تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن مو

اعصاب و روان ۱۱ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن مو

در این بیماری فرد به صورت تنشی و اجبار گونه به کندن مو های بدنش رو می‌ آورد و بعد از کندن موها احساس آرامش و سپس احساس پشیمانی و عذاب‌ وجدان دارد.

تریکوتیلومانیا انواع مختلفی دارد. برخی فقط مو های سرشان را می‌ کنند و برخی دیگر به کندن مو های ابرو و مژه یا نواحی تناسلی، زیر بغل، دست و پا و… رو می‌ آورند. درمان این اختلال با توجه به سنی که بیماری آغاز شده، متفاوت است. معمولا پیش‌ آگهی بیماری در سنین کودکی بهتر از پیش‌ آگهی آن در سنین بالاتر است.

اختلال کندن مو

اگر درمان‌ های دارویی و غیر دارویی که بیشتر به صورت رفتار درمانی است به طور کامل انجام شوند، درمان معمولا موفقیت‌ آمیز خواهد بود و رضایت نسبی برای بیمار خواهد داشت. مشروط بر اینکه حتما به روان‌ پزشک مراجعه کنید و درمان‌ ها را به طور کامل و در دوره‌ ای که روان‌ پزشک تعیین می‌ کند، ادامه بدهید و کنار درمان‌ های دارویی، درمان‌های غیر دارویی مانند رفتار درمانی و خانواده‌ درمانی را نیز جدی بگیرید.

این بیماری یک نوع وسواس است و از خانواده بیماری‌ های وسواسی محسوب می‌ شود و جزو اختلالات کنترل تکانه است که فرد را به صورت اجباری وادار به کندن مو های سر و بدنش می‌ کند.

ممکن است در خانواده بیماران زمینه وراثتی وجود داشته باشد و غیر از این اختلال، اختلالات دیگری مانند اختلالات اضطرابی یا وسواس هم کنار اختلال کندن مو وجود داشته باشد. به همین دلیل است که درمان باید حتما تحت‌ نظر روان‌ پزشک شروع شود و ادامه پیدا کند.

تریکوتیلومانیا

برای مشکل هزینه هم می‌ توانید به مراکز دولتی که روان‌ پزشکان در آنجا به طبابت می‌ پردازند، مراجعه کنید. افرادی که به این بیماری مبتلا می‌ شوند معمولا گوشه‌ گیر، افسرده، انزوا طلب و با وسواس‌ شدید هستند که این مشکلات ممکن است باعث حس تجرد گرایی در بیماران شود وگرنه بیماری اختلال کندن مو باعث تجرد نمی‌ شود.

البته برخی افراد به‌ خصوص خانم‌ هایی که به شدت مو های سرشان را می‌ کنند، ممکن است به دلیل مسائل مربوط به زیبایی و کاهش اعتماد به‌ نفس تمایلی به ازدواج نداشته باشند. این مساله هم با درمان بیماری به‌ تدریج برطرف خواهد شد.

Please Login to comment