تفاوت بین شیر مادر ویروسی شده و سالم - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت کودک ۱۱ دی ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

چرا بین شیر مادر ویروسی شده و شیر مادر سالم تفاوت زیادی وجود دارد!

آیا شما می دانید که بدن های ما از طریق فرمون ها ( نوعی ماده شیمیایی مانند همورمون) یا باکتری ها با هم ارتباط برقرار می کنند. و هنگامی که به ارتباط مادر و کودک می رسیم، تغذیه با شیر مادر ابزاری فوق العاده قدرتمند برای برقراری ارتباط است. کارشناسان پزشکی بر این عقیده هستند که فرایند شیردهی موجب برقراری ارتباط و هماهنگی بین بدن مادر و کودک می شود، این ارتباط موجب می شود که بدن مادر دقیقا به نیازهای کودک پاسخ دهد.

چرا بین شیر مادر ویروسی شده و شیر مادر سالم تفاوت زیادی وجود دارد!

داستانی شگفت انگیز در مورد تغذیه با شیر مادر

این یک داستان واقعی در مورد مادر جوانی از آرکانزاس می باشد. نام این مادر مالوری اسمادرز است. مالوری دو تصویر از شیر مادر را بر روی فیس بوک منتشر کرده است. کیسه اول، در سمت چپ به نظر می رسد که مانند شیر معمولی، آبکی و سفید رنگ است، و کیسه دوم حاوی شیر خامه ای و نارنجی رنگ می باشد. این شیر شبیه به شیر آغوز (شیر حاوی آنتی بادی و گلبول سفید که در روزهای اولیه تولد نوزاد در پستان مادر تولید می شود) می باشد.

مالوری می گوید این شیرها هر دو متعلق به خودش و فقط در زمان های جداگانه دوشیده شده است. احتمالا شما از خودتان می پرسید – چرا این دو کیسه شیر با هم تفاوت دارند؟ به طور قطع پاسخ این سوال شما را به حیرت وا می دارد – شیر سمت چپ به هنگام آخر شب روز پنج شنبه، قبل از اینکه مالوری بخوابد مربوط می شود. هنگامی که مالوری دخترش را که در حال بروز علائم سرما خوردگی (احتقان و عطسه) است شیر می دهد.

همچنین بخوانید:  نقاط قوت افراد مبتلا به اوتیسم

مالوری می گوید: ” هنگامی که من صبح جمعه از خواب بیدار شدم، مانند همیشه شیر خودم را دوشیدم. نمونه ای از آن شیر در تصویر سمت راست قرار دارد…این شیر به پس از شیردهی دخترم در هنگام شب که دچار سرماخوردگی شده بود مربوط می شود.”

چرا شیر مادر تغییر می کند؟

کارشناسان پزشکی می گویند که شیر مادر با نیازهای کودک هماهنگ و منطبق می باشد، حتی ترکیب شیر مادر بر اساس جنسیت کودک نیز تغییر می کند. چگونه این تغییرات رخ می دهند – هنگامی که مادر کودکش را شیر می دهد، بزاق دهان کودک در اطراف نوک پستان مادر ترشح می شود. همانطور که می دانید بزاق دهان کودک حاوی باکتری ها و ویروس ها می باشد که از طریق آنها وضعیت سلامت کودک به مادر انتقال می یابد. علاوه بر این هنگامی که مادر صورت کودکش را می بوسد، با انجام این عمل از پاتوژن های کودک (عوامل بیماری زا) نمونه گیری می کند و در این صورت در شیر مادر آنتی بادی های مناسب برای درمان بیماری تولید می شود.

به گفته کارشناسان بیماری های عفونی مادر و کودک بلافاصله موجب واکنش لکوسیت (تولید گلبول سفید) در شیر مادر می گردد. این فرایند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن کودک می شود. و بر عکس، هنگامی که مادر بیمار است به منظور پیشگیری از انتقال بیماری به کودک نیز این فرایند صورت می گیرد. این آنتی بادی ها حتی می توانند بیماری تهدید کننده حیات مانند ایدز را نیز خنثی نمایند. بهتر است بدانید که شیر مادر حاوی باکتریهای مفید نیز می باشد که منجر به میکروبیوم روده در کودک می شود، در این صورت سیستم ایمنی بدن کودک تقویت می گردد.

Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x