تغذیه و بیماری جوجه فنچ | همه چیز درباره جوجه فنچ

تربیت , سلامت 30 دی 1395 بدون دیدگاه

تغذیه جوجه فنچ

جوجه فنچ از لحاظ تغذیه بسیار شبیه به نوزاد انسان است، نوزاد فنچ نیاز به یک رژیم غذایی خاصی از غذاها و تغذیه مکرر از پدر و مادر خود را به منظور سالم ماندن دارد. هفته اول زندگی یک فنچ مرحله خروج از زونا است، و مرحله بعد خروج از آشیانه است، که دو هفته به طول می انجامد. در طی این دو مرحله، بسیار مهم است که مادرش او را گرم نگه دارد و تغذیه کند، فنچ ها به طور کلی نوزادان خود را با انواع دانه تغذیه می کنند. مانند تخم آفتابگردان و دانه های قاصدک، فنچ آمریکایی نوزادان خود را با حشرات کوچک، از جمله شته و جنتس تغذیه می کند. رژیم غذایی فنچ ها عمدتا از حشرات است.

رژیم غذایی فنچ ها عمدتا از حشرات است

تغذیه فنچ : رژیم غذایی جوجه ی تازه پر و بال در آورده (نوپا) دو تا چهار هفته پس از مرحله خروج از زونا، فنچ شروع به پر در آوردن می کند در طول این مرحله عضله های بال فنچ و پر پرواز آن بزرگ می شود. هر چند جوجه آماده است که از لانه خارج شود اما هنوز به پدر و مادر برای مراقبت وابسته است. او هنوز هم به پدر و مادر خود برای آوردن دانه ها و حشرات به لانه وابسته است دوره پر در آوردن یک تا دو هفته به طول می انجامد.

تغذیه فنچ : رژیم غذایی فنچ نوجوان

پس از دوره نوپا، فنچ نوجوان خود شروع به غذا خوردن می کند. او به تدریج می آموزد که مانند بزرگسالان غذا بخورد. اگر چه رژیم غذایی او هنوز هم حاوی دانه ها و حشرات می باشد. همچنین گیاهانی مانند بوته خار، انواع گزنه، توت وحشی و شهد نیز از خوراک فنچ جوان می باشد. ۳ تا ۴ ماه طول می کشد تا یک فنچ جوان به یک فنچ بالغ تبدیل شود.

تغذیه فنچ : دانه های مکمل فنچ

شما می توانید فنچ بالغ و جوجه ها را با دانه های مکمل آشنا کنید. از آنجا که پدر و مادر و نوزادان آنها دانه ها و حشرات را می خورند، شما می توانید دانه های وحشی که حاوی دانه های آفتابگردان هستند در برنامه غذایی آنها قرار دهید(دانه های آفتابگردان و ارزن و حشرات از جمله کرم را در وعده غذایی پرنده قرار دهید). شما همچنین می توانید مواد غذایی غیر متعارف مانند نان، میوه ها و چربی کمر گوسفند را در اختیار فنچ قرار دهید. تغییر دانه پرنده غالبا تضمین مواد غذایی تازه است. غذاهای مرطوب یا قدیمی ممکن است باعث بیماری در پرندگان شود.

تغذیه فنچ : جوجه های یتیم فنچ

باید مراقب تغذیه جوجه های یتیم باشید. اگر جوجه ای را پیدا کردید برای اینکه تشخیص دهید جوجه در چه سن و سالی است باید اجازه دهید جوجه روی انگشت شما بنشیند. اگر جوجه قادر است که انگشت شما را محکم بگیرد جوجه در مرحله نوپا می باشد. اگر یک جوجه نوپاست آن را دوباره رها کنید زیرا والدینش حتما به غذا دادن به او ادامه خواهند داد. جوجه حتما باید به آشیانه خود برگردانده شود.برخی مواد غذایی برای سلامتی جوجه فنچ و فنچ بالغ بسیار خطرناک است

تغذیه فنچ: پرهیزات غذایی در فنچ

برخی مواد غذایی برای سلامتی جوجه فنچ و فنچ بالغ بسیار خطرناک است از جمله مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه و کاکائو، فنچ نمی تواند مواد کافتین دار را هضم کند در نتیجه دچار کم آبی و تشنج می شود. همچنین روغن های گیاهی می تواند عایق پرهای فنچ که گرمای مورد نیاز پرنده را تامین می کند از بین ببرد. در نهایت، از مواد غذایی بیات و کپک زده که می تواند باعث عفونتهای تنفسی شود، باید اجتناب کرد.

آشنایی با فنچ ها,راهنمای تغذیه فنچ ها

بیماری های فنچ ها :

عموما فنچ ها پرنده های مقاومی هستند و خیلی کم دچار مریضی خواهند شد ولی شایع ترین بیماری ها را که امکان داره این پرنده در گیر شود را بصورت خلاصه براتون عنوان می کنم.

ورم روده:

در صورت مشاهده این مشکل از دارو TNT استفاده کنید که مدت 3 الی 5 روز در آب به پرندگان می دهید این بیماری موجب شده پرنده پف کرده بی تحرک و به مرور طی 7 الی 11 روز پرنده از بین می رود و علت آن هم خراب بودن  ارزن یا سایر تغذیه است. ورم زیر شکم و رگهای سیاه نشانه این بیماری است.

آبله :

در این بیماری دور چشم فنچ قرمز شده دو نوک آنها زخم شده و همچنین ناحیه خروج فضولات آنها زخم شده اگر فنچی را با این علایم دیدید خرید نکنید یا اینکه سریع از گله خودتان خارج کنید یعنی حتی در فضای آن ها هم نباشد این بیماری ظرف 2 روز کلیه پرنده های شما را می کشد البته پرنده های قوی تر تا 10 روز هم مقاومت می کنند. رای جلو گیری از این بیماری نباید پرنده ای جز پرنده های گله خودتان وارد پرنده ها کنید.

نکته: اگر پرنده ای را از فضای قرنطینه خارج کردید برای فروش به هر نحوی شده با خریدار توافق کنید چون بر گشت ان پرنده ها به گله موجب ایجاد بیماری و خسارات بیشتر خواهد شد پس تا از فروش تولیدات خود مطمن نیستید پرنده را از گله جدا نکنید.

بری بری :

این بیماری بر اثر ضعیف بودن املاح در بدن پرنده بوجود می آید حرکت سر پرنده به چپ و راست از علایم این بیماری است.

کچلی :

کچلی با تولک رفتن فرق می کند این تفاوت را به مرور شناسایی خواهید کرد اصل این بیماری بخاطر کمبود املاح  و استرس می باشد.

( استرس) :

از عوامل عمده ریختن پرها در فنچ استرس است. آ یا در مجاورت فنچتان پرنده دیگری نگهداری می کنید که احتمال ترسیدن فنچ از او وجود داشته باشد؟ اگر جواب مثبت است، پرنده ها را جدا کنید.از عوامل دیگر، تو لک رفتن پرنده است که سیستم عصبی پرنده را تحت تاثیر قرار می دهد. در این دوره رژیم غذایی فنچ را تقویت کنید و تخم مرغ با پوست، هویج و داروهای تقویتی (مولتی ویتامین و اسیدآمینه و عناصر کمیاب).

پاهای فلس دار :

این بیماری خیلی رایج نیست و بیشتر براثر کثیفی و وجود نوعی کنه بوجود می آید که برای رفع مشکل آن باید به پای پرنده پماد گلیسرین ید 1.2 درصد یا پماد شقاق استفاده کرد.

انگل :

اگر بیش از یک فنچ دچار پرریزی شد احتمال وجود کرم انگل و یا سایر انگل ها وجود دارد که نیاز به درمان دارد.

نکته : یکی از بیشترین بیماری های موجود در سالن ها بعلت عدم پخته شدن پوست یا تخم مرغ بوجود میاد که یک بیماری باکتریایی یا آنزیمی می باشد که به مرور موجب عدم جذب مواد غذایی شده و ظرف 7 روزبعد از سبک شدن وزن پرنده موجب مرگ خواهد شد پس تخم مرغ ها را حداقل نیم ساعت دراب جوش بجوشانید. داروی پیشنهادی داکسی سایکلین می باشد که باید یک سی سی در جاآبی ها به مدت 5 روز بدهید.

منبع :manshoorepars و beytoote و film.iran-mashin.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of