تقویت انگیزه درونی با این روش ها

موفقیت 01 مهر 1396 2 دیدگاه

تقویت انگیزه درونی

در راه رسیدن به موفقیت، یکی از مهم ترین چیزها ، داشتن انگیزه کافی و حفظ آن است

در راه رسیدن به موفقیت، یکی از مهم ترین چالش های پیش روی ما، داشتن انگیزه کافی و حفظ آن خواهد بود. در طول مسیر فعالیت خود، ممکن است فاکتورها و عوامل مختلفی ظهور کنند که به هر ترتیب انگیزه لازم ما را برای کسب موفقیت دچار خدشه و نقصان نمایند.

در راه رسیدن به موفقیت، یکی از مهم ترین چالش های پیش روی ما، داشتن انگیزه کافی و حفظ آن خواهد بود. در طول مسیر فعالیت خود، ممکن است فاکتورها و عوامل مختلفی ظهور کنند که به هر ترتیب انگیزه لازم ما را برای کسب موفقیت دچار خدشه و نقصان نمایند. در این مقاله چند روش بسیار ساده برای تقویت انگیزه های درونی خودمان پیشنهاد خواهیم کرد.

گاهی فقط پنج ثانیه زمان نیاز دارید

یکی از شگفت آورترین نکته ها در مورد شخصیت ما انسان ها این است که چگونه می توانیم در مدت بسیار کوتاهی نسبت به زندگی خود احساس عدم رضایت داشته باشیم، و در عین حال در مدت زمان بسیار کوتاهی، این عدم رضایت را تبدیل به حسی مثبت و رضایتمندانه نماییم.

بهترین روش های تقویت انگیزه

کافی است یک ایده تاثیر گذار را در ذهن خودمان داشته باشیم و در کسری از ثانیه صدها دلیل مختلفی را که می تواند ما را به ایده ذهنی مان نزدیک کند، با خودمان مرور کنیم. وقتی زندگی خودمان را با همان ایده تحقق یافته خودمان تصور کنیم، همه چیز ظاهر متفاوتی پیدا خواهد کرد.

یقین بدانید که اگر در لحظه ای هدف های خودتان را در فکرتان مرور کنید، تنها پنج ثانیه زمان برای انجام فعالیتی در جهت تحقق آن اهداف نیاز خواهید داشت، اگر از این فرصتی که برای خودتان فراهم کرده اید، بهره ای نبرید، مغز شما به سرعت این تفکرات را سرکوب خواهد کرد.

تقویت انگیزه درونی با این روش ها

باید خودتان را در انگیزه هایتان غرق کنید

وقتی به سمت هدفی گام برمی دارید، صحبت از رسیدن به خط پایان و کسب موفقیت های مورد انتظارتان، چندان امری دور از ذهن نخواهد بود. مطمئنا در این راه تلاش هایتان را دو چندان خواهید کرد و هر قدم که به رویایتان نزدیک می شوید را زیر نظر خواهید داشت.

اما این امکان وجود دارد که در مسیر رسیدن به موفقیت هایتان، نگرش و انگیزه ای که در ابتدای راه داشته اید را به فراموشی بسپارید، دچار نگرانی و تشویش شوید، و به طور کل کوشش های شخصی خودتان را بی ثمر و بی حاصل بیابید.

توصیه ای که در اینجا می توان ارائه داد این است که سعی کنید تحت هر شرایطی، خودتان را در انگیزه هایتان غوطه ور سازید. یکی از راه های تحقق این امر، استفاده از تخته آرزوها است. تخته آرزوها، مجموعه ای از عوامل انگیزشی، تصاویر و حتی گفتارهایی است که در یک محل گردآوری می شوند، و در نقطه ای که هر روز در معرض دیدتان قرار دارد، نصب می شوند. شما هر روز به این تخته آرزوها نگاه می کنید و به این ترتیب دائما اهداف مهمتان را برای خودتان یادآوری می کنید. به این ترتیب در همه حال در انگیزه های بزرگ خودتان غرق خواهید شد و در واقع همیشه با آنها زندگی خواهید کرد.

