تشخیص بیماری آب سیاه با تلفن همراه!

پزشکی و سلامت5 ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

تشخیص بیماری آب سیاه با تلفن همراه!

مشکلات و بیماریهای چشمی زیاد هستند و برخی ریشه ارثی دارند و برخی بر می گردند به سبک زندگی ما. آب سیاه یکی از انواع بیماریهای چشمی است که موضوع این مطلب از سایت پورتال رنگی است.

تشخیص بیماری آب سیاه با تلفن همراه!

بیماری آب سیاه چشم چیست؟

آب‌سیاه یا گلوکوم (به انگلیسی: glaucoma) اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است.

این مشکل می‌تواند به بینایی چشم مبتلا بصورت ماندگار آسیب برساند و درصورت عدم درمان حتی منجر به کوری شود. بزبانی ساده‌ علت آن افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان مایع درون چشم است. به‌طور کلی اشکال در خروج این مایع از منافذ بسیار کوچکی در پیرامون عنبیه (دایره رنگی چشم) است. در برخی موارد بطور مادرزادی منافذ تنگ هستند. در موارد دیگر جلو آمدن عنبیه یا مسدود شدن این منافذ با رنگدانه‌های عنبیه یا یاخته‌های خون پس از خونریزی داخل چشم مسیر تخلیه مایع داخل چشم تقریباً مسدود می‌شود.

گلوکوم را دزد بینایی نیز نامیده‌اند و دلیلش اینست که تمامی اثرات و سمپتوم‌های آن بسیار آرام و در طول سالیان بروز کرده بطوریکه درک و تشخیص آن توسط فرد مشکل است و گلوکوم جنرال پس از آب‌مروارید دومین دلیل کاهش بینایی در جهان است

روش جالب تشخیص آب سیاه با گوشی تلفن

هدست Viewi شرکت مشاوران کمبریج به فرد اجازه می‌دهد به جای مراجعه به بیمارستان یا چشم‌پزشک، تنها با متصل کردن تلفن همراه هوشمند از آن برای تشخیص بیماری آب‌ سیاه یا گلوکوم در چشم استفاده کند.

تشخیص بیماری آب سیاه با تلفن همراه!

برای این کار،‌ یک اپلیکیشن موبایل به تولید الگوهای نوری مورد استفاده برای آزمایش گلوکوم زاویه باز می‌پردازد. سپس یک ریموت کنترل بلوتوث به عنوان دستگاه ورودی برای بیماران عمل کرده تا آن را در زمان مشاهده نور فشار دهند.

این آزمایش برای هر چشم تنها پنج دقیقه به طول می‌انجامد و نتایج آن ظاهرا ساده و قابل فهم هستند. همچنین می‌توان این نتایج را با پزشک به اشتراک گذاشت.

آب‌سیاه اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است. علت این بیماری در حقیقت، افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان مایع درون چشم است.

آب‌سیاه را دزد بینایی نیز نامیده‌اند، چرا که تمامی علائم آن بسیار آرام و طی چند سال بروز می‌کند به طوری که درک و تشخیص آن توسط فرد مشکل است. انواع این بیماری شامل گلوکوم زاویه باز و گلوکوم زاویه بسته است.

ایده سازندگان، ارزیابی ساده‌تر پیشرفت بیماری و تقویت آن است و جایگزین روشهای آزمایشی سنتی نمی‌شود. آن‌ها امیدوارند این دستگاه بتواند اثر مثبتی در کشورهای در حال توسعه که دسترسی به روشهای سنتی و امکانات پزشکی مشکل است،‌ داشته باشد.

قیمت این گجت حدود ۲۶ دلار برآورد شده است.

پورتال رنگی _ تشخیص بیماری آب سیاه با تلفن همراه!

منبع: ویکی پدیا – باشگاه خبرنگاران جوان

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !