تغییرات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آنها

بارداری و زایمان ۱۰ آبان ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

تغییرات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آنها

مادر شدن برای هر خانمی دل انگیز است اما این دل خواسته خانمها یک سری مراقبت های خاص برای دوران بارداری می طلبد. در این مطلب سعی شده است عمده ترین تغییرات پوستی دوران بارداری و راه درمان آنها عنوان شود. امیدواریم مطلب کاربردی براس ی تان باشد. همراه ما باشید.
تغییرات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آنها
یکی از مشکلات شایع دوران بارداری پر مویی یا هیرسوتیسم است که باعث آزار خانمها می شود.

عمده ترین تغییرات پوستی خانها در دوران بارداری ناشی از تغییرهای هورمونی:

 

۱- افزایش تیرگی پوست: این موضوع به خصوص در نژاد ما که پوست نسبتا تیره ای داریم، بیشتر دیده می شود. در دوران بارداری احتمال بروز لک صورت، تیرگی اطراف آرئول پستان و خط روی شکم بیشتر می شود. نگران نباشید چون این تیرگی ها نیاز به پیشگیری یا درمان ندارند و بعد از زایمان از بین می روند. تنها ماسک بارداری است که اگر بروز کند، گاهی بعد از زایمان رفع می شود و گاهی تا مدت ها باقی می ماند. برای پیشگیری از این مساله می توان از ضدآفتاب استفاده کرد و از تماس طولانی با نور خورشید خودداری کرد. در استفاده از ضدلک ها باید بسیار مراقب بود زیرا استفاده از برخی ترکیب ها در دوران بارداری مضر است. پس تا می توانید روند درمانی را به بعد از دوران بارداری موکول کنید.

۲– آکنه: بسیاری از خانم ها در دوران بارداری از چربی پوست و جوش و آکنه گلایه می کنند. صابون مناسب بهترین راه درمان این مشکل است.

۳– تشدید یا تسکین برخی بیماری های پوستی: نشانه های برخی بیماری های پوستی مانند لوپوس یا پسوریازیس در بارداری کم می شود و بعد از زایمان تشدید می شوند. برای این منظور حتما باید زیر نظر متخصص باشید و او را از جریان بارداری آگاه کنید.

۴- افزایش طول زمان رشد موها: در دوران بارداری ریزش موهای سر کم می شود، اما ۴ ماه بعد از زایمان ناگهان ریزش مو شدید شده تا جایی که ممکن است خانم ۴۰ درصد موهای خود را از دست بدهد. جای نگرانی نیست و درمانی نیاز ندارد و در عرض ۴-۳ ماه مجددا موهای ریخته جایگزین خواهندشد. برای این منظور کافی است در طول بارداری و بعد از زایمان از ترکیب های آهن و اسید فولیک زیر نظر متخصص زنان استفاده کنید.
دوران بارداری
۵- پرمویی: برخی خانمها در این دوران مشکل پرمویی پیدا می کنند. این مساله گاهی بعد از زایمان به حالت طبیعی بر می گردد و گاهی باقی می ماند و روش درمان آن لیزر است اما بهتر است بعد از زایمان این کار را انجام دهید.

۶- استریا یا ترک های پوستی: به دلیل افزایش حجم بدن در دوران بارداری این ترک ها بروز می کند و تحقیقات علمی نشان داده نمی توان از آن پیشگیری کرد چون استعداد ژنتیکی در آن دخیل است. بهترین توصیه برای پیشگیری، مراقبت از افزایش بیش از اندازه وزن است. بعد از شیردهی می توان به کمک لیزر و رادیو فرکوئسی این خطوط را تا حدی ترمیم کرد.

۷-خارش: یکی از گله های اصلی خانم های باردار خارش های شدید است که می توان در موارد آزاردهنده به کمک داروهای آنتی هیستامین آن را رفع کرد. بهترین روش مقابله با خارش، چرب و مرطوب نگهداشتن پوست است. خانمهای باردار باید با آب ولرم دوش بگیرند و بعد از حمام از مرطوب کننده ها استفاده کنند.

پورتال رنگی _ تغییرات پوستی در دوران بارداری و راه درمان آنها
منبع: هفته نامه سلامت

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of