اهدافتان را به هدف های کوچک تقسیم کنید

وقتی با اهدافی بزرگ روبرو می شوید و خودتان را در حلقه محاصره این هدف های بزرگ و سخت می بینید، حفظ انگیزه و توانایی فکری لازم برای رسیدن به موفقیت برایتان دشوارتر خواهد شد. یکی از بهترین روش هایی که می تواند در این راه به شما کمک کند، استفاده از فرایند کوچک سازی اهداف است. زمانی که اهداف بزرگ و سنگین خودتان را به صورت لیست کوچکی از هدف های خرد تبدیل می کنید، مسیر موفقیت را برای خودتان همواتر خواهید کرد.

به این ترتیب هر بار که یکی از این اهداف کوچک برایتان محقق می شود، احساس می کنید که به موفقیت هایتان نزدیک تر شده اید. همین امر باعث می شود که انگیزه هایتان همیشه تازه و دست نخورده باقی بماند. به این ترتیب رویایی که برای خودتان متصور بوده اید، از قالب فکر و خیالی وهم انگیز خارج می شود و به راحتی قادر به تمرکز و برنامه ریزی برای موفقیت هایتان خواهید بود.

قدرت موسیقی را از یاد نبرید

موسیقی و ملودی های مختلف می تواند احساسات شما را تحت کنترل خود قرار دهد. یک قطعه موسیقی می تواند ما را در سخت ترین شرایط به تحرک و حرکت وا دارد و احساسات ما را برانگیزد. دقیقا به همین خاطر است که فیلمسازان از موسیقی در فیلم هایشان استفاده می کنند و هر جا که بخواهند حس خاصی را در مخاطبان خودشان القا کنند، از موسیقی بهره می گیرند. در این میان بایستی به قدرت موسیقی در ایجاد و احیای انگیزه های درونی خودمان هم توجه نماییم.

فرقی نمی کند که آهنگ مورد علاقه ما، قطعه ای بی کلام باشد یا آوازی همراه با موسیقی ساده و بدون ریتم. به هر حال یک ملودی خاص می تواند تاثیری شگرف بر احساسات ما داشته باشد و انگیزه ای گرانبها در راه کسب موفقیت برایمان ایجاد نماید.

بنابراین سعی کنید در میان تمام فعالیت هایتان، وقت مختصری را هم به گوش دادن به موسیقی اختصاص دهید و در این زمان ها، از آهنگ های محرک و اثرگذار خودتان غافل نشوید. هر وقت که احساس کردید به انگیزه بیشتری در راه رسیدن به اهدافتان نیاز دارید، دکمه پلی را فشار دهید و موسیقی مورد علاقه خودتان را بشنوید.

خودتان را بشناسید و با خودتان مشورت کنید

یک بار از خود سوال کنید که چه کسی بهتر از خودتان، شما را می شناسد، و با زیر و بم رفتارتان به طور کامل آشنایی دارد؟ یکی از حقایق دردناکی که باید به آن اشاره کنیم این است که گاهی خودمان هم آشنایی کاملی نسبت به خود و انگیزه هایمان نداریم، و با این حال به یک باره تصمیم می گیریم که خودمان و دنیایمان را متحول کنیم. همین شناختی که از خودمان به دست می آوریم، سخت ترین کاری است که در راه رسیدن به اهدافمان باید انجام دهیم.

گفتگوی مثبتی که دائما با خود دارید، می تواند تاثیر شگرفی روی نگرش ها و انگیزه هایتان داشته باشد. هر بار که از خواب بیدار می شوید، و هر بار که می خواهید به خواب روید، سعی کنید با خودتان گفتگویی داشته باشید و در مورد تغییراتی که می خواهید در زندگی خودتان ایجاد کنید، خوب فکر کنید.

با این کار به خودتان اطمینان می دهید که از عهده تمام سختی ها برخواهید آمد. تمام کارها و فعالیت هایی که انجام می دهید را به همین طریق با خودتان مرور کنید، و آنقدر این کار را انجام دهید که رسیدن به هدف هایتان تبدیل به امری بدیهی و امکان پذیر شود. مطمئن باشید با این کار هرگز انگیزه هایتان رو به زوال نخواهد رفت.

20 روش برای بالا بردن انگیزه

در اینجا ۲۰ روش به شما ارائه می شود که با آن می توانید سطح انگیزه خود را همیشه بالا نگه دارید:

۱. مجله زندگی تان را درست کنید.

