با تغذیه صحیح موی سالم و زیبا داشته باشید

پزشکی و سلامت5 06 شهریور 1394 بدون دیدگاه

با تغذیه صحیح موی سالم و زیبا داشته باشید

مو های شما به هر رنگ و از هر جنس که باشد، به تغذیه و مراقبت نیاز دارد. با یک برنامه غذایی مناسب می توانید موهای سالم و درخشان داشته باشید. استفاده از ویتامینها (ویتامینهای گروه B، A و C)، مواد غذایی پروتئین دار و مواد معدنی طبیعی (آهن، ید، کلسیم و مس)، از جمله عوامل موثر در رشد موها ی شما و جلوگیری از ریزش مو به شمار می آیند.

از مواد پروتئینی به اندازه کافی استفاده نمایید

برای حفظ سلامتی موها لازم است مقادیر کافی پروتئین در برنامه غذایی گنجانده شود. توجه داشته باشید، ترکیبی متشکل از انواع غلات، مغزها و دانه ها، حبوبات (مانند انواع لوبیا و نخود)، همراه با سبزیهای گوناگون، پروتئین کامل را به وجود می آورد.علاوه بر این، آرد ذرتی که با اسید آمینه لیزین غنی شده است، پروتئین کاملی دارد.

پروتئین باعث استحکام ساختار مو شده و از شکنندگی آن می کاهد. ماهی، مرغ (بدون پوست)، گوشت، پنیر و غلات سرشار از مقادیر کافی پروتئین هستند. تمام فرآورده های سویا، پروتئینهای کاملی هستند. ماست تنها منبع پروتئین کامل حیوانی است که توصیه می شود همیشه در برنامه غذایی از آن استفاده کنید.

از مصرف منابع طبیعی ویتامین دار غافل نباشید

سعی کنید یک برنامه غذایی سرشار از ویتامینهای گروه B و نیز C و A داشته باشید. ویتامینهای B و B12، اسید فولیک، اسید پانتوتنیک و بیوتین برای سلامتی مو لازم است. مهمترین منابع غذایی اسید پانتوتنیک عبارت اند از: گوشت گاو، غلات کامل، قارچهای خوراکی، ماهی آزاد، بادام زمینی، حبوبات، سبزیجات تازه، تخم مرغ، جگر، انواع مغزها و گندم کامل.

بیوتین در مخمر آبجو، زرده تخم مرغ پخته، ذرت، جو، گوشت پرندگان، گردو، بادام زمینی، دانه سویا، شیر، کلم برگ و غلات کامل یافت می شود. ویتامین B و C برای جریان مناسب خون و رشد موها ضروری هستند.

روزانه آب فراوان بنوشید

آب به انتقال مواد غذایی و زائد به داخل و بیرون سلولها کمک می کند. تقریبا آب، یک چهارم وزن هر تار مو را تشکیل می دهد. مصرف آب در اندازه مورد نیاز باعث نرمی و شادابی موها می شود. به علاوه، جریان خون حالت آبی خود را حفظ نموده و مرتب مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز مو را تامین و مواد زائد را از ریشه مو و پوست جدا کرده و دفع می نماید. بهتر است روزانه 8 تا 10 لیوان آب (به خصوص در فصل تابستان و گرما) بنوشید.

پورتال رنگی – با تغذیه صحیح، موی سالم و زیبا داشته باشید
منبع: کتاب تغذیه صحیح ضامن سلامتی بدن، وحید عرفانی, نشر آسیم

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of