بالش و محافظ تشک اکنون نوبت به آن رسیده که روتختی و روبالشی‌های خود را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید:  آموزش روش کار با ماشین ظرف شویی

افسانه شماره ۳: هر چه تعداد گره‌ها بیشتر باشد، روکش شما راحت‌تر است.

این مسئله درست نیست اما صنعت تولید کالای خواب دوست ندارد شما از چنین موضوعی آگاه باشید. برای مثال هوا در روکشی با ۱۰۰۰ گره کمتر از روکشی با ۴۰۰ گره جریان می‌یابد.

افسانه شماره ۴: هرگز نباید بالش‌های زیادی روی تخت‌خواب شما باشد.

این حرف درست نیست. هر چه تخت‌خواب شما بزرگ‌تر باشد از تعداد بالش بیشتری می‌توانید استفاده کنید. راحتی شما در این امر بسیار تعیین‌کننده است. انتخاب بالش یک مسئله شخصی است اما این‌که بالش از چه ماده‌ای ساخته شده باشد بسیار مهمتر و اثرگذارتر است.
بالش‌هایی که از موادی مانند پر و لاتکس طبیعی ساخته شده‌اند برای اکثر افراد راحت هستند زیرا نه تنها نرم هستند بلکه هوا در آن‌ها به خوبی جریان پیدا می‌کند و مانند فوم پلی‌یورتان یا دیگر پرکننده‌های مصنوعی گرم نمی‌شوند.

مطالعات نشان می‌دهد که ۹۸ درصد از مردمی که فکر می‌کنند به پر آلرژی دارند، اشتباه می‌کنند. آن‌ها در واقع به گرد و غبار، شوره سر، و چربی سر که در بالش جمع می‌شوند آلرژی دارند.
برای دوری از مواد آلرژی‌زا، بالش‌های پری بخرید که کیفیت بیشتری دارند و در فرایند ساخت آن‌ها مواد آلرژی‌زا از پارچه پاک شده‌اند.

همچنین توجه داشته باشید که در چه حالت بدنی می‌خوابید؟ پاسختان به این سوال بسیار مهم است زیرا به انتخاب بالش مناسب کمک می‌کند.
افرادی که شانه‌های پهن دارند و به پهلو می‌خوابند باید از بالش‌های ضخیم استفاده کنند، در حالی که افرادی که هیکل کوچکی دارند و روی شکم خود می‌خوابند باید از بالش‌های نازک استفاده کنند.

افسانه شماره ۵: هر چه لحاف سنگین‌تر باشد، بدن گرم‌تر می‌شود.

در حقیقت لحافی که به سبکی یک پر است از همه لحاف‌ها گرم‌تر است. پر براساس قدرت‌ پُرکنندگی طبقه‌بندی می‌شود. هر چه قدرت پرکنندگی بیشتر باشد، لحاف گرم‌تر است. به بیان دیگر، هرچه تعداد پر در یک لحاف بیشتر باشد و به طور یکنواخت پخش شده باشد، لحاف گرم‌تر می‌شود. لحاف‌های پر بهترین گزینه هستند زیرا هم سبکند و هم گرم. تنها چیزی که در این مورد اهیمت دارد یکنواخت پخش شدن پر‌ها درون لحاف است.

بسیار خب، افسانه‌بافی کافی است؛ بیایید از خوابیدن لذت ببریم!

اتاق خواب خود را با رنگ‌های مورد علاقه‌تان دکور کنید و تخت‌خواب خود را با یک نور‌پردازی خوب کامل کنید.
ارتفاع میز کنار تخت‌خواب باید هم‌اندازه ارتفاع سطح تشک باشد.
روی میز کناری یک چراغ زیبا قرار دهید که بتواند قسمتی از میز را روشن کند. سعی کنید این چراغ دارای درجه‌های روشنایی مختلفی باشد تا هر موقع که خواستید میزان روشنایی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x