مجله زندگی پرونده ای حاوی اهداف زندگی، خواسته ها و رویاهای شماست. آنچه آن را از یک تابلو تجسم متفاوت می کند این است که مراحلی که شما برای رسیدن به رویاهای خود طی می کنید را در بر دارد. تابلو تجسمی کلیشه ای است-تنها به شما یاد آوری می کند که چه می خواهید. مجله زندگی، از سوی دیگر، به شما نشان می دهد که شما به منظور رسیدن به آنچه در زندگی می خواهید چه کاری انجام می دهید.

۲. ساعات اوج بازدهی تان را بیابید و از آنها استفاده کنید.

برخی از مقالات به شما می گویند که زود بیدار شوید-اما شاید شما در واقع یک جغد شب باشید و در شب بهتر کار کنید. به جای منطبق شدن با قوانین متداول، به بهره وری خود فکر کنید و انگیزه تان را افزایش دهید و ببینید که چه زمانی از روز بهتر کار می کنید.

۳. هر روزتان را با یک عبارت قدرتمند شروع کنید.

زندگی تان را هدر ندهید-با هدف زندگی کنید و به عبارت قدرتمند خود توجه کنید. عبارت باید چیزی احساسی، چیزی ضروری و چیزی باشد که با شنیدن آن بلافاصله از جای خود بلند شوید. بنابراین، تنها نقل قول ها را راجع به انگیزه نخوانید. سرود خود را بسازید.

۴. دوش بگیرید.

طوری که با خودتان رفتار می کنید طوری است که با بقیه روزتان رفتار خواهید کرد. اگر زحمت دوش گرفتن به خود نمی دهید، چگونه فکر می کنید می توانید زحمت دنبال کردن رویاهای زندگی را به خود بدهید؟

تقویت انگیزه درونی با این روش ها

۵. یاد بگیرید انرژی را سازماندهی کنید، نه زمان را.

زمان محدود است–شما نمی توانید زمان را سازماندهی کنید چرا که نمی توانید طوری که در طول روز توزیع شده است را کنترل کنید، درست است؟ در عوض، انرژی خود را سازماندهی کنید, انگیزه خود را افزایش دهید. شما انرژی خود را اداره می کنید، بنابراین آن را به کارهایی که قابل انجام هستند اختصاص دهید.

۶. به یاد داشته باشید که استراحت کردن ضروری است.

شما نمی توانید برای پنج ساعت متوالی کار کنید! استراحت کنید تا سطح انگیزه تان پایین نیاید. به ازای هر ساعت کار ده دقیقه استراحت کنید.

۷. کار خود را به کارهای کوچک تقسیم کنید.

اگر به کارهای بزرگ و به ظاهر غیر ممکن فکر می کنید خیلی آسان تمام انگیزه خود را از بین می برید. به جای غرق شدن در این افکار، بلند شوید و وظایف خود را به کار های کوچک تر تقسیم کنید. اینطوری با یک به یک انجام دادن کارها بدون شکست احساس موفقیت می کنید.

۸. از یکی شروع کنید.

از شر نگرانی خلاص شوید! اگر به کاری فکر می کنید بهتر است آن را شروع کنید. نگران نوشتن یک کتاب هستید؟ با صفحه اول شروع کنید. نگران ورزش کردن هستید؟ با یک تمرین ورزشی شروع کنید. نگران تکمیل یک مقاله هستید؟ با یک پاراگراف شروع کنید! خیلی زود، انگیزه تان برای ادامه کار زیاد می شود.

۹. کتاب های ایجاد انگیزه را هر هفته بخوانید.

انگیزه شما نیاز به تجدید دارد—اجازه ندهید که از بین برود. این کتاب ها به شما کمک می کنند که انگیزه لازم برای رسیدن به اهداف زندگی تان را بدست آورید.

۱۰. مجله موفقیت داشته باشید.

هر هفته، کاری که انجام داده اید و شما را هیجان زده و با انگیزه کرده بنویسید. می تواند چیزی ساده، مانند پاسخ دادن به یک ایمیل واقعا طولانی باشد، و یا چیزی بزرگ، مثل دعوت شدن برای سخنرانی در یک سمینار. هر آن چیز که برایتان مهم است بنویسید.

۱۱. حداقل یک بار در هفته به مذاکرات الهام بخش گوش کنید.

شما می توانید این کار را در حالی که در حال انجام وظایفی که نیاز به تمرکز زیاد ندارد بکنید. لازم نیست زیاد روی آن تمرکز کنید. آن را پخش کنید و ایمیل های خود را بخوانید، قبض هایتان را پرداخت کنید و یا دفترکارتان را تمیز کنید.

۱۲. زیاد جنب و جوش داشته باشید!

انگیزه تان را با تحرک داشتن زیاد کنید و بگذارید بدنتان هورمون های شادی آور ترشح کند. لازم نیست به باشگاه ورزشی فانتزی و گران بروید. در اطراف محله تان بدوید و ورزش های ساده در خانه انجام دهید تا معجزه آن را در انگیزه خود ببینید.

۱۳. مداوم به خودتان یادآوری کنید که چرا کاری را انجام می دهید.

اهدافتان را به خود یادآوری کنید. برای برخی افراد، تهدید مانند “اگر شما این کار را نکنید، در آینده ورشکسته و بدبخت می شوید” می تواند کارساز باشد. برای دیگران، چیزهای مثبت مانند “این کار را بکنید که انسان های دیگر زندگی بهتری به خاطر شما داشته باشند” کمک می کند.

۱۴. هر روز به خود بی انگیزه تان یک پیام ارسال کنید.

هنگامی که با انگیزه هستید، برنامه ریزی کنید, به طور منظم به خودتان پیام ارسال کنید. می تواند یک ایمیل و یا یک پیام متنی باشد. شما حتی می توانید یک دفتر ویژه ای برای این کار داشته باشید. این پیام می تواند چیزی شبیه به این باشد: “لیان عزیز، شما در حال خواندن این متن هستید چون با انگیزه نیستید. می دانم، خیلی سخت است، درست است؟ به همین دلیل می خواهم بهت کمک کنم! یک جا ننشین. بلند شو. حالا، لپ تاپ تو باز کن. فقط بازش کن! مجله زندگی خودت رو می بینی؟ روش کلیک کن و چند خط شو بخون. فقط کلیک می کنی ، خیلی سخت که نیست؟ بخون و ببین بعدش چه احساسی می کنی. بله، قابلی نداشت. حالا برو، و یک کاری که به درد زندگی ات بخوره انجام بده!”

۱۵. روی پیشرفت تمرکز کنید، نه کمال.

گاهی دیدن آنچه که پیش روی شماست خسته کننده به نظر می رسد. به جای نگاه به جلو، نگاهی به عقب بیندازید و آنچه انجام داده اید را ببینید و بگذارید کارها جریان پیدا کند.

۱۶. مسئولیت پذیر باشید.

هدفتان را به همه بگویید. به همه در مورد آن ایمیل بزنید. روی فیس بوک بنویسید. یک وبلاگ در مورد آن بنویسید. اجازه دهید مردم بدانند شما چه هدفی دارید.

۱۷. از این که گاهی وابسته به دیگران باشید نترسید.

هنگامی که وضعتان خوب نیست، با دوستان خود صحبت کنید. به آنهایی که اعتماد دارید بگویید. تمام این بار را تنهایی به دوش نکشید. انسان به دلیلی یک موجود اجتماعی است.

۱۸. درک کنید که نیازهای شما اولویت های شما هستند.

باید احساس کنید که دارید موفق می شوید. باید کار خود را تمام کنید. باید روی علاقه تان کار کنید. اگر همه این چیزها را می دانید، این واقعیت را درک می کنید که شما نیاز دارید که برای اهداف خود تلاش کنید تا خوشحال باشید، درست است؟

۱۹. حسی از ضرورت ایجاد کنید.

۲۰۰۰۰ قانون صبح را می دانید؟ اگر ۳۰ تا یا بیشتر از آن ها را می دانید، تقریبا ۲۰۰۰۰ تای دیگر مانده است که خوب زندگی کنید. سعی کنید یک شمارنده خودکار در کنار تخت خود قرار دهید. شما که نمی خواهید هر روز را بدون انجام کاری مفید بگزرانید، می خواهید؟

۲۰. اگر همه این ها جواب نداد، به این فکر کنید که دارید کاری را اشتباه انجام می دهید.

آیا می توانید عواقب ناشی از انجام ندادن وظیفه تان را قبول کنید؟ اگر نمی توانید، شروع کنید. اگر می توانید، بار دیگر از خود بپرسید و صادقانه پاسخ دهید. با انگیزه باشید. همین امروز شروع کنید. فردا ممکن است خیلی دیر شده باشد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
مریم

واقعا مفید بود سپاسگذارم